Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Go down

Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by defo on Чет Јун 15, 2017 9:49 pm

Ова што деновиве се случува во Струга е кулминација, на еден долгогодишен проблем, кое според мое познавање се провлекува од далечната 2002 година. Толку власти поминаа, и проблемот со депонии не се реши. Целата територија на Македонија има нефункционални и опасни депонии, изградени и користени вон сите стандарди. Проблемот со депонијата во општина Струга, требаше да биде решен уште далечната 2002 со ЕУ фондови. Меѓутоа ради немањето интерес некои структури не го потпишаа тој договор со ЕУ фондовите. А требаше да има двостепено решение на проблемот локани + регионална депонија, со можност за преработувачки капацитети на отпад, од кои би се креирала секундарна суровина од рециклираниот отпад.
Нејзе ова во Струга е веќе еколошка катастрофа, која може да ги зголеми своите димензии ако не се пристапи кон решавање на проблемот со отпадот.

defo

Број на мислења : 2072
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by defo on Чет Јун 15, 2017 9:55 pm


defo

Број на мислења : 2072
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by defo on Нед Јун 18, 2017 5:13 pm

ДОМ: Досега немало политичка волја за проблемот со депониите

И на овааа сега и текна, па кај беше бе вошле една 10 години.....

defo

Број на мислења : 2072
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by TRAJCHE on Нед Јун 18, 2017 9:03 pm

Napikana dlaboko u supakot na Grujo. Ako proverime listingot od parlament sigurno i ona glasala protiv amandmanot na SDSM za resavanje na struskata deponija.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 247
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by defo on Нед Јун 18, 2017 9:23 pm

сега имаше гласање, или порано...ако имаш некој линк те молам најљубезно сподели...

defo

Број на мислења : 2072
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by defo on Нед Јун 18, 2017 10:49 pm

Фала...

defo

Број на мислења : 2072
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by Bosonoga on Пон Јун 19, 2017 10:57 pm

i sea bez gram sram ja kritikuvaat SDSM
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 625
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by defo on Вто Јун 20, 2017 7:55 am

Види реално и СДСМ е дел од проблемот, овие депонии се санираат, требаше уште во (од) 2002 година. Резултати 0. Сем Дрисла, каде Коце почна да увезува радиоактивен италјански отпад, од фантом фирма.

defo

Број на мислења : 2072
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот