Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by Teo on Пет Jул 21, 2017 8:42 pm

Sepak jas sum vo pravo pochituvan Trendafile i tie lugje sepak kje potroshat pomalku od toa shto pratenicite na dpmne go zemaat kako patni troshoci...
Teo
Teo

Број на мислења : 4184
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил on Пет Jул 21, 2017 9:30 pm

Од вкупниот број на пратеници одби го бројот на тие што ги споменало кучето на Сорос, одби ги и тие од Скопје и 920 илјади евра подели го со бројот што ќе го добиеш па ќе ја видиш колкав е просекот на тие што се скриени во написот до кој си дал линк. Да не заборавам, одби ги и претседателот на Собранието и потпретседателите што имаат возач, па не им следува надоместок.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4569
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by Teo on Пет Jул 21, 2017 9:48 pm

Ajde koncentriraj se pochituvan Trendafile...Za kakov link zboruvash???
Teo
Teo

Број на мислења : 4184
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил on Пон Aвг 07, 2017 3:32 pm

За да не пишувам многу за минатото еве еден актуелен податок. Пратеникот на СДСМ Томислав Тунтев е еден од тие што има земено најмногу пари за патување од Охрид до Скопје, но во неговиот анкетен лист стои дека поседува стан во Скопје. Има такви случаи и во опозицијата, но нема да ги наведам поединечно. Го спомнувам пратеникот од партија што јаде фекалии против политичкиот противник, а не е во состојба да ги види истите работи и кај себе. Реално сите се еднакви. Пратениците од власта, ни кога беа опозиција, не спомнуваа дека секој пратеник добива по 200 евра месечно за гардероба и дополнителни 200 евра за честење по угостителски објекти. Наводно да платат кафе за народот што ги гласал. Мене лично не ми е познато дека пратеници воопшто ги прашуваат гражаните како да гласаат, туку како овци чекаат што ќе им нареди пастирот. Во моментов имаме тројца пастири, Ахмети, Заев и Села што ги пренесуваат наредбите на Бејли на овците, пардон пратениците од власта во Собранието.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4569
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by nino on Пон Aвг 07, 2017 5:46 pm

значи секој пратеник од било која партија добива по 400 евра месечно бонус.

овие твоите од дпмне 500евра на еден ручек трошеле. секој ден.

nino

Број на мислења : 259
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил on Пон Aвг 07, 2017 5:57 pm

Не се работи за пратеници туку за функционери. Добар дел од нив се дел од актуелната власт. Министерот за евроинтеграции Бујар Османи, на пример. Се работи за повремено, а не за секојдневно трошење на поголеми суми. Претпоставувам дека и ти си еден од верниците што верува дека преку проектот Скопје 2014 година за кој се потрошени вкупно нешто над половина милијарда евра се украдени 5,5 милијарди. Ако се крадени 10 милиона евра неделно, каде се тие пари сега. Од 27 април се поминати 14 недели. Треба да има 140 милиона евра заштеда (неукрадени пари) во буџетот. А не задолжување преку обврзници.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4569
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by nino on Пон Aвг 07, 2017 6:05 pm

не се крадени само од скопје 2014 и не се крадени константно пари од буџетот. кога ќе се земеше кредит рачунај половина од кредитот во нивни џебови завршуваше преку матните проекти.
плус тука се и странски донации, фрлаат пари странците не гледаат каде завршуваат.

и многу очајно се трудите некако да ги оправдате функционерите од дпмне во минатата влада. а и сами знаете дека политичарите крадат, ама вашите дмпне имаат огромни апетити, незадоволиви.

nino

Број на мислења : 259
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил on Пон Aвг 07, 2017 9:43 pm

Ги пренесуваш и понатаму спиновите на СДСМ со кои дојде на власт. Покрај директната помош во врска со албанските гласови на тајните служби на некои држави. Пред да продолжиш да пишуваш најди на интернет колкаво било задолжувањето на Македонија во 2006 година и порано, па ќе видиш дека долгот расте со слично темпо. Сигурно е дека не може да очекуваш исто задолжување за 11 и за 4 години. Извади просек по година и ќе видиш дека порастот на долгот е скоро ист без разлика кој е на власт, освен во првите две години самостојност кога никој не ни даваше кредит. Има и уште две разлики. Првата е што порано немаше светска економска криза, а од 2008 година имаше и има. Втората разлика е што се направени многу работи. Не само споменици. Ајде да те прашам дали си видел некој странец да фотографира некој од објектите на кои се воодушевува Мирослав Грчев или сите се сликаат пред објектите кои од љубов према Заев ти се гадат. На пример споменикот на цар Самоил на кој не пишува дека е бугарски цар, па затоа вашиот пастир не го почитува, туку се поклонува пред тој во Софија.
Исто е и за парите што како надоместок за патни трошоци го добиваат пратениците. Сите имаат иста надоместок по километар. Тие што патуваат од подалеку добиваат повеќе но и патуваат повеќе. И сите добиваат пари под исти услови. Тоа што кучињата на Џорџ Сорос даваат податоци само за своите непријатели, а не и за нивните слуги е проблем од сосема друга природа.
Кога се работи за политичарите и крадењето не е лош рејтингот и на некои лидери од власта. Али Ахмети за продолжување на монополот на Телекомот има земено повеќе пари од тогашниот премиер Бучковски. Плус како Али се има опарено и Муса Џафери. За ова во САД постои судска пресуда. Зоран Заев пак со Глобал се има заработено повеќе од спомнатите тројца за Телекомот заедно. Во ситуација кога си имате свое партиско обвинителство и на добар пат сте да го ставите под контрола и законското, чудно е што пишуваш врз основа на спинови на кучињата на Сорос наместо врз судски одлуки.
За мене е неспорно дека сите криминалци и од минатата и од сегашната власт треба да одговараат. Нешто ми се чини дека не мислиш исто и за евентуална вина на амнестираниот криминалец Зоран Заев, вашиот пастир, и за неговите апостоли.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4569
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by nino on Вто Aвг 08, 2017 9:28 am

според тебе во минатата власт само дуи краделе, дпмне се чисти како солза.

и само кучиња, само фекалии спомнуваш во секој мислење, немаш ниедно мислење без навредливи зборови.
си имаш ти проблем оди среди си го по со време.

nino

Број на мислења : 259
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by nino on Вто Aвг 08, 2017 9:55 am

аи што ќе барам јас податоци за државен долг, барај ти и објави и докажи го тоа што го тврдиш.

јас гледам дека има доста големи скокови. 2010 се зголемил за 120милиони, 2011 380милиони, 2012 460 милиони, 2013 220 милиони ...
и тоа е долгот само за општа влада, без јавни претпријатија

2011-2012 изгледа тогаш на големо го убрзаа скопје 2014, се разработи машинерија па голташе многу пари

nino

Број на мислења : 259
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил on Вто Aвг 08, 2017 11:33 am

nino напиша:аи што ќе барам јас податоци за државен долг, барај ти и објави и докажи го тоа што го тврдиш.

јас гледам дека има доста големи скокови. 2010 се зголемил за 120милиони, 2011 380милиони, 2012 460 милиони, 2013 220 милиони ...
и тоа е долгот само за општа влада, без јавни претпријатија

2011-2012 изгледа тогаш на големо го убрзаа скопје 2014, се разработи машинерија па голташе многу пари
Објектите за кои се потрошени парите се гледаат. Еве ти како прилог еден коментар од еден портал во врска со вечерашниот супер куп.

Една мала дигресија но за нешто што само се наметнува ! Дали воопшто УЕФА ке го организираше Супер купот ако не беше изграден стадионот Филип Втори !? Каде ке беа приемите на кои прв се испрчи Зоран Заев, доколку не беа изградени многу критизираните од страна на СДС Музејот на ВМРО и Старо Новиот театар !? На кој аеродром ке пристигнеа фудбалските екипи и многубројните навивачи, ако не беше аеродромот Александар македонски !? Каде ке беа сместени играчите на Реал Мадрид и Манчестер Унитед ако немаше ексклузивни хотели од типот на Александар Палас и новиот Хотел Гранд Плаза !? А за сето тоа се заслужни “клетите” ВМРО ДПМНЕ !? Денес слушам еден од коментаторите на утринските програми кој кажува демагогии ” дека сето тоа народот го изградил со својата пот” !? И со таквата изјава не сакајки го отвори прашањето, каде тоа отидоа парите заработените со потта на македонскиот народ, за време на 10- те години владеење на СДС, кога не се изгради ни пола зграда, а плоштадот Македонија личеше на плоштадот од Тирана на нивни разгледници од педесеттите години !!!???

И мое прашање. Што направи СДСМ од 27 април до денес освен што ја партизираше државната администрација.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4569
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by nino on Вто Aвг 08, 2017 11:44 am

што врска имаат хотелите со скопје 2014? или и тие со државни пари беа градени?

не е проблем градењето, туку крадењето. слаб квалитет на изработка со цел да се дрпне некое милионче повеќе.

nino

Број на мислења : 259
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил on Вто Aвг 08, 2017 3:23 pm

Дај конкретен пример за лош квалитет на изработка и за крадење. Макар и да се работи за платениците на Џорџ Сорос. Не знам зошто не бараш отпуштање од работа на обвинителите од СЈО доколку мислиш дека се неспособни и по две години да го докажат твоето мислење за наводно крадење. Имаш ли коментар што правиме со еврото кај Вицето и еврото за црквата. Дали тоа е почитување на правото?
За јадачите на фекалии еден податок. Само со денешниот натпревар од супер купот, Македонија ќе ги врати сите пари вложени во стадионот. Настрана политичката добивка и добивката за македонската кауза.
Патем, да се осврнам на насловот на темава, не знамдали си ти во беспарица, но ти тврдам дрка ниту Заев, Села и Ахмети немале такоб проблем ни во времето кога наводно врз нив е врѓена тортура од режимот како опозиционери. За Анѓушев ли мислиш дека е сиромашен?

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4569
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил on Вто Aвг 08, 2017 3:44 pm

А еве ти пример за идиотски однесување на координаторот на СДСМ, Томислав Тунтев кој сака да воведе цензура во медиумите. Јадачот на фекалии против минатата власт има земено повеќе од 2 илјади евра за транспортни трошоци иако во оваа година, што би рекле откако стана пратеник купи стан во Скопје. Не знам дали е подобро ако парите за станот ги заработил за неколку месеци откако неговата партија дојде на власт или парите му се од времето на „диктатурата и сиромаштијата“.

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 JOCI

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4569
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by Teo on Нед Aвг 13, 2017 1:31 pm

Ovde potpolno se slozhuvam so tezata deka na pretenicite ne smeat da im se isplakjaat patni troshoci...Ima mnogu poednostavni i poeftini reshenija...A Joci gledeam seushte plache shto kako kvazidemokratka ne ja vdomija vo nekoja drzhavna institucija da se luksuzira na smetka na gragjanite...
Teo
Teo

Број на мислења : 4184
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил on Нед Aвг 13, 2017 3:21 pm

Значи ли ова дека во СДСМ сте почнале да се јадете еден со друг?

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4569
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by Teo on Нед Aвг 13, 2017 9:00 pm

Eve kje bidam strpliv i ushte ednash kje ti objasnam...Razlichnite mislenja znachat deka vo partijata postoi demokratija...Za razlika od situacijata vo tvoeto vro-dpne kade shto si zabivate nozhevi vo grb, se kodoshite i ubivate eden so drug...
Teo
Teo

Број на мислења : 4184
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил on Пон Aвг 14, 2017 3:05 pm

Позната ми е демократијата во СДСМ. Сум разговарал со Солза Грчева за тоа.
Да се вратам на темава. Еве како штеди Оливер Спасовски во свети Наум додека едно дете се бори за живот по настанот во Струмица кога полицаец пукаше во него. Да потсетам дека во полициската станица во Струмица имаше незаконски унапредувања на сите нивоа, па не зачудува ваква „грешка“.

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Oliver_svnaum

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4569
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by Teo on Пон Aвг 14, 2017 8:01 pm

Da bre, sramota...Oliver treba pod itno da zamine vo Skopje na KARIL i da gi izvrshi potrebnite lekarski zafati i operacii za da go spasi zhivotot na deteto...Bi ti preporachal da namalish so bobinkite od shtab...Storitelot e uapsen, podnesena e ktrivichna prijava i so toa rabotata na Oliver e zavrshena...Vashata Goca brk imashe povekje angazhman zatoa shto sakashe da go sokrie a ne da go reshi ubistvoto na Neshkovski...I se nervirashe kutrata zatoa shto edno ubistvo ne mozhela da sokrie...
Teo
Teo

Број на мислења : 4184
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил on Пон Aвг 14, 2017 9:47 pm

Оливер треба да објасни зошто ги унапреди шефот на полициската станица и неговиот заменик за 6 односно пет  скалила, што е спротивно на законот за државни службеници. А јавноста треба да дознае чиј бил оштетениот чамец на брегот од Мантово со кој децата сакале да ловат риби, но кога виделе во каква состојба е го вратиле кога сопственикот дошол и после тоа ги бркал со своето возило, а во потерата учествувале и две полициски возила. Дали е на пример од семејството Заеви или нивен пријател. Зошто полицаецот пред да пука прво физички ги нападнал децата. Требаше ли да ни се повтори Смилковското Езеро. Најважно прашање е зошто МВР немаше никаков извештај за настанот повеќе од 24 часа, односно прво настанот го објавија според тебе куртон медиумите, а МВР и медиумите што дупат на голо во здрав мозок молчеа. Молчеше и Твитер заедницата.
Наместо да даде одговори Оливер си го лади со наши пари во Свети Наум.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4569
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by Teo on Пон Aвг 14, 2017 10:53 pm

Site prashanja kje se razjasnat vo sudskiot proces protiv policaecot za kogo e podnesena krivichna prijava...Osven za tvoeto jadenje "ti si znaesh shto" okolu molchenjeto...Toa kje go razjasnime vednash...

Plus info...Objaveno 21:29 11 август 2017

http://plusinfo.mk/vest/123046/policaec-povredil-dvajca-maloletnici-so-eden-kurshum-vo-strumica

KURir...Objaveno 11 Август 2017 22:42

http://kurir.mk/makedonija/vesti/rezhimskata-politsijata-na-zaev-i-spasovski-pochna-da-puka-vrz-maloletnitsi-vo-strumitsa-raneti-detsa-na-vozrast-od-16-i-17-godini/
Teo
Teo

Број на мислења : 4184
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил on Сре Aвг 16, 2017 3:12 pm

Прв веста ја има објавено порталот струмицаденес.мк. Но останува фактот дека првиот извештај го има дадено по 27 часа. За случајов е најважно нешто што се премолчува. Кој бил човекот со чиј стар чамец момчињата сакале да ловат риба но бидејќи бил оштетен се откажале и кој ги бркал со своето возило прв. Дали на пример имал оружје? Откаде на тој пат (се гледа дека е земјан) две полициски патроли, а да кажеме во Велес денес и покрај тоа што убиецот го најавил убиството на Фејсбук немало ни една.
Но да се вратам на темава, трошење на нашите пари. Како СДСМ сега се реши да објави дека минатата година Жерновски бил на фудбалски натпревар во Париз на сметка на даночните обврзници.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4569
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by Teo on Сре Aвг 16, 2017 7:33 pm

Aha, znachi otkoga te fativ deka lazhesh za molchenjeto na provladinite mediumi peesh druga pesna...jasno se gleda deka Plus info objavil pred vashite kuriri i shiteli...Inaku koj del od rechenicata "site nepoznati kje se razjasnat vo sudskiot proces koj e poveden protiv policaecot" ti e nejasen???
Teo
Teo

Број на мислења : 4184
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа - Page 2 Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот