ГРЦИЈА и ......

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

ГРЦИЈА и ......

Пишување by osa on Сре Јан 28, 2015 1:52 pm

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека новата влада на Грција е подготвена за преговори со партнерите од Европската унија за проблемите со државниот долг на земјата.

Ципрас ова го соопшти на отворањето на првата седница на неговиот кабинет. Партијата од крајната левица Сириза победи на парламентарните избори во Грција на 25 јануари и формираше влада со десничарската партија Независни Грци.

Ципрас рече дека неговата влада е подготвена за преговори со партнерите од ЕУ за изнаоѓање на остварливо, праведно и заемно прифатливо решение на проблемот со државниот долг на Грција.

На првата седница на новата грчка Влада се очекува да биде разговарано за прашањата поврзани со прекинување на процесот на приватизација, враќање на работа на отпуштените државни службеници, финансиската ситуација во земјата, претстојните преговори со меѓународните партнери за проблемот со државниот долг, како и за обидите на ЕУ да ги игнорира позициите на Атина за санкциите кон Русија.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12949
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by хан Ацо on Сре Јан 28, 2015 4:32 pm

Што има да преговара па овой етиопец!!!Направиле долгови,сега мора да ги вракьат!!!!
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Пон Фед 02, 2015 11:25 am


Засега ЕУ не се согласува со намалување на грчкиот долг.Ако се случи тоа, постои опасност и останатите земји, како Шпанија или Португалија да го побараат истото.

„Ханделсблат“: Јункер сака да ја укине мисијата на „тројката“ за Грција

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер сака да ја укине мисијата на „тројката“ меѓународни кредитори, кои управуваат со спасувачкиот план за Грција, соопштија британските медиуми, повикувајќи се на германскиот весник „Ханделсблат“, што цитира извори од ЕК.

-Треба брзо да најдеме алтернатива, изјавиле неименувани извори.

Според германски владини извори, Берлин, исто така, е подготвен за реформирање на договорите меѓу Грција и „тројката“, во која се вклучени ЕК, Европската централна банка и Меѓдународниот монетарен фонд, и определувањето на генералните економски цели.

Според „Ханделсблат“, меѓутоа, тоа ќе биде можно само доколку Грција прифати дека е неопходно да се приддржува кон претходно договорениот курс на реформи и штедење.

Новата грчка Влада на премиерот Алексис Ципрас изјавува дека сака да ги заврши спасувачките спогодби и дека нема да преговара со инспекторите на „тројката“ во Атина. Тоа кажува дека таа сака да преговара директно со европските власти и ММФ за нова спогодба, која ќа овозможи намалување на грчкиот долг.

Јункер, кој во среда во Брисел треба да се сретне со Ципрас, изјави дека не е подготвен да прифати какво и да е директно намалување на грчкиот долг, забележаа британските медиуми.

http://libertas.mk/%D1%85%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%81%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%82-%D1%98%D1%83%D0%BD%D0%BA%D0%B5%D1%80-%D1%81%D0%B0%D0%BA%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D1%98%D0%B0-%D1%83%D0%BA%D0%B8%D0%BD/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Фири on Пон Фед 02, 2015 12:04 pm

Ке побарат ама ке почекат. Со предност морат да се замите од Балканот и поточно поновите членки како Бугариja.Ние треба да земиме едно 50-60 милиjарди за да се стави економиjата на конкурентно ниво. Оти на тие на Запад им беа дадени пари по планот Маршал, а на нас еден малечок кур од нема и 15 милиjарди што е ништо, ова е буджетот на еден среден германски град за истото време.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by haskov on Вто Фед 03, 2015 2:20 am

Сега русите се понудиле да топтан ја купат цела грција

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Deretic.J on Вто Фед 03, 2015 2:36 am

kako se stvari odvijaju, kupice I Bugarsku za mnogo manje para, nece njima pomoci ni Evropa ni USA.
opet ce bugari da jedu iz ruske ruke ,

a onda su na redu Srbija, Crna Gora, a ko zna , mozda I Makedonija.

Deretic.J

Број на мислења : 104
Join date : 2015-02-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by haskov on Вто Фед 03, 2015 2:47 am

Deretic.J напиша:kako se stvari odvijaju, kupice I Bugarsku za mnogo manje para, nece  njima pomoci ni Evropa ni USA.
opet ce bugari da jedu iz ruske ruke ,

a onda su na redu Srbija, Crna Gora, a ko zna , mozda I Makedonija.

Пре би рекол, пак ќе лижат руска чизма.

Па боље со Путин и Русија него во друштво каде не не признаваат и сметаат за нижа раса.

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by хан Ацо on Вто Фед 03, 2015 7:29 am

Deretic.J напиша:kako se stvari odvijaju, kupice I Bugarsku za mnogo manje para, nece  njima pomoci ni Evropa ni USA.
opet ce bugari da jedu iz ruske ruke ,

a onda su na redu Srbija, Crna Gora, a ko zna , mozda I Makedonija.

Видим да се ти изясняваш како србин,па сега яс да ти кажам нешто-од 1918 година до сега Бугария не е загубила ни еден квадратен метар земя,дури во 1940 сме добили Южна Добруджа.А вие србите зато што сте многу паметни сам знаеш што сте загубиле.Вашта иднина е да бидете поново во границите на Белградскиот пашалук.
Айде сега повторно лупай од чия рака ке яде Бугария.
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Фири on Вто Фед 03, 2015 11:08 am

Не бе чоек ова не е прави србин, ова е некаков србомански трол дека доагjа тука да не нервираSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Вто Фед 10, 2015 9:35 pm

Kako i sto se pretpostavuvase...Grcija nema da dobie popovolni uslovi za dolgovite...Vodeckite vo EU verojatno procenile deka izlez na Grcija od evrozonata ke gi cini pomalku, otkolku da se obiduvaat da ja spasat po sekoja cena...

Шојбле: ЕУ не преговара со Грција за нова програмаГерманскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави денеска дека ЕУ не преговара за „нова програма“ за реформи со Грција, истакнувајќи дека склучените договори во 2010 и 2012 година продолжуваат да се во сила.

- Не преговараме за нова програма. Веќе имаме програма - истакна Шојбле на крајот на средбата на главните финансиери од Г-20 во Истанбул.

Шојбле ја даде оваа изјава и во пресрет на утрешната специјална средба во Брисел меѓу грчките власти и лидерите на еврозоната, посветена на долгот на Атина.

http://plusinfo.mk/vest/14515/shojble-eu-ne-pregovara-so-grcija-za-nova-programa

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Пон Фед 16, 2015 4:09 pm

Шојбле: Многу ми е жал за ГрцитеМногу ми е жал за Грците, изјави денеска германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле, зборувајќи за „неодговорното“ однесување на грчката Влада.

Во интервју за германското национално радио, кое го пренесуваат грчките медиуми, Шојбле истакна дека прашањето не е постигнување компромис на денешниот состанок на Еврогрупата, туку „Грција повторно да се направи конкурентна“. Тој исто така додаде дека многу од неговите колеги во Европската унија изјавиле дека стандардот на живеење во нивните земји е понизок од оној во Грција.

Осврнувајќи се на европските социјални програми кои ги предложи грчката страна, Шојбле истакна дека тука не постои прашање за дискусија и ги нарече „губење на време“.

- Германија не сака Грција да излезе од еврозоната, истакна Шојбле објаснувајќи дека ако Атина сака да го избегне тоа и да добие дополнителна помош од ЕУ, грчката Влада треба да исполни минимум од предусловите.

- Сите земји од еврозоната се подготвени да и помогнат на Грција да си помогне себеси. Прашањето е дали Грците го сакаат тоа, рече германскиот министер додавајќи дека според него, новата грчка Влада се справува со прашањето „како на голема игра покер“.

http://plusinfo.mk/vest/15075/shojble-mnogu-mi-e-zal-za-grcite

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Вто Фед 17, 2015 9:43 am

Грчката камиказе стратегија

И покрај уште една одржана рунда разговори, Грција сѐ уште не нуди солидни факти и бројки. Атина си игра со очекувањата на партнерите од еврозоната, но нејзината „сѐ или ништо“ стратегија може да ѝ се врати како бумеранг.

http://www.dw.de/%D0%B3%D1%80%D1%87%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B5-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0/a-18261742?maca=maz-rss-maz-eco_timemk-4723-xml-mrss

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by хан Ацо on Вто Фед 17, 2015 4:20 pm

Територии за долгови,штом немаат пари.
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Чет Фед 19, 2015 7:18 pm

Грците избраа претседател.

Прокопис Павлопулос од Нова демократија нов претседател на ГрцијаСо 233 гласа „за“, десноцентристичкиот политичар Прокопис Павлопулос вечерва е избран за нов претседател на Грција, јави дописникот на МИА од Атина.

Вкупно 30 од пратениците, односно претствиците на „Потами“ и ПАСОК, гласаа за нивниот кандидат, професорот по уставно право Никос Аливизатос, а 32 пратеници беа воздржани.

Согласно изборниот закон, пратениците можат да гласаат „за“ некој од кандидатите, да се воздржат или воопшто да не присуствуваат на седницата. Гласањето е поединечно. За да биде избран во првиот круг, кандидатот треба да освои 180 гласа во Парламентот кој има 300 членови.

Прокопис Павлопулос ќе стапи на должност на 13 март, односно еден ден по истекот на мандатот на актуелниот грчки претседател Каролос Папуљас.

Павлопулос (64) е професор по уставно право на Атинскиот универзитет, искусен десничарски политичар од таборот на најголемата опозициска партија Нова демократија. Тој беше министер за внатрешни работи од 2004 до 2009 година, а до 1995 година беше и правен советник на грчкиот претседател Константинос Караманлис. Кон крајот на 80-тите години, бил и министер за медиуми.

Номинацијата на Павлопулос беше големо изненадување во Грција, затоа што се очекуваше за претседателската функција да биде кандидиран еврокомесарот за миграција Димитрис Аврамопулос. Повеќето аналитичари сметаа дека тоа ќе и дадеше можност на владејачката Сириза да испрати свој човек на местото на Аврамопулос во Европската комисија

http://plusinfo.mk/vest/15388/prokopis-pavlopulos-od-nova-demokratija-nov-pretsedatel-na-grcija-

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Пет Мар 13, 2015 11:13 pm

Партнерите на Грција во ЕУ го губат трпението. Неверојатно е било која друга членка, да застане на страна на Грција, против најмоќната држава во ЕУ.

Дејселблум: Грција не треба да ја обвинува Германија за своите проблеми

Претседателот на Еврогрупата Јерун Дејселблум денеска изјави дека Грците не се во право кога ја обвинуваат Германија за своите проблеми.

Изјавата на Дејселблум доаѓа откако Атина и Берлин разменија напад во врска со репарациите за нацистичката окупација на Грција во Втората светска војна и по тврдењата, што германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле го отфрли, дека го навредил својот грчки колега.

- Проблемот е во тоа дека во Грција голем дел од вината за проблемите на земјата се изнесени надвор од Грција, Германија е омилена жртва за тоа во моментот - изјави Дејселблум, кој истовремено е министер за финансии на Холандија.

Изминатите години Германците вложија големи напори за помош на Грција преку евтини кредити, истакна Дејселблум пред седницата на холандската влада во Хаг.

http://plusinfo.mk/vest/18304/dejselblum-grcija-ne-treba-da-ja-obvinuva-germanija-za-svoite-problemi

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Нед Мар 15, 2015 9:11 am

Dzabe Cipras se sileshe...Dolgovite mora da se vratat...

Бугарка со 25 000 $ плата ќе го затегнува ременот на Грците

Бугарската убавица и го зеде стравот на Грција. Ива Петрова ја презема мисијата на Меѓународниот монетарен фонд во Атина, соопшти портпаролот на институцијата Џефри Рајс. Петрова ќе преговара со грчката влада и ќе го цеди се тоа до последно еворо.Ива Петрова, чија плата надминува 300 000 долари годишно, е технократ, има непоколеблива карактер и е еден од “ангелите” на Пол Томпсон, директор на ММФ во Европа, велат грчките медиуми . Другите две дами во екипата се Американецот се Кинескињата Дик Џин и Французинката Морган Гигу. Според медиуми трите се “жените ѓаволи”, пишува “Стандард”. Медиумите во Грција ги нарекоа Ива “Соколот на Прада” поради нејзиниот занес по високата мода. Според koolnews.gr бугарката има беспрекорен изглед, обожава бројки , но исто така и скапи алишта. Ива Петрова завршила Софиската математичка гимназија и УНСС. Во 1997 година работи како експерт во БНБ, по што во 2004 година зема докторат по макроекономија во Мичиген американски универзитет. Веднаш потоа Бугарката започнува работа кон ММФ во Вашингтон како економист, а од 2012 година работи во тимот за грчкиот долг.

http://lokalno.mk/bugarka-so-25-000-plata-kje-zategnuva-remenot-na-grcite/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by хан Ацо on Нед Мар 15, 2015 10:37 am

Teo напиша:Dzabe Cipras se sileshe...Dolgovite mora da se vratat...

Бугарка со 25 000 $ плата ќе го затегнува ременот на Грците

Бугарската убавица  и го зеде стравот на Грција. Ива Петрова ја презема мисијата на Меѓународниот монетарен фонд во Атина, соопшти портпаролот на институцијата Џефри Рајс. Петрова ќе преговара со грчката влада и ќе го цеди се тоа  до последно еворо.Ива Петрова, чија плата надминува 300 000 долари годишно, е технократ, има непоколеблива карактер и е еден од “ангелите” на Пол Томпсон, директор на ММФ во Европа, велат грчките медиуми . Другите две дами во екипата се  Американецот се Кинескињата Дик Џин и Французинката Морган Гигу. Според  медиуми  трите се “жените ѓаволи”, пишува “Стандард”. Медиумите во Грција ги нарекоа Ива “Соколот на Прада” поради нејзиниот занес  по високата мода. Според koolnews.gr бугарката  има беспрекорен изглед, обожава бројки , но исто така и скапи алишта. Ива Петрова завршила Софиската математичка гимназија и УНСС. Во 1997 година работи како експерт во БНБ, по што во 2004 година зема докторат по макроекономија во Мичиген американски универзитет. Веднаш потоа Бугарката започнува работа кон ММФ во Вашингтон како економист, а од 2012 година работи во тимот за грчкиот долг.

http://lokalno.mk/bugarka-so-25-000-plata-kje-zategnuva-remenot-na-grcite/

Сега грците ке го ядат стапот Twisted Evil
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Simulant on Пет Мар 20, 2015 9:18 pm

Варуфакис сега ке се прави ли на дон Жуан? lol!

Simulant

Број на мислења : 28
Join date : 2015-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by reiter on Нед Мар 22, 2015 1:01 pm

Prijeti raspad sistema: Grčka ima novca za samo dva tjedna напиша:
DANAŠNJE izdanje renomiranog lista Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) javlja da su stručnjaci Europske komisije potvrdili "kritično stanje" u grčkoj riznici u kojoj ima dovoljno novca za isplatu plaća i mirovina do 8. travnja. Ukoliko Atena do navedenog datuma ne uspije ponuditi plan održivih reformi, Komisija pretpostavlja da će Ciprasova vlada morati posegnuti za fondovima socijalnog osiguranja i računima tvrtki u državnom vlasništvu da bi nastavila s isplatom plaća. Premijer Cipras je u petak pokušao uvjeriti zajmodavce i europske partnere da će u "dolazećim danima" dostaviti prošireni prijedlog reformi s nadom da će one otključati posljednju tranšu pomoći u iznosu od 7.2 milijarde eura. > Ciprasa čeka najteža misija do sada - sastanak s Angelom Merkel FAS piše da je strah oko potencijalno katastrofalnih posljedica po Grčku "opipljiv". Ukoliko se sporazum ne postigne do 8. travnja, kriza će imati negativan utjecaj na euro, a Grke očekuje egzistencijalna noćna mora. напиша:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/prijeti-raspad-sistema-grcka-ima-novca-za-samo-dva-tjedna/808856.aspx

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
avatar
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Пон Апр 06, 2015 11:32 am

Shto li sega mislat onie koi mu poveruvaa na Cipras i glasaa za nego...

Грција се согласи да му отплати 450 милиони евра на ММФ

Јанис Варуфакис вчера се сретнал со Лагард и со други претставници на ММФ во Вашингтон, каде што рекол дека неговата земја се согласува на „сите обврски кон сите свои доверители, бесконечно“.

Од Грција се очекува на 9 април да ја изврши својата отплата на заемот од ММФ од 450 милиони евра. Државата сè уште чека одобрување на серијата реформи што ги претстави за да се одмрзне новата помош од 7,2 милијарди евра.

Минатата недела британски Телеграф објави дека Атина се обидува да преговара за нов договор за финансиска помош со тројката кредитори, но ако тоа не успее, на сцена може да стапи „планот Б“: отфрлање на еврото, враќање на драхмата и отсекување на грчкиот банкарски систем од Европската централна банка.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Вто Апр 07, 2015 11:33 am

Грците мислат дека го решија проблемот со долговите. До кога Германија ќе ги толерира ќе видиме.

Грција побара 279 милијарди евра воени репарации од Германија

Грција и голем број грчки граѓани во својство на физички лица изминатите децении во повеќе наврати бараа исплата на воени репарции, но досега ниту една Влада во Атина не излезе со конкретна сума за висината на таа отштета.

Минатата недела во грчкиот Парламент беше формирана Комисија задолжена за воените репарации од Берлин, во чии рамки Атина бара враќање на кредитот што окупирана Грција под присила и го исплатила на нацистичка Германија во текот на Војната, како и враќање на „украдените археолошки предмети“.

Мардас нагласи дека според проценките на грчката Даночна управа, Берлин на име воена отштета и должи на Атина 278,7 милијарди евра, во кои влегува и исплатениот „окупациски кредит“ во износ од 10,3 милијарди евра.

Грчките барања за исплата на воени репарации се интензивираа последниве неколку години, откако земјата западна во финансиска криза и беше принудена да спроведе строги мерки на штедење во замена за помош од ЕУ и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во вкупна вредност од 240 милијарди евра.

Германија од своја страна на сите грчки барања за воени репарации одговара дека тоа прашање е решено со исплатените 115 милиони германски марки во 1960 година и ја отфрла секоја меожност за дополнителна отштета.

http://grid.mk/read/news/510003072/9855208/grcija-pobara-279-milijardi-evra-voeni-reparacii-od-germanija

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by reiter on Чет Апр 09, 2015 9:11 am

GRČKOJ danas na naplatu stiže dug od 460 milijuna eura prema Međunarodnom monetarnom fondu, zbog čega bi mogla ostati bez novca za normalno funkcioniranje, odnosno isplatu plaća i mirovina. напиша:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/hoce-li-grcka-danas-bankrotirati/812315.aspx

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
avatar
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by reiter on Чет Апр 09, 2015 11:36 pm

..немаат па имаат..нема поголеми лажговци од грците


Грција уплатила 483 милиони евра во ММФ напиша:

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард изјави дека Грција денеска исплатила нова транша од 483 милиони долари на светската финансиска организација. напиша:

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=5&vest=21533

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
avatar
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by reiter on Пет Апр 10, 2015 6:34 pm

играе мечката...но што би значело за нас..позитивно или негативно и во кој дел

ТАЕН ПЛАН НА ЕУ: Ќе ја исклучат Грција од еврозоната?! напиша:

Членките на ЕУ подготвуваат таен план за исклучување на Грција од еврозоната во случај на банкрот на оваа земја во мај оваа година, објави денеска британски Тајмс, пренесе Танјуг. напиша:
Се тврди дека во документот, кој го подготвилo Министерството за финансии на Финска во соработка со Германија, станува збор за можно исклучување, а авторите на текстот предупредуваат дека оваа пролет мора да се донесе „многу тешка политичка одлука“. Според наводите на весникот, Финска смета дека еврото може да го преживее исклучувањето на Грција, благодарение на мерките и реформите на Европската централна банка напиша:

http://sky.mk/biznis/434383-taen-plan-na-eu-kje-ja-iskluchat-grcija-od-evrozonata

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
avatar
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Пет Апр 10, 2015 6:36 pm

Реитер, не постои механизам за исклучување од еврозоната. Ова се манипулации.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот