ТУРСКА ПРОСЛАВА НА ПРВИ МАЈ

Go down

ТУРСКА ПРОСЛАВА НА ПРВИ МАЈ  Empty ТУРСКА ПРОСЛАВА НА ПРВИ МАЈ

Пишување by osa on Пон Мај 01, 2017 11:39 pm

Приведени 165 лица за време на првомајските протести во Истанбул

За време на првомајските собири денеска во Истанбул се приведени 165 лица, соопшти полицијата.

Мнозинството од приведените, околу 140 лица, планирале да учествуваат во недозволен собир од страна на власта.

Во операција на безбедносните сили во Истанбул вчера и денеска биле одземени 85 рачно изработени бомби, околу 100 шишиња полни со боја, наманети за употреба на протестите кои не се дозволени од властите, маски и други материјали, се наведува во полициското соопштение.

Полициското присуство во целиот град беше зајакнато, а на небото прелетуваа хеликоптери. Околу 30.000 полицајци се ангажирани за безбедноста во Истанбул.

Полицијата и демонстрантите се судрија во реонот на Бешикташ во Истанбул откако група од тие што протестираа се обиде да премине кон плоштадот Таксим. Полицијата употреби солзавец, и ги спречи демонстрантите. Сите патишта кон плоштадот Таксим се блокирани.

Во исто време полицијата спречи група демонстранти организирани од синдикатот Диск да постават венец на Таксим, на местото каде пред 40 години на денешен ден беа убиени 34 синдикалци.

Илјадници луѓе има во Бакркој, каде властите дозволија одржување на митинг по повод Први мај. Кордон полицајци вршат претрес на учесниците. Според турските медиуми првпат се применува таква безбедносна мерка.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14984
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ТУРСКА ПРОСЛАВА НА ПРВИ МАЈ  Empty Re: ТУРСКА ПРОСЛАВА НА ПРВИ МАЈ

Пишување by OPOZICIONER on Пон Мај 01, 2017 11:43 pm

ako po nekoja" sluchajnost" ne uspee formiranje na nova vlada ,mislam deka i nas ne cheka vakvo "vladeenje " narecheno ednoumie
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 590
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот