БЕЖАНИЈА

Go down

БЕЖАНИЈА

Пишување by SHARENI on Саб Мај 20, 2017 9:32 pm

Љубе Бошкоски открива – Пратеник од ВМРО-ДПМНЕ бара да премине во ОМ

Twitter
Актуелен пратеник од ВМРО-ДПМНЕ побарал да стане член на „Обединети за Македонија“, и да ја претставува во Законодавниот дом. Ова го изјави Љубе Бошкоски, лидерот на ОМ кој во синоќешното интервју за ТВ 21, додаде дека не сакал да прими човек „заразен со груевизмот“. Бошкоски на тој начин ја одбил понудата, неговата партија да биде застапена во Парламентот.

„Нашата цел не е да прибираме членови кои во целиот овој период му даваа безрезервна поддршка и беа дел од таа гарнитура. Ние одиме до таму дури и претседателите на месните комитети кои се поставени од Груевски, не може да бидат дел од нашата партија“, изјави Љубе Бошкоски, претседател на Обединети за Македонија.

ТВ 21 попладнево побара одговор од ВМРО-ДПМНЕ, меѓутоа нѝ одговорија дека прес конференцијата е тематска, и може да се поставуваат прашања само за проекти и реформи спроведени во минатото.

„Ова е тематска трибина и ќе одговорам само на прашања поврзани со тоа. За ова ќе добиете одговор на друго место. Во Центарот за комуникации“, изјави Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ.

Од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, велат дека тоа што го тврди Бошкоски не е вистина, односно дека тој зборува со устата на Зоран Заев.

Лидерот на Обединети за Македонија уште открива дека се сретнал со мандатарот Заев, и дека нема проблеми своите кадри да ги понуди за демократизирање на државата. Тој не исклучува можност за соработка на партиите во пресрет на локалните избори.

„Ние сме свесни дека тоа се две различни политички идеологии и дека ние сега ги помируваме луѓето, а не идеологиите, и свесни сме дека еден ден на македонската политичка сцена ќе мора да се судрат ВМРО за Македонија и СДСМ. Но тоа ќе биде една чиста политичка борба, борба со аргументи“, изјави Бошкоски.

Во разговорот, Бошкоски оцени дека Македонија оди во добар правец, дека има капацитет за излез од кризата, а како пример ги посочи Албанците, кои својот глас на предвремените парламентарни избори го дадоа за СДСМ, потег кој според него јасно дава до знаење дека сакаат соживот за подобро утре за сите.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 305
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: БЕЖАНИЈА

Пишување by defo on Саб Мај 20, 2017 10:31 pm

Ќе бегаат шо ќе праат....Љубе е немилосрден противник, нека му ја думаат Сашо и брачед му и Латас.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: БЕЖАНИЈА

Пишување by трендафил on Пет Мај 26, 2017 7:59 pm

Колку што гледам од реченицата „Лидерот на Обединети за Македонија уште открива дека се сретнал со мандатарот Заев, и дека нема проблеми своите кадри да ги понуди за демократизирање на државата “ и брат ви Љубе сака да ја наплати поддршката што ви ја даваше. Барем јас така разбирам кога некој нуди кадри на партија на власт. Дека сака да се огребе од власта. Но дека во случајов брат ви Љубе не може да дојде на ред од вашите албански браќа.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4243
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: БЕЖАНИЈА

Пишување by osa on Пон Мај 29, 2017 9:00 pm

Никола Тодоров се откажа од пратеничкиот мандат


Никола Тодоров потврди дека се откажува од пратеничкиот мандат во Собранието. Тој денеска го информирал претседателот на Собранието дека се откажува од пратеничкото место стекнато на изборите во декември 2016, како член на ВМРО-ДПМНЕ. Ова подоцна го потврди и на својот Фејсбук профил каде што додаде дека во иднина ќе работи како адвокат. Тодоров од 2009 до 2011 беше Министер за образование , а потоа застана на челната позиција во Министерството за здравство. Контроверзниот министер често информираше за нова опрема во здравствените центри низ Македонија, додека неговите политички противници го критикуваа за драстичен пад на квалитетот на задравстените услуги во Македонија и заминување на голем број лекари и медицински персонал на работа во странство.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: БЕЖАНИЈА

Пишување by osa on Пон Мај 29, 2017 9:03 pm

todorche da te prasham NOVIOT KLINICHKI CENTAR koj ke go gradi ??????????????????????
pa neli ti potpisha so strancite ...ima da si sedish i da se machish ,a ne ko onoj stavre shto vika deka sme ludaci deka kupueme chokoladi a nemame za leb .....
site ke si lezite .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: БЕЖАНИЈА

Пишување by osa on Пон Мај 29, 2017 10:05 pm

СКОПЈЕ
Почна изградбата на новиот клинички центар „Мајка Тереза“
Новиот комплекс клиники „Мајка Тереза" во Скопје денеска и официјално почна да се гради. Инвестицијата е вредна 70 милиони евра.


Дневен весник (Ед. бр. 24053)
МАКЕДОНИЈА

20.05.2017 10:50
34
Вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров и претседателот на конзорциумот на компаниите „Гранит“, „Бетон“ и италијанската ИНСО-системи го потпишаа договорот за изградба на нов клинички центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Вредноста на договорот, како што рече Тодоров, изнесува околу 72 милиони евра, а предвидува градежните работи да завршат во рок од 45 месеци од почетокот на градбата.

Тој истакна дека на проектирањето на новите објекти и инфраструктура на клиничкиот центар четири години интензивно работеле тимови од италијанска компанија, во соработка со меѓународни консултантски тимови составени од експерти од Шпанија, Германија, Грција и други западноевропски земји, со целосна поддршка на Банката при Советот на Европа.

По повод потпишувањето на договорот, Тодоров истакна дека постојниот клинички центар е најголем здравствен комплекс во Република Македонија, а со изградбата на новиот ќе бидат поставени нови стандарди за квалитет на здравствените услуги во Македонија.

- На овој проект јас и мојот тим работевме напорно и посветено.Цело време ја имавме полната поддршка од Владата и од премиерот, но овој проект не е само наш проект, ова е национален проект, проект на државата Република Македонија. Здравјето не препознава политичка, етничка или или каква било припадност и затоа најважно е овој проект целосно и навремено да се реализира, за што е можно побргу придобивките од новиот клинички центар да ги имаат граѓаните и државата - порача Тодоров.

Новиот клинички центар, додаде, ќе му овозможи врвен третман на пациентот и негово олеснето движење и удобност во рамките на објектите.

- Задоволени се највисоките меѓународни стандарди за енергетска ефикасност на зградите, објектите ќе бидат интегрирани и од аспект на современо автоматизирано и централизирано управување преку билдинг-менаџментски систем, ќе се применува пневматски транспорт на биолошки материјал, што досега воопшто го немаше во јавното здравство, и голем број други најсовремени технологии при изградба на објекти од ваков тип - рече Тодоров.

Постојниот клинички центар „Мајка Тереза“ се протега на површина од 17 хектари и се состои од 32 независни субјекти, со вкупен персонал од 3.400 лица, а низ клиниките годишно минуваат повеќе од 800 илјади пациенти и посетители.

Новата зграда на клиничкиот центар ќе биде со нето-површина од 46.987 квадратни метри корисен простор, 6. 416 квадратни метри проодни тераси и покривни градини и 531 квадратен метар хелиодром. Објектот ќе се состои од едно подземно ниво, приземје, девет ката и современ хелиодром за транспорт на пациентите на 10-то ниво.

Клиниките се врвот во здравствениот систем. Изградбата на нов клинички центар во Скопје е тема на која се разговара со децении. Потребата од него одамна е несомнена, не само за здравствените работници туку и за сите граѓани што се пациенти на здравствениот систем.
Н.Б.З.
ШИЛЕГОВ: ЌЕ ЈА ИСПИТАМЕ ИЗГРАДБАТА НА КЛИНИЧКИ
Владата со технички овластувања нема право да потпишува вакви договори на неколку дена пред заминувањето, изјави портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, откако министерот за здравство го потпиша договорот за изградба на нов клинички центар.
- Ќе бидат преиспитани и процедурите преку кои во последен момент пред трансферот на власта Тодоров и соработниците влегоа во договор за изградба на нов клинички центар. Новата реформска влада ќе го врати концептот на единствен универзитетски клинички центар - рече Шилегов.


ete gledash deka ti si si potpishal....ke si lezish.....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: БЕЖАНИЈА

Пишување by OPOZICIONER on Нед Јун 04, 2017 9:39 am

a ako ne se vrati od prodolzeniot vikend na koj otide so zenatamu da gi bodri vardarci ?
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 463
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: БЕЖАНИЈА

Пишување by OPOZICIONER on Нед Јун 04, 2017 9:39 am

ajde ushte nekoj saat da odmorime ,od utre ne cheka makotrpna rabota
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 463
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: БЕЖАНИЈА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот