EDELVAJS ILI RUNOLIST

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo on Вто Мар 07, 2017 5:07 pm

Рунолист (науч. Leontopodium alpinum или Leontopodium nivale ssp.) — познато и ретко европско планинско цвеќе од фамилијата на штитоцветните (Asteraceae).

avatar
Teo

Број на мислења : 3331
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo on Вто Мар 07, 2017 5:08 pm

Јужнословенскиот назив „рунолист“ доаѓа од волнестиот изглед на листовите, како руно на овца.

Научниот назив Leontopodium е латинизација на грчкиот збор леонтоподион (λεοντοπόδιον) = „лавја шепа“.

На романски, растението се нарекува floarea reginei, што значи „краличин цвет“. Персискиот назив му е голејах, што значи „леден цвет“.
avatar
Teo

Број на мислења : 3331
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo on Вто Мар 07, 2017 5:08 pm

Листовите и цветовите се прекриени со бели влакненца со волнест изглед. Стаблата растат 3–20 см во висина (а во услови на одгледување и до 40 см). Секој цвет се состои од 5-6 мали жолти главчиња (5 мм) окружени со прицветни ливчиња во ѕвездест состав. Растението цвета помеѓу јули и септември.
avatar
Teo

Број на мислења : 3331
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo on Вто Мар 07, 2017 5:08 pm

Растението има нерамномерна распределба и претпочита карпести варовници на надморска височина од 2000–2900 м. Традиционално се користело како народен лек за болести во стомакот и дишните патишта. Густите влакна го штитат растението од студот, сувотијата и ултравиолетово зрачење.
avatar
Teo

Број на мислења : 3331
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo on Вто Мар 07, 2017 5:08 pm

Поради неговата реткост, рунолистот е заштитен во многу земји, вклучувајќи ги Монголија, Бугарија, Хрватска, Швајцарија (од 1878), Франција, Норвешка, Иран, Индија, Италија, Србија, Малезија, Индонезија, Германија, Шпанија, Полска, Словачка и Словенија (во Горица и Градишка од 1896, а во Краина од 1898), Австрија (од 1886) и Романија (од 1933).
avatar
Teo

Број на мислења : 3331
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo on Вто Мар 07, 2017 5:09 pm

Рунолистот се одгледува во градини заради неговото интересно соцветие и сребрени листови. Растенијата се краткотрајни, но можат да се ‘ртат од семиња.
avatar
Teo

Број на мислења : 3331
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo on Вто Мар 07, 2017 5:10 pm

avatar
Teo

Број на мислења : 3331
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by TRAJCHE on Саб Мар 11, 2017 8:36 pm

interesno cveke
avatar
TRAJCHE

Број на мислења : 114
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by OPOZICIONER on Чет Мар 16, 2017 7:30 pm

go nema vo Makedonija
avatar
OPOZICIONER

Број на мислења : 268
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот