Слободата на медиумите во Македонија

Go down

Слободата на медиумите во Македонија

Пишување by Гостин on Пон Јан 12, 2015 12:48 am

Posle padot od 22 mesta na listata na Fridom Haus, t.e. od 94 na 116 mesto vo 2013 godina, povtoren pasd na slobodata na mediumite se zabelezuva i ovaa godina. Na listata na Reporteri bez granici , Makedonija padna za sedum mesta i sega se naoga na 123 mesto.Dodeka vo 2006 Makedonija bila na 45 mesto, posle doaganjeto na pastirot na dpmneovcite na vlast imame pad od skoro 80 mesta. Kriminalnoto korumpiranje na mediumite so drzavni reklami i tenderi, posebno bi gi istaknal shitel i anal 5 televiziite, i kako biser milionceto za Ivonce. i presmetkite so nezavisnite mediumi ,bi ja spomnal A1 televizija, kako i Tomislav Kezarovski , dovede do skoro potpolno unistuvanje na slobodata na govorot vo Makedonija.

radiomof.mk/reporteri-bez-granitsi-makedonija-padna-na-123-mesto-vo-slobodata-na-mediumi/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Слободата на медиумите во Македонија

Пишување by Гостин on Вто Јан 20, 2015 1:46 am

Кежаровски е политички затвореник.Пдршка за ослободување од домашните и странските новинари....


Денеска сите пред Судска палата во 12 часот - го браниме Кежо, ја браниме слободата!Денеска точно на пладне, пред Апелацискиот суд во Скопје, ќе се одржи протест против затворањето на новинарот Томислав Кежаровски, кој во петокот вечерта по итна постапка беше спроведен во затворот во Шутка, на доиздржување на затворската казна од три месеци.

Претходно, новинарските здруженија повикаа на протест за ослободување на Кежаровски. Повикот го прифатија повеќе граѓански организации и здруженија, политички партии, граѓани и новинари, како и студенти.

Апелацискиот суд преку соопштение изрази став дека повикот за протест против одлуката на судот е притисок врз судството.

Насилничкото затворање на Кежаровски, кому Апелацискиот суд му ја намали казната од 4,5 на 2 години, го осудија и меѓународните новинарски здруженија, како и здруженијата на новинарите од Балканот.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Слободата на медиумите во Македонија

Пишување by Гостин on Саб Фед 28, 2015 12:18 am

Еве ја слободата на медиумите. Исти наслови, диригирани од исти центар. Центарот за лаги и манипулации на дпмне. Креативност никаква. Навистина бедно. Го заслужуваат називот зомбирани папагали.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Слободата на медиумите во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот