НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by TRAJCHE on Нед Мар 12, 2017 10:56 pm

од сува гора денес во Струмица е донесена автентична копија на оргиналната икона на мајка богородица
avatar
TRAJCHE

Број на мислења : 104
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by TRAJCHE on Нед Мар 12, 2017 10:58 pm

Струмица ја пречекува иконата Богородица Брзопомошница
avatar
TRAJCHE

Број на мислења : 104
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by TRAJCHE on Нед Мар 12, 2017 10:59 pm

На градскиот плоштад во Струмица почна церемонијата за пречек на иконата Пресвета Богородица – Брзопомошница, подарок од светогорскиот манастир Свети Дохијар и игуменот Григориј за струмичката епархија.

Според црковните лица, автентичната копија на чудотворната икона ќе биде пречекана на плоштадот од струмичкиот митрополит господин Наум и дебарско-кичевскиот митрополит Тимотеј.

– Ќе ја пречекаме иконата и ќе изведеме чин на доксологија, еден побожен пречек односно добредојде за образот на Пресвета Богородица, каде што ќе читаме канон. Потоа ќе формираме литија, на чело со владиците, граѓаните, монаштвото и ќе одиме во храмот на Светите 15 тивериополски свештеномаченици каде ќе биде почивалиштето на иконата. Тука ќе биде изложена на поклонение на граѓаните, вели отец Јаков.

Нагласи дека ова е многу важен и значаен момент за струмичката епархија и верниците, зашто, како што рече, многу ретко вакви автентични икони се подаруваат.

– Ова е многу значајно за нас. Самата икона на Богородица е наречена брзопомошница, зашто таа на монахот на кој му го вратила видот во Светогорскиот манастир му порачала дека нејзиниот образ ќе се вика брзопомошница, велејќи дека секој што ќе и се обраќа и ќе ја повика, бргу ќе го послуша и нема да задоцни со нејзиниот одговор односно исцеление, додаде отец Јаков.
avatar
TRAJCHE

Број на мислења : 104
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by delta on Сре Мар 22, 2017 10:22 pm

onaka na brzina ke pomogne li da dobijam na loto./.?
avatar
delta

Број на мислења : 258
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by osa on Нед Мар 26, 2017 10:52 pm

ajde te molam delta pokazi pogolema pochchit kon ovaa sveta ikona na majka bogorodica brzopomoshnichka .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12184
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by Kalinda on Вто Апр 04, 2017 12:49 am

Само уште он,Господ
остана да ви помогне !
Сите што дојдоа од
странство ,не ви помогнаа.
avatar
Kalinda

Број на мислења : 436
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by Viktor on Сре Апр 05, 2017 11:17 pm

се обидувам да сватам .

Viktor

Број на мислења : 93
Join date : 2017-02-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by Kalinda on Чет Апр 06, 2017 6:44 pm

Што е нејасно ,
кога толку многу
народ излегува на улица,
сите се против СДСМ,
па затоа велам само
господ може
да им помогне .
avatar
Kalinda

Број на мислења : 436
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот