НАКЛОНЕТОСТ НА РОДИТЕЛИТЕ И ДЕЦАТА

Go down

НАКЛОНЕТОСТ НА РОДИТЕЛИТЕ И ДЕЦАТА  Empty НАКЛОНЕТОСТ НА РОДИТЕЛИТЕ И ДЕЦАТА

Пишување by osa on Саб Мар 18, 2017 1:11 pm

ФАВОРИЗИРАЊЕ НА ДЕЦАТА НА ЕДНИОТ РОДИТЕЛДецата вешто балансираат помеѓу незаинтересираност и внимание од интерес. Како што често се случува родителите да фаворизираат едно дете, така може да се случи и децата својата љубов и наклонетост повеќе да ја искажат спрема едниот родител.
Но, ако детето ги фаворизира мама или тато, тоа значи дека се чувствува блиско со вас. Имено, детето е доволно сигурно во вашата љубв и јасно му е дека на кратко може да ве отфрли, а следниот момент, да добие топла прегратка.
Експериментирањето на детето со спојување и раздвојување од едниот до другиот родител, исто така е знак дека неговата фантазија и меморија се развиваат и растат.
Тоа на тој начин ја покажува способноста за остварување на различни односи со поединци.
Исто така детето на тој начин учи своите чувства и желби да ги преточи во зборови и самостојно да донесува одлуки, што се важни фактори во растењето.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14304
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот