ПАРЛАМЕНТ

Go down

ПАРЛАМЕНТ

Пишување by osa on Вто Апр 04, 2017 3:44 pm

gi slusham glupite dpmneovchinja vo parlament i se chudam kako mozeshe da bidat site CHIPIRANI ....povtoruvaat platforma od tirana ...pa dobro bre kako ne go prashate vashiot predsedatel zoshto postizborno gi amnestirashe UCHKITE ,vo koja DPMNEOVSKA programa stoeshe amnestija na ubijcite na makedonskite vojnici ....vo koja programa stoeshe deka ke gi PLAKAME UCHKITE od nashite pari koi machno gi zarabotuvame a oni sedat doma i ne rabotat ....da redam ushte ? nema potreba !

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13911
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by osa on Вто Апр 04, 2017 3:49 pm

zoshto protestiraat samo vo gradovite ...dali onie od SELATA ne se protiv tiranskata platforma ...ili niv nema so shto da gi UCENUVATE ....zatoa samo izleguvaat na protest protiv tiranskata platforma onie koi gi ucenuvate od administracijata i penzionerite

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13911
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by Dino on Вто Апр 04, 2017 11:32 pm

ubavo im napisal denes frle na novovo mnozinstvo ,treba da go fatat trajko za usi i da si izberat predsedatel na sobranie i vlada ,i kraj tocka

Dino

Број на мислења : 358
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by Dino on Вто Апр 04, 2017 11:36 pm


4.04.17 18:31
Прочитано : 8,560


Парадоксално, но СДСМ може да ја воведе земјата во вистинска криза, ако продолжи да се „фемка“, да одолговлекува, да покажува знаци на „процедурална заробеност и вкочанетост“, трошејќи ја огромната доверба дадена од 700.000 гласачи кои се недвосмислени победници на овие избори – за преземање на власта и формирање на влада.

frckoski-ifimes

Не е прифатливо ниту разбирливо да се чуе дека после последните зборови на Хорхе (?) на средбите со Туск, СДСМ од понеделник или вторник (што и да е), допрва ќе правеле „нова стратегија“ за во парламентот да го востоличи парламентарното мнозинство што го има?!

Ајде што е јадно вашата стратегија да зависи од нешто како изговорен збор или говор на Хорхе – таа деланка наша отпадната и нејзината пуста хемија. Тој, сиромашкиот, влегол во loving closeness со улогата на „татко на нацијата“, што некој го нарекува „драма на лошите ролји“ – кога личноста се поистоветува со лошото читање на сопствените можности и статус и се тече понатака условено од таа грешка и несоодветност: имено Хорхе како посебно тап и бесмислен „евент“ во политиката на ДПМНЕ. Тој евент решил да ја спасува државата од федерализација или така нешто. И изговара нешто, а СДСМ прави стратегии после неговите изговорени зборови?! О, Боже!

Доцна е другари за стратегии, допрва бре! Вие се наоѓате во виорот на преземање на власта и несериозно е да зборувате допрва за стратегии, што претпоставува дека сте влегле во операцијата без таква и резервна, како со грло во јагоди! Без проценка дека ова ќе се случува со блокадата на праламентот од страна на ДПМНЕ? Дека Велјановски ќе заседне со газот во столицата на претседавач и вие што? Ќе го молите? Дека ќе ја изложите јавноста на јадната и бедна позиција да ги слуша моронштините на ДПМНЕвските парламентарци и вашите дискусии со нив. Па тоа е јадно „другари“, тоа е срамно! Вие се однесувате како дилбер што на узурпаторот на вашиот автомобил ( кој заседнал на возачкото седиште) му велите: „Еве, ако сакаш, сврти уште едно кругче, еве до семафорите и врати ја колата те молам, таа е моја да си одам дома?! Наместо да го фатите за уши и да го извадите од вашата кола! Вељановски ке го фатите за ушите немиени и ќе го тргнете од седалото, ќе ја востоличите легитимно новата собраниска постава, а не да се глупирате со „почитување процедура“ која е во стартот прекршена (и давате изјави дека Вељановски бил нелегитимен! Па, секако дека е нелегитимен, но што правите Вие од парламантарното мнозинство во врска со тоа е вистинското прашање?)

Значи, драги мои другари СДСМовци, освен пенкалото за гласање ќе ни треба сепак и едно ‘’малку подебелко пенкало со јајца на крајот’’ – за превземање на власта која ни ја изгласале граѓаните.

Обратното, ќе биде погубно – СДСМ сериозно е пред опасност да стане заробеник на паролата „срушивме диктатура ( режим) со пенкало“ и да потоне заедно со неа пред узурпаторите во процедурални блокади и лавиринти. Прво, Режимот не е срушен бидејќи не е востоличена новата власт со јасното мнозинство. Губитничкото малцинството – ДПМНЕ ги узурпира институциите и прави општ хаос и исмевање на истите наспроти неспремноста, двоумењето и женирањето на водачите на мнозинството да ја остварат Уставната и демократска легитимација која ја имаат да формираат влада. СДСМ станува соучесник на институционалната криза со НЕЧИНЕЊЕ, со немање храброст за улогата која на изборите ја добил и на која Уставот имеративно инстистира – формирање ефикасна и динамична институционална рамка за функционирање на државата! Бидејќи сепак интересите на граѓаните се тие за кои власта функционира, и таа нема право на двоумење и отсуство на стратегија и храброст да ја превземе одговорноста.

Трагично е она шетање на Зоран Заев по разноразни провинциски обвинитеслтва – за да покаже… што? Дека ја почитува правната држава која ЈА НЕМА?

Зоран Заев наместо по обвинителските шупи кои го малтретираат јавно и отворено, ТРЕБА ДА ОДИ ВО ПАРЛАМЕНТОТ И ДА ФОРМИРА ВЛАДА – ДА ПРЕЗЕМЕ ОДГОВОРНОСТ!

Нема веќе место за изјави, статегии и говори. Срамота е веќе …и одвеќе !

Политички, меѓутоа СДСМ ризикува уште повеќе! Во политиката можат да ви простат се, но слабост и неодлучност никогаш. Во овие моменти се прекршува јавноста и домашна и светска, околу способноста на СДСМ да предводи. Ако таа партија покаже неспособност да ја преземе власта, се ќе се сврти против нив:

Партнерите од албанските партии, бидејќи СДСМ се покажува како несаглам лидер кој не може да ги води до власт НИТУ КОГА ЈАСНО ПОБЕДИЛЕ (замислете да е погусто);
Меѓународната заедница, независно од јасните симпатии кон СДСМ и новото мнозинство во еден момент ќе заклучи дека СДСМ нема сила да биде столб на таа реформска формација иако има јасно мнозинство и ќе почне да бара други решенија (голема коалициија е најблиското иако катастрофално решение за сите нас);
Со ваквото двоумење СДСМ испраќа погрешни пораки кон своите политички противници ДПМНЕ, дека е сепак лесно да си „играат пипирефка’’ со ваков СДСМ и евтино да го блокираат, поништувајќи ги „бесплатно“ изборните резултати, воедно инстистирајќи на нови избори или на голема коалиција!? Тоа ги соколи наместо да ги инхибира криминалците во нивните редови!
Сите институции на поредокот се во шок и блокада очекувајки потег, а не изјави и одлагање од политичарите. Сите прашања се на раб да експлодираат во незадоволство кон победниците!
И конечно, гласачите, таа огромна маса народ која се определи за реформи, слобода, демократија за СДСМ Па не се човече супермени да издржуваат вакво малтретирање и гледање со неверување во својата партија што таа прави воопшто, зошто не го зеде она што и припаѓа, за што и изгласале победа? Немам впечаток дека партијата има чувство по кој раб во моментов чекори и кој ризик е во игра! Мора да покаже одлучност, план и храброст да ја преземе власта и разреши лажната криза која ја наметнува губитничкото малцинство со нелегитимна, антиуставна – пучистичка блокада на институциите.
Во секоја драма, драги мои, во и околу секој голем куп срање, секогаш се појавува зунзара или некое змивче кое со задовослтво се плетка и уплеткува низ го…. та. Имено се појавува Сава. Сега поткачен на скалило, со својот „баршунаст“ , малку „оцвал“ глас довикнува – само два метра сме до ….. ! За психоаналитичките слипувања на јазикот се ова „само два метра“, во некоја од следните колумни, немам сила за Сава денес.

Љубомир Д. Фрчкоски


Dino

Број на мислења : 358
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by OPOZICIONER on Вто Апр 04, 2017 11:57 pm

mislea deka si imaat rabota so civilizirani politichari ,ni na kraj pamet ne im e deka ova se samo golema bagra sto brani a neznae sto
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 459
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by OPOZICIONER on Вто Апр 04, 2017 11:59 pm

majkamu kupue chetiri stana koga ginat makedonski vojnici ,a glej bratuchedmu si kupue benzinski nebare se lizavchinja koga drzavata e zaglavena i toa tokmu od nego i familijata vo koja spaga i ovoj "biznismen " so nafta
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 459
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by Viktor on Сре Апр 05, 2017 10:51 pm

и овде овој користи по две букви латинични за да представи една .
а различен ник.

Viktor

Број на мислења : 93
Join date : 2017-02-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by Bosonoga on Чет Апр 06, 2017 12:06 am

imashe ednash edna budala na forum i ja vikavme firi ,dobro on deka glup pa sam se prekrstuvashe vo razni faci da bide interesena ustvari ispadashe sekogash glup ,ti ne si taj neli ?
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 625
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by osa on Чет Апр 06, 2017 6:31 pm

lele me ubi nervoza ...ovie ushte poglupi od predhodnite dpmneovci ...site im kazaa nema platforma oni "cepaat " da se otkazat od platforma (koja ne pstoi)
denes im vikaat da se pomesti tochkata na dneven red ,oni uporno site imaa POTREBA(taka vikaat srckite)da kazat deka nikoj nema pravo da im go odzeme pravoto na zbor .. a bash oni im go odzemaa pravoto na pratenicite od SDSM da zboruvaat za budzetot i duri gi isfrlia od sobranie i niv kako pratenici plus i novinarite ....i sega tie istite zborat za pravila ...lele ova bilo no vakvo nebilo ..site ni se smeat ,garant ...abe ovie epten bile chipirani ...ova veke se granichi so ludilo ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13911
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by Kalinda on Чет Апр 06, 2017 6:40 pm

Ете гледате колку
пати ви кажаа
каков е деловникот ,
но вие пак не сте
разбрале.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 471
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by Kalinda on Вто Апр 18, 2017 2:55 pm

Сеуште неможе да разберете
дека вие сте губитници ,
а не победници .
Уште ви објаснуваме,
но не сваќате.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 471
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by osa on Вто Апр 25, 2017 1:26 pm

(ВИДЕО) Поцков со фотографија на Јанкулоска: Баш кафана систем ја третираме државата
Пратеникот од СДСМ, Сашо Поцков, на собраниската говорница извади фотографија од екс-министерката Гордана Јанкулоска, под која пишува „баш кафана систем ја третираме државата“.

Ова е дел од разговор кој го објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев и кажа дека се водел помеѓу Јанкулоска и поранешниот министер Зоран Ставрески.

Поцков обвини дека ДПМНЕ го блокира Собранието, додека граѓаните бараат решение на реалните проблеми.
– Граѓаните во Гевгелија против одлуката да градат рудници. Горд сум што сум од Гевгелија. Гевгеличани ни порачаа две пораки. Додека траеше кампањата за референдумот фокусот беше да не се отвораат рудници. Никој не ја спомна платформата за тоа време. Граѓаните ви велат дека сакаат да почнат демократските процеси, рече Поцков.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13911
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by osa on Чет Апр 27, 2017 3:20 pm

ovoj tvit ne e za tuka ,no bidejki sodrzinata e povrzana so parlamentot morav da go postiram ...@GusFring22

Follow
More
ЃОРЧЕВ:

- Секој ден на улица имате 500,000 граѓани што се против платформата.

ПОЛЕКА МАЛКУ СО БРОЈКИТЕ, НЕ СЕ ОВА ВАШИТЕ БАНКАРСКИ СМЕТКИ!

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13911
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by osa on Чет Апр 27, 2017 3:27 pm

eve ushte neshto nejasno ...sekoj den parlamentot koga zasedava ,Trajko objavuva pauza za ruchek od 14 do 15 chasot ...i glej shto se sluchuva ,sekoj den DOCNAT OD PAUZA I POCHNUVAAT DA RABOTAT VO 15 I 30 CHASOT PA I PODOCNA ,NO NIKAKO NE PRODOLZUVAAT POVEKE OD 18 CASOT
samo za potsetuvanje ako pratenicite se ednakvi pred zakonite vo drzavata ,zoshto ne pravat pauza od pola chas kolku shto pravat site ostanati vo drzavata ...Dali ovie pratenicive imaat DUPLA USTA ZA RUCHEK ,pa treba TRODUPLO DA IMAAT VREME ZA PAUZA ....ili neka donesat zakon vo drzavata spored koj site ke koristat pauza od eden chas i poveke ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13911
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by osa on Чет Апр 27, 2017 3:56 pm

TVIT SO SODRZINA ZA PARLAMENTOT ....poglednete...


Dame Chkatroski@damechkatroski31m
Значи Претседателот на Собрание немало да е Аирлија...ова Аирлија по кој закон и член е? да биди или не..

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13911
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by osa on Чет Апр 27, 2017 5:49 pm

TVIT SO SODRZINA ZA PARLAMENTOT ....poglednete...https://pbs.twimg.com/media/C-WPUHMWAAAJnL4.jpg
Стефан Богоев‏ @sbogoev Apr 26
More
Тврдокорен Българин Пишев

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13911
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by OPOZICIONER on Чет Апр 27, 2017 10:58 pm

tochno pak crn chetvrtok ,samo sega e mnogu porazlichno ,nesmee ova da se prosti ,za sekoja kapka krv proleana vo sobranieto mora i ke ima soodvetna kazna
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 459
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by SHARENI on Чет Апр 27, 2017 11:18 pm

mora da odgovaraat site shto pridonesoa za ova krvoprolevanje vo sobranieto ,i onie koi gi poddrzuvaa ,ubavo kazaa na televizija ,ova ne sespontano sobrani luge ova se apsolutno chlenovi na dpmne ,zatoa gi ima vo evidencija pod ime i prezime i mora da odgovarat i krivichno i prekrshochno
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 299
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПАРЛАМЕНТ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот