ГРЦИЈА и ......

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by reiter on Пет Апр 10, 2015 6:40 pm

luxor напиша:Реитер, не постои механизам за исклучување од еврозоната. Ова се манипулации.
па добро тогаш..ако нема таков механизам кого замајуваат и фрлаат прашина во ветер..зошто сето тоа...ајде народот не разбира многу ама оние поупатените секако знаат и не кажуваат ништо дека сето е ветар и магла..зошто е тоа така?

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Пет Апр 10, 2015 6:50 pm

Новинарите продаваат сензационализам. Единствен начин Грција да излезе од еврозоната е сама да напушти и да се врати на драхмата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by tmoro on Сре Апр 15, 2015 5:19 pm

Kе видиме што ке се десит 24 април на ЕУ состанокот дали ЕЦБ пак ке купуват или ке ги бркаат од еврозоната,немале Грците ни евро за исплата за април плати,пензионери,социјала...

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by хан Ацо on Сре Апр 15, 2015 8:33 pm

luxor напиша:Новинарите продаваат сензационализам. Единствен начин Грција да излезе од еврозоната е сама да напушти и да се врати на драхмата.

И со таа драхма што ке купат?Нели за увоз мораат да плакьат я со евро,я со долари.А нив не можат да ги печатаат Wink
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 8:30 am

Грция има БДП 250 милиярди долари, Бугария- 50. Сето друго е мижи да те лажемSmile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 8:38 am

Собрале се двайца голтаци да обсодувад еден просечно 5 пати побогат, држи вода колку во цедило Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Чет Апр 16, 2015 5:58 pm

Фири1 напиша:Грция има БДП 250 милиярди долари, Бугария- 50. Сето друго е мижи да те лажемSmile

Firi, kaj gi najde bre 250 milijardi na grcija...Imash li nekoj link, ili postiraj od nekade nekoj podatok...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 6:01 pm

Напиши во Гугъл БВП и Гърция и ке го найдеш и сам.Дури по години. има и други митови и легенди дека грците пред да влезат во ЕУ биле многу победни од нас. Глупости. влегуват си доста побогати. тие нивното маме ке се покаже дека се побогати и поработливи уште од антиката.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by osa on Пет Апр 17, 2015 7:16 pm

ajde pa ti ,od nego link barash ....sega samo treba da go prashash dali znae shto e toa link ?ha ha ha

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13913
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by tmoro on Саб Апр 25, 2015 8:38 pm

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле најави денеска дека Берлин се подготвува за можен банкрот на Грција,
http://ohridsky.com/?p=61369

Интересна работа ,во исто време пропаѓаат и Грците и НЕБАЊАНИТЕ.

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by tmoro on Пон Апр 27, 2015 7:31 am

На состанокот во петокот во Брисел словенечкиот министер за финансии Душан Мрамор го поставил прашањето за ПЛАН Б за Грците во јуни,но негирал за автоматско исфрлање на Грците од ЕМУ.

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Arhimed on Сре Мај 20, 2015 7:19 pm

Грција засега успеа да скрати од расходите и да обезбеди доволно пари за да не пропушти плаќање кон кредиторите.
Сепак Грција инсистира до 5 Јуни да се дојде до договор, оти инаку нема да плати долг кон ММФ.

На овој линк ги има сите обврски на Грција до 2054 година.

Ако Грција престане да плаќа, останува на ЕЦБ дали ќе продолжи да ги снабдува со евра грчките банки. Престанувањето на снабдување ќе ја примора Грција да печати своја валута, т.е. да излезе од еврозоната.

Кои се црвените линии на Грција?
Минимална плата, реформи во пазарот на труд и пензиите.

Не им е лесно ни на европјаните да ја откачат Грција и да превземат одговорност за грчкиот неуспех.

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by tmoro on Нед Мај 24, 2015 11:10 pm

Arhimed напиша:Грција засега успеа да скрати од расходите и да обезбеди доволно пари за да не пропушти плаќање кон кредиторите.
Сепак Грција инсистира до 5 Јуни да се дојде до договор, оти инаку нема да плати долг кон ММФ.

На овој линк ги има сите обврски на Грција до 2054 година.

Ако Грција престане да плаќа, останува на ЕЦБ дали ќе продолжи да ги снабдува со евра грчките банки. Престанувањето на снабдување ќе ја примора Грција да печати своја валута, т.е. да излезе од еврозоната.

Кои се црвените линии на Грција?
Минимална плата, реформи во пазарот на труд и пензиите.

Не им е лесно ни на европјаните да ја откачат Грција и да превземат одговорност за грчкиот неуспех.

Повеќето европјани се за Грците да ја напуштат монетарната унија,но Грците со драхмата се враќаат во седумдесетите години,а тие што си ги имаа старите контакти веќе ја збришаа назад на запад .

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by tmoro on Пон Јун 22, 2015 8:29 am

Денес е денот кога Ципрас или ке прифатит нов заем од 7 миљарди евра да вратит стар заем или ке добиет нога ЕМУ.

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Сре Јун 24, 2015 1:13 pm

АЛЕКСИС ЦИПРАС ЗА БЛУМБЕРГ

Кредиторите не ги прифатиле предлозите на Грција за реформи, земјата сè поблиску до банкрот
Грчкиот премиер Алексис Ципрас рекол дека некои кредитори не ги прифатиле предлозите за реформи во земјата за да добие парична помош, додека се подготвувал да замине на вонредните разговори во Брисел, пренесе Блумберг. Се зголемува стравот дека Грција би можела да банкротира и да ја напушти еврозоната.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by корисТник on Сре Јун 24, 2015 1:28 pm

Нака ја легализираат марата...веднаш ќе се раздолжат...

корисТник

Број на мислења : 37
Join date : 2015-04-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Пет Јун 26, 2015 11:05 am

Продолжува агонијата на Грција.

Преговори за Грција до последна секунда
Времето веќе истекува, на ЕУ-самитот владееше песимизам, но во спорот околу својот долг Грција и натаму не попушта. Доверителите сакаат и натаму да преговараат, до последна секунда. Во вторник се заканува банкрот.

http://www.dw.com/mk/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B4%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%BD%D0%B4%D0%B0/a-18542086?maca=maz-rss-maz-eco_timemk-4723-xml-mrss

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Пет Јун 26, 2015 6:05 pm

Опасноста за ЕУ не доага од излезот на Грција од еврозоната, туку од заканите на Велика Британија за референдум за излез од ЕУ. Во таков случај би требало да се очекува зголемување на успехот на националистите во земјите членки на ЕУ и бран на референдуми што сериозно би го поткопале единството на унијата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by tmoro on Пон Јун 29, 2015 5:08 pm

Дали утре Грците ке му исплатат на ММФ 1,5 миљарди евра или банкрот?

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by reiter on Пон Јун 29, 2015 6:34 pm

од памти века низ светот се кажува - Должен како грчка -.Мислам време им е да почуствуваат силен камшик врз грбот и да не си играат мајтап.Па и за нас ќе биде подобро,ќе си одиме на ефтин шопинг во Солун.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Вто Јун 30, 2015 10:14 am

Интересна ситуација. Грците би сакале и понатаму да ја молзат ЕУ, но не и да ги враќаат парите кои ги добиле.

Варуфакис: Не прифаќаме излегување од еврозоната

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Сре Jул 01, 2015 12:51 am


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Сре Jул 01, 2015 10:25 am

Grcija bankrotirashe...Prashanjeto e, dali za toa se vinovni samo grcite, koi ja prezadolzhija svojata zemja zaradi populistichkite merki na nivnite vladi, ili i kraditorite koi davale krediti polakomeni od golemata zarabotuvachka, iako znaele deka postoi mozhnost Grcija da ne mozhe da gi vrati...

Грција од денеска е земја во банкрот

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by tmoro on Сре Jул 01, 2015 12:24 pm

Тео напиша:Grcija bankrotirashe...Prashanjeto e, dali za toa se vinovni samo grcite, koi ja prezadolzhija svojata zemja zaradi populistichkite merki na nivnite vladi, ili i kraditorite koi davale krediti polakomeni od golemata zarabotuvachka, iako znaele deka postoi mozhnost Grcija da ne mozhe da gi vrati...

Грција од денеска е земја во банкрот

Ако сака ММФ автоматски уште 30 дена им го продолжува рокот за вракање на тие 1 миљарда и 600 000 миљони евра,но како и дае не им се пишува добро на Грците ама си го заслужија ова МНОГУ ОПНАТИ БЕА.

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by reiter on Сре Jул 01, 2015 4:19 pm

англичанецот Thom Feeney покренал еден вид интернет кампања за спас на атињаните од банкрот.Израчунал дека секој европјанин би требало да донира по 3.19еу.Исто така има и рок до кога трае оваа така наречена забавна капмања за спас од банкрот.До сега имаат собрано односно донирано околу €905,837EUR raised by 52,785 people in 3 days.
линк...
https://www.indiegogo.com/projects/greek-bailout-fund#/story

лично мислам дека нема да успее,што мислите вие?

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот