Mozolchinja

Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:48 pm

Поголеми се шансите да имате акни како тинејџер, но тоа им се случува и на постари жени поради природата на месечните хормони.
Мозолчињата и акните можат да бидат вистински проблем, но за среќа постојат решенија кои можат да ви помогнат, без разлика дали сте тинејџер или сте повозрасни.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:48 pm

1. За почеток, што се овие црвени точки на лицето? Тие настануваат поради таложењето на маста која се наоѓа во порите. Мртвите клетки обично ја блокираат маснотијата да излезе од порите, каде што после тоа можат да се размножат бактерии и да доведат до создавање на мозолчиња.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:48 pm

2. Митесерите се она од кое лесно можат да настанат мозолчиња. Кога кожата не може да ја издржи акумулацијата на бактерии, порите се шират и создаваат мозолчиња. Понекогаш, тоа може да доведе и до создавање на цисти.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:49 pm

3. Поголеми се шансите да имате акни како тинејџер, но тоа им се случува и на постари жени поради природата на месечните хормони.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:49 pm

4. Понекогаш, акните зависат од генетиката. Ако вашите родители имале акни кога биле млади, веројатно и вие ќе го наследите тој ген.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:49 pm

5. Ако имате сува кожа, тоа не значи дека ќе ги избегнете акните. Сите типови на кожа имаат потенцијал за формирање на акни, но ако вашата кожа е помрсна, тогаш акните почесто се појавуваат.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:49 pm

6. Една од главните работие да и` дозволите на кожата да дише и да носите соодветна облека, бидејќи акните не се појавуваат само на лицето, туку и на телото, најчесто на грбот.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:49 pm

7. Ако забележите дека кожата на вашето лице се менува, проверете кои лекови сте ги земале неодамна, бидејќи постои можност некој од нив да го предизвика овој проблем.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:49 pm

8. Многу луѓе мислат дека ќе ги избегнат акните ако не јадат мрсна храна како што е пицата или помфритот. Всушност, дерматолозите велат дека мрсните раце го предизвикуваат овој проблем и поради тоа веднаш измијте ги откако ќе јадете и не го допирајте лицето.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:50 pm

9. Храната која содржи шеќери и јаглехидрати, дури и млечните производи, можат да предизвикаат акни.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:50 pm

10. Стресот е еден од водечките проблеми генерално, па поради него настануваат акните и многу други здравствени проблеми.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:50 pm

11. По вежбањето во теретана, потта може да се задржи во порите. Поради тоа, треба да се миете и така ќе го избегнете создавањето на акни.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:50 pm

12. Многу производи за хигиена обично содржат антибактериски компоненти кои ги чистат порите. Редовно правете пилинг на лицето, мачкајте се со благи креми и ќе ги намалите акните.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:50 pm

13. Имајте трпение. За третирање на акните е потребно време за да се избалансира маснотијата во кожата.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:50 pm

14. Соодветната крема за лице може да направи чуда за вашата кожа, особено ако имате мрсна кожа.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:51 pm

15. Важно е секој пат да ги перете четките за шминкање, за да ја намалите појавата на бактерии кои би се пренеле на вашето лице.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Teo on Пон Мар 13, 2017 7:51 pm

16. Најважно од сè е да избегнувате допирање на акните и нивно цедење, за да избегнете лузни и дамки кои би можеле да се задржат на вашето лице.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mozolchinja

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот