Сириза победи во Грција

Go down

Сириза победи во Грција

Пишување by Гостин on Нед Јан 25, 2015 8:27 pm

дали со промената на досегашните владеачки структури на Нова демократија и Пасок,ке се промени и целокупната политика на Грција во однос на ЕУ , па и прашањето за името...

Сириза победи на предвремените парламентарни избори во Грција

Сириза води пред Нова демократија со 12,5 проценти од гласовите, покажуваат излезните анкети од денешните предвремени парламентарни избори во Грција.

Според излезните анкети, Сириза во просек освоила 37,5 од гласовите, распонот на гласовите во различните анкети се движи од 35,5 до 39,9 проценти, Нова демократија 25 проценти (од 23 до 27 отсто), а третото место засега го делат Потами со 7,2 проценти (распон од 6,4 до осум) и Златна Зора со потполно исти бројки.

Според излезните анкети, прагот од минимум три проценти за влез во парламентот го поминале и Комунистичката партија на Грција (5,2), ПАСОК (4,7), Независни Грци (четири проценти), додека Движењето на демократи социјалисти на Јоргос Папандреу има освоено 2,7 проценти од гласовите, но распонот на гласовите се движи од 2,2 до 3,2 отсто, што значи дека можеби и ќе освои некое пратеничко место.

Според овие проценти, се очекува Сириза да добие од 146 до 158 места во парламентот, односно 152 како средна бројка, Нова демократија 70 (од 65 до 75), Златна зора 19,5 (од 17 до 22), Потами 19,5 (од 17 до 22), Комунистичката партија на Грција 14,5 (од 13 до 16), ПАСОК 13,5 (од 12 до 15) Независни Грци 11,5 (од 10 до 13) и Движењето на демократи социјалисти може да добие од нула до осум места во грчкиот парламент.

http://plusinfo.mk/vest/12528/siriza-pobedi-na-predvremenite-parlamentarni-izbori-vo-grcija-

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Фири on Нед Јан 25, 2015 8:32 pm

Леле ПАСОК му се ебала маjката. СИРИЗА jасно кажа дека е за име со географска одредница ако воопште може да се верува на подобна партиja. Така да ако стават топката во вашето поле шо ке одговорите? Или аjде шо би одговорил ти?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Гостин on Нед Јан 25, 2015 8:36 pm

Мене никој не ме прашува Фири.За тоа одлучуваат политичарите.Инаку ако има рефендум ке гласам зависно од предлогот...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Фири on Нед Јан 25, 2015 8:38 pm

Jaс те прашувам бе, каj нас Бугарите секоj многу ги знае сите работи ама кога се доjде до конкретното секоj бега ни лук поедел ниту помирисал.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Гостин on Нед Јан 25, 2015 8:39 pm

Па ти одговорив.Зависно од предлогот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Фири on Нед Јан 25, 2015 8:41 pm

А ти имаш ли предлог? Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Гостин on Нед Јан 25, 2015 8:41 pm

Фири, ајде бегај во темата што ти ја отвори за Сириза и името.Доста со оф топици...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Гостин on Нед Јан 25, 2015 9:09 pm

Koj i da pobedi vo Grcija, isto mu se faka.Kreditorite ke si gi baraat parite.Vo evra.Grcija moze da ja napusti evrozonata, no dolgovite mora da gi vrati.A vrakanje na drahmata znaci i inflacija.Ili ke se pridrzuvaat do planovite na EU, ili grcite ke bidat se posiromasni.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Јан 25, 2015 9:17 pm

Ili evrata ili ostrovite! Samo, odnosot bil 1 evro m2 (ili m1 obala)!
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Фири on Пон Јан 26, 2015 8:35 am

Првин промени насловот на СИРИЗА со големи букви оти ова не е еден збор туку само големите букви од целото име нешто како СДСМ па не оди да се напише Сдсм. Инаку таа партиjа наjавува краj на икономиите кое ке рече да ке биде многу интересно како ке се разберат со ЕУ.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Јан 26, 2015 7:20 pm

S..IRIZA... ke im ebe majkata na evroamerickite kosheri i Rokfelreshildovite! Ima da im se najebe majke i nacica krv! Ima da im opne blokada na pola evropa i tri cetvrt amerika so se juzen i severen del....
p.s. Da se razbereme: sakam sto pobedi Siriza, ama sto ke se sluci od golemite ocekuvanja....bili zivi pa videli: tolku e ispokradeno da ne se uprava grcija...
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by reiter on Вто Јан 27, 2015 12:39 pm

коментар-осврт и од Хрватска за победата на СИРИЗА

http://www.index.hr/vijesti/clanak/makedonija-je-prva-zrtva-koalicijskog-dogovora-sirize-i-nezavisnih-grka-/797604.aspx

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
avatar
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by хан Ацо on Вто Јан 27, 2015 10:12 pm

Скопие с ново смайващо откритие: Ципрас е македонец!

http://www.blitz.bg/news/article/316186

Very Happy
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Hamad bim Khalifa on Вто Јан 27, 2015 10:14 pm

Da ne ti e krivo?
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Гостин on Вто Јан 27, 2015 10:16 pm

Ne mu e krivo, samo mu e maka...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 11:53 pm

Во Правишта словенско му останало само името (сега и то е грчко) таму уште во началото на 20 век живеат само грци и турци.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 11:54 pm

Некои веке изкараа и Панос Каменос, Пано Каменов чис бугарин ама презимето му е со две М и значи нешто на грчки и нема ништо општо со каменSmile А и штом не е согласен ни во името да има зборот Македониja мани мани, или е грк од островите или може верно да е поранешен бугарин (дедовците му де) и за тоа да е толку лош jаничар Smile


Последната промена е направена од Фири на Сре Јан 28, 2015 12:01 am. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 11:59 pm

Инаку бракjата наj ме насмеа кога изкараа онаа бразилката дилма Русеф со татко од Габрово среде Бугариjа Македонка Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by хан Ацо on Сре Јан 28, 2015 4:35 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Da ne ti e krivo?

Не,кеф ми е дека уште еден Бугарин(како Дилма Русеф) управува со друга држава Twisted Evil
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by хан Ацо on Сре Јан 28, 2015 4:37 pm

Фири напиша:Инаку бракjата наj ме насмеа кога изкараа онаа бразилката дилма Русеф со татко од Габрово среде Бугариjа Македонка Smile

Па во право са,Бугарин или Македонец-нема разлика Very Happy
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by reiter on Чет Јан 29, 2015 1:20 pm

http://alsat.mk/News/2764/tema-grcija-kje-se-svrti-kon-rusija-i-briks
Грција фаќа курс кон Русија и Брикс
„Имаме исти религии, културни корени, историски врски, исти се многу од нашите имиња“

Извор: Правда - Москва

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
avatar
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by хан Ацо on Чет Јан 29, 2015 5:20 pm

reiter напиша:http://alsat.mk/News/2764/tema-grcija-kje-se-svrti-kon-rusija-i-briks
Грција фаќа курс кон Русија и Брикс
„Имаме исти религии, културни корени, историски врски, исти се многу од нашите имиња“

Извор: Правда - Москва

Па верно,нема никаква разлика помегьу Индия и Грция Very Happy
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Гостин on Чет Јан 29, 2015 5:21 pm

Викаш и во Грција има субрата-роевци...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Гостин on Нед Фед 01, 2015 4:35 pm

Pocnaa prvite zauski za Cipras...

Мартин Шулц: На Ципрас му треба вербално разоружувањеПрвиот човек на Европскиот Парламент германскиот европратеник Мартин Шулц го предупреди грчкиот премиер Алексис Ципрас да не ја напаѓа германската канцеларка Ангела Меркел.

Во изјава за весникот „Велт ам Зонтаг“ вели дека го советувал Ципрас да не ја напаѓа канцеларката Меркел и нејзината влада во врска со мерките за штедење.- Му препорачав вербално да се разоружа. Тоа не му носи ништо добро. Ципрас е добро советуван да ги запре нападите врз Ангела Мерке“, изјави Шулц, кој е првиот европски лидер што беше примен од Ципрас а во ЕП е дел од групата европски социјалисти и демократи.Шулц потенцира дека на крајот германската влада е таа која што заедно со другите ќе треба да му помогне.

http://plusinfo.mk/vest/13375/martin-shulc-na-cipras-mu-treba-verbalno-razoruzuvanje

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 11:05 am

Никој нема да им ги прости долговите на Грците. Репрограмирање ке има, но простување не. Опасноста тоа да биде побарано и од останатите земји должнички е голема. Освен тоа раздвижувањето на крајната десница, и крајната левица на европската политичка сцена во таков случај ке добие нагорен тренд, и опасноста на власт да дојдат екстремните левичари и десничари, во европските земји најголеми должници станува повеке од реална. Гласовите од центарот ке се префрлат кај екстремистите,леви и десни, што во краен случај ке значи и загрозување на еврозоната, но и закана по опстанокот на самата европска унија.Затоа мора да биде испратен сигнал, пред се догласачите во ЕУ, дека преземените обврски мора да се исполнуваат, без разлика на тоа кој ке биде на власт.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сириза победи во Грција

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот