ГРЦИЈА и ......

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by osa on Сре Jул 01, 2015 11:15 pm

pa i da ne uspee da ja spasi Grcija od bankrot ,moze da si go podobri sopstveniot budzet ...shto ako tie pari legnuvaat na "negova "smetka ??

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12866
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Чет Jул 02, 2015 9:47 am

evropskite licemeri neka pokazat milost i neka im pomognat na onie od sirija i libija na koi im gi unistija zivotite

Високиот комесар на ОН за бегалци ја повика Европа да ги отвори границите за бегалците од Сиријаhttp://a1on.mk/wordpress/archives/395938

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Нед Jул 05, 2015 10:31 am

Grcite denes glasaat na referendumot...

Референдум во Грција, „да“ или „не“ за мерките за штедењеГрците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Граѓаните треба да решат дали го подржуваат планот на ЕУ за излез на Грција од кризата и рестриктивнте мерки за штедење или ќе гасаат против него и ќе се сочат со излез на земјата од еврозоната. Иако е тешко да се каже што ќе се случува по референдумот, според проценките ако мнозинството граѓани ги прифатат мерките за штедење, тогаш премиерот Алексис Ципрас најверојатно ќе треба да си поднесе оставка и да има предвремен избори.

Повеќе европски политичари, вклучувајќи го и холандскиот министер за финансии и претседател на еврогрупата Јерун Дијселблум, сметаат дека грчкото „не“ ќе ја загрози положбата на Грција во еврозоната.

Други, како што се лидерите на Фрнција и Италија држат „отворени врати“ за понатамошни преговори.

Грците се поделени. Последните анкети покажаа дека процентот на оние што ќе кажат „не“ е речиси изедначен со бројот на граѓаните кои позитивно ќе одговорат.

Грчката Влада соопшти дека ќе ја почитува одлуката на народот. И покрај силната владина кампања во корист на „не“, министерот за финансии Јанис Варуфакис рече дека ќе поднесе оставка доколку народот го прифати предлогот на кредиторите, а такво нешто наговести и премиерот Алексис Ципрас.

Вчера во Грција беа забранети собирања и политичка кампања, и во Атина се почитуваа референдумските правила. Жителите на главниот град исто така се поделени. Додека некои знаат што се очекува денеска од нив, други сметаат дека референдумското прашање е бесмислено и не се сигурни што да прават.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Чет Jул 09, 2015 11:24 am

КАКО ПРОПАДНА ГРЦИЈА: ЛАЖНИ ИНВАЛИДИ, МРТВИТЕ ЗЕМААТ ПЕНЗИЈА, А СИРОМАШНИТЕ ЖИВЕАТ ЛУКСУЗНО

Оние кои го прочитале најновото книжевно остварување на Џејм Ангелос, „The Full Catastrophe: Travels among the New Greek Ruins“, открива голем број измами кои го „пустошат“ грчкиот буџет, почнувајќи од мештаните на малите острови кои користат бенефиции за телесен инвалидитет, до „сиромашните“ доктори кои пријавуваат ниски приходи, а живеат во најелитните квартови на Атина.

Она што Грција ја издвојува од останатите членки на Европската Унија е неверојатната корупција застапена дури и во најдолните слоеви на грчкото општество.

Остров на „слепите“, а сите возат автомобили

Еден од „најлудите“ примери кој Ангелос го наведува е „островот на слепите“. Се работи за познатото грчко летувалиште Закинтос, каде авторот на книгата летувал во 2011 година. Таму дознава дека од 680 жители на островот, дури 498 се регистрирани како лица со оштетен вид.

Меѓутоа тој посочува дека голем дел од локалното население возело автомобил, а речиси никој од нив не носел очила за вид. Се испоставило дека лицата со оштетен вид во Грција имаат бројни бенефиции, 724 евра месечна помош и различни попусти. Сето ова го чини грчкиот буџет дури 9 милиони евра.

И „мртвите“ земаат пензија

Во својата книга, Ангелос пишува дека грчката влада забележала дека земјата има околу 8 500 пензионери кои имаат повеќе од 100 години. Кога го „прочешлале“ пензискиот систем, откриле дека во суштина постојат повеќе од 40 000 лажни пензионери. Се испоставило дека Грците масовно „забораваат“ да ја пријават смртта на членовите на семејството.

„Сиромашни“ кои живеат луксузно

Според статистичките податоци од 2011 година, во грчкиот даночен систем се заведени само 5000 луѓе кои заработуваат повеќе од 90 000 евра годишно. Исто така, само 300 сопственици на раскошни вили пријавиле дека имаат базен и уредно ги плаќале давачките кон државата.

Меѓутоа грчката влада благодарение на „Google Earth“ воочила дека всушност бројката е далеку поголема, односно дека во земјата има повеќе од 20 000 луксузни вили. Според констатацијата на Ангелос, поради овие „ситни“ измами и даночното затајување, Грција годишно губела по 20 милијарди евра во просек.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Пет Jул 10, 2015 9:40 am

Се исплаши ли Ципрас од банкротот?

Грција капитулираше пред доверителите- еве го планот!

На крајот грчката коалициска влада на СИРИЗА и “Независни Грци” капитулираа пред барањата од меѓународните кредитори (Меѓународниот монетарен фонд, Европската централна банка и Европската комисија) . Строгите мерки за штедење, сепак се тука,покажуваат предлозите на двете преговарачки страни.

Малку пред полноќ, околу 2 часа пред крајниот рок, Владата на Грција испрати предлог на (13 страници) за реформи до европските институции.
Грција предлага мерки кои речиси се совпаѓаат со предлог на доверителите , главно на Европската комисија, од 26 јуни, што де факто беше отфрлен од Грците на референдумот на 5 јули.
Во замена за реформска програма која вклучува намалување на трошоците, вклучувајќи заштеда на пари од пензии и зголемување на даноци, Грција сака тригодишна спасувачка програма (2015-2018) од 53,5 милијарди евра – како последен обид на Атина да остане во еврозоната.
Со реформите Грција оди на државните расходи со 13 милијарди евра.
Планот на Атина вклучува собирање на 1% од БДП преку зголемување на ДДВ-то , кревање повеќе стапки ДДВ до 23%, вклучувајќи за рестораните, кој беше клучен како студија на случај во трчање пет месеци преговори меѓу страните. Грција ветува укинување на ДДВ стапка до 13% за основните прехранбени производи, енергија и хотели , а 6% за лекови, книги и театар.
Грција, исто така, ги отстранува отстапките за островите, почнувајќи со најпопуларните туристички места покрај цврстата опозиција на коалициските партнери на премиерот Алексис Ципрас. Таа предлага да започне со оние кои сметаат на највисоки приходи и најпопуларните туристички дестинации, со исклучок на најоддалечените.
Новата ДДВ стапка за хотелите и островите ќе стапи во сила од октомври 2015 година.
Отстранување и даночните преференции за земјоделците од 2017 година, а исто така и субвенции за гориво за земјоделците.
Атина изгледа прави значителни попусти во областа на пензиите , согласувајќи се за апирање на солидарни плаќања за најсиромашните пензионери од декември 2019 година – една година порано од планираното.
Исто ја зголемува возраста за пензионирање до 67 години или 62 години и 40 години стаж од 2022 година. Од 1 јули 2015 година властите ќе протуркаат реформи за заштеда на ¼-½% од БДП и 1% од БДП на годишна основа во 2016 година.
Се согласува да се укине данокот на добивка од 26% на 28%, како Меѓународниот монетарен фонд инсистираше, а не 29%.
Нуди наметнување на данок за луксуз , за забава и зголемува стапката од 10 до 13%.
Грција предлага скратување на воените трошоци со 100 милиони евра во 2015 година и 200 милиони евра во 2016 година, исто така, спроведување на промени за реформи и подобрување наплатата на даноците, вклучувајќи борба против даночните измами.
Новиот фискален пат понуден од Грција, е примарен суфицит од 1,2,3 и 3,5% од БДП во 2015, 2016, 2017 и 2018 година, што се совпаѓа со барањето на доверителите.
Ветува дека ќе се приватизираат државни средства, вклучувајќи регионални аеродроми и пристаништа. Некои пратеници ветија дека ќе се спротивстави на оваа мерка.
Грција изгледа направи значајни отстапки , очигледно прифаќа повеќето од претходните предлози на доверителите, велат експертите.
Балканската држава нуди реструктуирање на долгот и пакет со мерки за економски раст во износ од 35 милијарди евра.
Остануваат две прашања без одговор за моментов: Дали тоа ќе биде доволно за доверителите или тие ќе инсистираат на построги мерки, бидејќи Атина моли за нова спасувачка програма; Како Ципрас ќе ја убеди партијата, вклучувајќи екстремниот крило во СИРИЗА да ги прифати мерките за штедење. Пречка за премиерот е грчкиот министер за енергетика Панајотис Лафазанис, кој контролира околу 70 пратеници во грчкиот парламент.
Вечерва се очекува грчката влада да гласа реформи програма. за оваа програма со која според бројките и понудата големиот Ципрас ретерира а Грција капитулира.

http://lokalno.mk/grcija-kapitulirashe-pred-doveritelite/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Пон Jул 13, 2015 12:54 pm

Грците остануваат во еврозоната. Но цената е висока а Ципрас мораше да ретерира.

Грција ќе добие 86 милијарди евра, но во замена на тешки реформи

Грција ќе добие 86 милијарди евра како дел од третата спасувачка програма за земјата, ова беше јасно по долгата 15 часовна средба на лидерите на еврозоната. Самата Атина побарала 53,5 милијарди евра. Во замена на поголемиот износ таа мора да исполни редица тешки барања кои за време на полноќната средба често биле определени од набљудувачите како „речиси неостварливи“.
Меѓу нив има клучни законски измени, кои треба да бидат отворени за три дена.
Според британскиот весник „The Guardian“ во договорот има седум барања кои укажуваат три долги и исполнети денови со интензивна работа. Во овој период Владата на Грција треба да го одобри и протурка во парламентот законодавството за зголемувањето на ДДВ за голем број на активности, како на пример за ресторан на услуги и угостителство, како и проширување на даночната основа.
Парламентот треба да ги одобри реформите, како и да обезбеди одржлив развој на пензискиот систем – зголемување на возраста за пензионирање и намалување на помошта, кои сега ја добиваат најсиромашните пензионери. Еврогрупата побара и промени во Граѓанската постапка, кои се главно поврзани со постапката за стечај.
Треба да има и законски гаранции дека работата на статистичката служба во земјата ќе биде независна, како и целосното имплементирање на европските правила за автоматско ограничување на трошоците. Пратениците на Грција треба да ја одобрат и европската директива за обновата на банките.
Приватизационен фонд за државните средства на Грција, околу кој се вртеа споровите за време на преговорите, ќе има, соопштил за време на специјална прес-конференција претседателот на Еврогрупата – холандскиот министер за финансии Јерун Диселблум. Тој посочил дека средствата акумулирани од продажбата ќе бидат искористени за рекапитализација на банките во земјата.
Тој прецизира дека големината на овој фонд ќе биде 50 милијарди евра, но и дека тој ќе биде со седиште во Грција. Однапред барањата беа овој фонд да биде во Луксембург и да се управува од германската банка за развој „KfW“.
Другото важно достигнување на грчкиот премиер е зголемувањето на програмата за рекапитализација на грчките банки. Секторот ќе добие до 25 милијарди евра, а за деталите на оваа шема ќе се дискутира малку подоцна со претставниците на Европската централна банка (ЕЦБ).
Подоцна денес ќе биде разгледан и план за обезбедување на мостови за финансирање на Грција. Тоа ќе се случи за време на планираната за денес средба на Еврозоната.
Постигнавме компромис и во таква ситуација нема победници и губитници, коментирал од своја страна претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер. Тој посочил дека е задоволен од постигнатиот договор.
„Го поздравуваме напредокот на Грција да ја врати довербата на европските партнери“, изјавил од своја страна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.
Од првите официјални изјави по средбата на лидерите на еврозоната, кои продолжиле рекордни 15 часа, било јасно дека грчката влада направила чекори за да ја врати довербата на европските партнери. За да ја докаже желбата за реформи сепак Алексис Ципрас ќе мора да успее за само три дена да им помогне на клучните реформи за пензискиот систем, зголемувањето на ДДВ и други важни промени, побарани од Еврогрупата.
Германската канцеларка Ангела Меркел посочила дека ако се остварат барањата на еврозоната, Грција ќе добие 86 милијарди евра, а не бараните 53,5 милијарди евра. Во одговор на прашање за План Б во отсуство на исполнување на барањата на еврозоната, Меркел била категорична дека Планот А е извршен и се надева дека нема да дојде до друга опција. „Не се сомневам дека законите ќе бидат прифатени од страна на грчкиот парламент“, изјавила таа и додаде дека Грција покажала силна желба да остане во еврозоната.
Во последните шест месеци водевме тешка битка, истакнал од своја страна, грчкиот премиер Алексис Ципрас во соопштението по средбата. За него сепак борбата продолжува, бидејќи прво треба да добие поддршка од Владата за постигнатиот договор, а потоа да им се помогне на потребните реформи и во парламентот. За таа цел тој има само три дена.
Во краток брифинг тој посочил дека тешките мерки за намалување на трошоците ќе бидат компензирани од планот за грчката економија. Ципрас не даде прес-конференција во салата, како што направија зборувал пред него и одби да одговара на прашања на новинари.
Грчкиот премиер го заштитил договорот, признавајќи дека тој бара тешки одлуки и соочува со тешки дилеми. „Но тоа ќе помогне повторно да застанеме на нозе“, додал уште Ципрас.
Францускиот претседател Франсоа Оланд изјавил дека напорите на Атина треба да продолжат. Тој посочи дека „има стабилност без развој и развој без стабилност“ за еврозоната.
За директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард постигнатиот договор е најважниот чекор, кој Грција го направила, за да ја врати довербата на кредиторите. За време на полноќните преговори грчкиот премиер Алексис Ципрас се обиде да го намали влијанието што Фондот ќе го има во мерките за спасување на Грција. Во оваа точка, сепак тој не успеа да постигне договор.

http://grid.mk/read/news/510610070/10243458/grcija-ke-dobie-86-milijardi-evra-no-vo-zamena-na-teshki-reformi

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by kiBik on Пон Jул 13, 2015 1:12 pm

Бе некой од вас има рода во Грция?
avatar
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Пон Jул 13, 2015 1:14 pm

Јас немам. Има некоја цел прашањево?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by kiBik on Пон Jул 13, 2015 2:01 pm

Не, интересно ми е. Темата е за Грция, в т. ч. и Северна. Оттаму - рода, врски, обврски. Дали некой ги има. И ако ги има - да даде некоя информация за нашиве таму во состойба на криза.
Кай нас во моментов се говори дека грчки пензионери бараат станови во Петрич и Сандански, за да го намалат теглото на кризата.
Ако сакаш бриши.
avatar
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Вто Jул 14, 2015 12:03 am

Не бе, не бришам. Само прашав, мислев дека ти имаш некој таму.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by kiBik on Вто Jул 14, 2015 10:44 am

luхor напиша:Не бе, не бришам. Само прашав, мислев дека ти имаш некој таму.
Немам, батка. Или па не знам да имам. Ни баби, ни дедовци признале.
avatar
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by tmoro on Вто Aвг 11, 2015 9:56 pm

luхor напиша:Грците остануваат во еврозоната. Но цената е висока а Ципрас мораше да ретерира.

Грција ќе добие 86 милијарди евра, но во замена на тешки реформи

Грција ќе добие 86 милијарди евра како дел од третата спасувачка програма за земјата, ова беше јасно по долгата 15 часовна средба на лидерите на еврозоната. Самата Атина побарала 53,5 милијарди евра. Во замена на поголемиот износ таа мора да исполни редица тешки барања кои за време на полноќната средба често биле определени од набљудувачите како „речиси неостварливи“.
Меѓу нив има клучни законски измени, кои треба да бидат отворени за три дена.
Според британскиот весник „The Guardian“ во договорот има седум барања кои укажуваат три долги и исполнети денови со интензивна работа. Во овој период Владата на Грција треба да го одобри и протурка во парламентот законодавството за зголемувањето на ДДВ за голем број на активности, како на пример за ресторан на услуги и угостителство, како и проширување на даночната основа.
Парламентот треба да ги одобри реформите, како и да обезбеди одржлив развој на пензискиот систем – зголемување на возраста за пензионирање и намалување на помошта, кои сега ја добиваат најсиромашните пензионери. Еврогрупата побара и промени во Граѓанската постапка, кои се главно поврзани со постапката за стечај.
Треба да има и законски гаранции дека работата на статистичката служба во земјата ќе биде независна, како и целосното имплементирање на европските правила за автоматско ограничување на трошоците. Пратениците на Грција треба да ја одобрат и европската директива за обновата на банките.
Приватизационен фонд за државните средства на Грција, околу кој се вртеа споровите за време на преговорите, ќе има, соопштил за време на специјална прес-конференција претседателот на Еврогрупата – холандскиот министер за финансии Јерун Диселблум. Тој посочил дека средствата акумулирани од продажбата ќе бидат искористени за рекапитализација на банките во земјата.
Тој прецизира дека големината на овој фонд ќе биде 50 милијарди евра, но и дека тој ќе биде со седиште во Грција. Однапред барањата беа овој фонд да биде во Луксембург и да се управува од германската банка за развој „KfW“.
Другото важно достигнување на грчкиот премиер е зголемувањето на програмата за рекапитализација на грчките банки. Секторот ќе добие до 25 милијарди евра, а за деталите на оваа шема ќе се дискутира малку подоцна со претставниците на Европската централна банка (ЕЦБ).
Подоцна денес ќе биде разгледан и план за обезбедување на мостови за финансирање на Грција. Тоа ќе се случи за време на планираната за денес средба на Еврозоната.
Постигнавме компромис и во таква ситуација нема победници и губитници, коментирал од своја страна претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер. Тој посочил дека е задоволен од постигнатиот договор.
„Го поздравуваме напредокот на Грција да ја врати довербата на европските партнери“, изјавил од своја страна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.
Од првите официјални изјави по средбата на лидерите на еврозоната, кои продолжиле рекордни 15 часа, било јасно дека грчката влада направила чекори за да ја врати довербата на европските партнери. За да ја докаже желбата за реформи сепак Алексис Ципрас ќе мора да успее за само три дена да им помогне на клучните реформи за пензискиот систем, зголемувањето на ДДВ и други важни промени, побарани од Еврогрупата.
Германската канцеларка Ангела Меркел посочила дека ако се остварат барањата на еврозоната, Грција ќе добие 86 милијарди евра, а не бараните 53,5 милијарди евра. Во одговор на прашање за План Б во отсуство на исполнување на барањата на еврозоната, Меркел била категорична дека Планот А е извршен и се надева дека нема да дојде до друга опција. „Не се сомневам дека законите ќе бидат прифатени од страна на грчкиот парламент“, изјавила таа и додаде дека Грција покажала силна желба да остане во еврозоната.
Во последните шест месеци водевме тешка битка, истакнал од своја страна, грчкиот премиер Алексис Ципрас во соопштението по средбата. За него сепак борбата продолжува, бидејќи прво треба да добие поддршка од Владата за постигнатиот договор, а потоа да им се помогне на потребните реформи и во парламентот. За таа цел тој има само три дена.
Во краток брифинг тој посочил дека тешките мерки за намалување на трошоците ќе бидат компензирани од планот за грчката економија. Ципрас не даде прес-конференција во салата, како што направија зборувал пред него и одби да одговара на прашања на новинари.
Грчкиот премиер го заштитил договорот, признавајќи дека тој бара тешки одлуки и соочува со тешки дилеми. „Но тоа ќе помогне повторно да застанеме на нозе“, додал уште Ципрас.
Францускиот претседател Франсоа Оланд изјавил дека напорите на Атина треба да продолжат. Тој посочи дека „има стабилност без развој и развој без стабилност“ за еврозоната.
За директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард постигнатиот договор е најважниот чекор, кој Грција го направила, за да ја врати довербата на кредиторите. За време на полноќните преговори грчкиот премиер Алексис Ципрас се обиде да го намали влијанието што Фондот ќе го има во мерките за спасување на Грција. Во оваа точка, сепак тој не успеа да постигне договор.

http://grid.mk/read/news/510610070/10243458/grcija-ke-dobie-86-milijardi-evra-no-vo-zamena-na-teshki-reformi

Tретиов пакет што го добија Грците имат само губитници и ке имат ПЕТ ИЗГУБЕНИ ГОДИНИ проблемот немат да се решит а Германците ке бидат повеќе доминатни.
Грците ке тонат повеќе и повеќе.

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Сре Aвг 12, 2015 12:25 am

Се плашам Тморо, дека ние ќе завршиме многу полошо од грците ако не успееме да го отстраниме пастирот и фамилијата од власт.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by tmoro on Сре Aвг 12, 2015 12:49 am

luхor напиша:Се плашам Тморо, дека ние ќе завршиме многу полошо од грците ако не успееме да го отстраниме пастирот и фамилијата од власт.

Сигурно е така,ама не требаше преговори со него ,требаше оваа нелигитимна и антимакедонска влада да се срушит БРУТАЛНО,,,,зошто генералот не го стори тоа?

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Hamad bim Khalifa on Сре Aвг 12, 2015 7:00 am

Aivo Kjorav ke go stori toa ... Evil or Very Mad
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пет Aвг 21, 2015 9:19 am

koga ne ke mozesh da go ispolnish vetenoto pribegnuvash kon taktikata GRUJOSHESKU:
http://www.plusinfo.mk/vest/37289/cipras-podnese-ostavka-kje-bara-cist-mandat-na-predvremeni-izbori

A si imashe "cist" mandat uste dve godini! Ajde grci i vie zalapuenje dudinkite !!! Evil or Very Mad
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Пон Сеп 21, 2015 10:08 pm

Grcite ja potvrdija svojata opredelba od prethodnite izbori...Povtorna pobeda na Siriza na chelo so Cipras...

Алексис Ципрас положи заклетва како нов премиер на Грција

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Сеп 21, 2015 11:01 pm

Neka im e so srekja, pa do godina zdravje povtorno na predvremeni izbori.....more dupli predvremeni za godina dena!
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Чет Ное 12, 2015 11:10 am

Im trgna so shtrajkovi na grcite...Nejasno e samo zoshto mislat deka tie treba da jadat i pijat a drug da im ja plati smetkaa...

Генерален штрајк во Грција

Во Грција денеска се одвива генерачен штрајк при што нема да се одвиваат авионски летови на домашните линии, бродовите ќе останат на пристаништата, а јавните служби ќе бидат затворени.

Грчкиот народ е незадоволен со мерките на штедење кои ги бараат меѓународните кредитори за исплата на нов помошен пакет.

Итните служби во болниците ќе работат, а некои државни училишта ќе бидат затворени, бидејќи наставниците, лекарите, новинари и вработени во сообраќајните служби ќе се приклучат на првиот голем штрајк оваа година.

Ова е прв генерален штрајк по новиот мандат на Ципрас, кој во предизборието вети дека ќе стави крај на мерките за штедење.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Нед Апр 03, 2016 10:51 pm

Грција утре отвора нов круг преговори со кредиторите
Преговорите, што беа прекинати заради католичкиот Велигден, ќе почнат со тешката сенка што врз нив падна откако Викиликс пред неколку дена објави доверлив разговор меѓу претставниците на ММФ, Пол Томсен и Делија Велкулеску, чија цел била Грција да биде притисната и доведена до кредитно „задушување“, за да може Владата и ЕУ да отстапат од своите позиции, коментира весникот.

Откритието на Викиликс ја натера Атина да побара објаснување од ММФ за тоа дали има промена во неговите позиции кон Грција.

Европската работна група, пак, во петокот испрати позитивен сигнал во врска со очекуваната проценка на кредиторите за грчките реформи, објавувајќи дека има „широк консензус“ и дека повеќето прашања, разгледувани на преговорите меѓу Владата во Атина и кредиторите, можат да бидат „лесно надминати“, доколку има „политичка волја“ за тоа.

Еврогрупата констатира, исто така, дека се уште има некои прашања, за кои постојат технички тешкотии, како „лошите кредити“ и пензиската реформа.

Грција во текот на минатото лето ја потпиша третата спасувачка спогодба во вредност од 86 милијарди евра. Во замена за тоа, Атина треба да продолжи да ги намалува трошоците и да спроведе широки економски реформи.

Целта на Владата во Атина е проценката за досега реализираните реформи да заврши во следните десет дена, за да се постават новите контури и да стартува првата дебата за можностите за дополнително олеснување на грчкиот долг, посочува весникот.

http://ekonomski.mk/2016/04/03/%D0%B3%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%BA%D1%80%D1%83%D0%B3-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8/?r1=http%3A%2F%2Fgrid.mk%2Fread%2Fnews%2F512203349%2F11275630%2Fgrcija-utre-otvora-nov-krug-pregovori-so-kreditorite

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Гостин on Пет Окт 14, 2016 12:31 pm

Грција со руска помош би се вратила на драхмата, но Путин го разубедил Ципрас.

ОЛАНД ЈА ОБВИНИ АТИНА ДЕКА ЌЕ ПЕЧАТИ ДРАХМИ СО ПОМОШ НА ПУТИН

Извор на Грчката Влада ги негираше извештаите од книгата на францускиот претседател Франсоа Оланд, кој тврди грчкиот премиер Алексис Ципрас може да се јави за помош на рускиот претседател Владимир Путин, за да ја испечати грчката валута. Книгата ги разгласи задкулисните детали за преговорите, пишува newsbg.еu.

Истиот извор вели дека имало контакти меѓу двајцата лидери, но немало такво прашање покренато од Ципрас. За време на разговорите Путин му рекол на Ципрас дека Грција има интерес да остане во еврозоната. Книгата го цитира Путин како наведува дека Грција побарала од Русија да печати драхми, бидејќи земјата не располага со таква преса за печатење на валутата.

http://lokalno.mk/oland-ja-obvini-atina-deka-ke-pechati-drahmi-so-pomosh-na-putin/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЦИЈА и ......

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот