Зелка со свинско месо

Go down

Зелка со свинско месо Empty Зелка со свинско месо

Пишување by Гостин on Нед Фед 12, 2017 5:04 pm

Не знам подробности но е многу добро. Со 2 чаши вино се консумира.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зелка со свинско месо Empty Re: Зелка со свинско месо

Пишување by luxor on Пон Фед 13, 2017 5:39 pm

Еве ти и подробности. Кога ќе го зготвиш пиши дали рецептот е добар.

Свинско со зелка (расол)

Зелка со свинско месо 007.JPG-2906

Состојки
1 кг. свинско месо
1 главица кромид,средна големина
1 поголема главица зелка од туршија
по потреба зејтин или маст
зачини сол, бибер

Месото исечете го на коцки и стевете го во подлабок сад. Кромидот исечете го на поголеми парчиња и додадете го. Посолете, набиберете и убаво измешајте. Покријте го месото и оставете да одстои неколку саати (пожелно е да се остави да преноќи). Пропжете го на загреано масло, додадете вода и оставете да динста. Доколку е потребно додадете сол.
Земете една поголема главица зелка од туршија, издробете ја и измијте ја.Оставете убаво да се исцеди. Готовото месо извадете го на страна и во садот,во кој се динсташе, заедно со преостанатото мрсно, додадете ја зелката. Додадете масло или свинска маст. Пржете со почесто мешање. При крајот на пржењето додадете ги зачините.

https://moirecepti.mk/post/%D1%81%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%81%D0%BE-%D0%B7%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%BB
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Зелка со свинско месо Empty Re: Зелка со свинско месо

Пишување by Гостин on Пон Фед 13, 2017 6:22 pm

Зошто да нема да го правам jа? Жената зошто е? Ja еднаш варив jаjца во таква незнам како е на србски на бугарски е микровълнова печка и си ги носам така и БУМ како грмна ова уште има белег горе до ламбата.Инаку да подобно изгледа само дека месото е омешано со зелката така за да стане по меко и вкусно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зелка со свинско месо Empty Re: Зелка со свинско месо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот