КУРБАН БАЈРАМ

Go down

КУРБАН БАЈРАМ

Пишување by IVA on Пон Јун 26, 2017 8:14 pm

Курбан Бајрам
Од Википедија — слободната енциклопедија
Курбан Бајрам — голем исламски празник кој трае 7 дена (10-13 зулхиџет, односно дванаесеттиот месец според арапскиот календар) и се вика таканаречениот празник на жртвата затоа што тогаш се принесува жртва - курбан, обично овни и им се делат на сиромасите.

На првиот ден од празникот се изведува молитвата за Бајрам - Бајрам намаз, со која верниците бараат милост од Алах. Карактеристично за овој празник е принесувањето жртва - курбан која има симболика на приближување кон Бога. Обичајот го изведуваат сите кои имаат можност за тоа. Оние кои принеле жртва, потоа раздаваат од месото на сиромашните, соседите и роднините. На овој ден се крунисува аџилакот на аџиите кои отишле да се поклонат на Светата Ќаба во Мека.

Курбан Бајрам според грегоријанскиот календар[уреди | уреди извор]
Види исто така: Исламски календар
Курбан Бајрам секогаш паѓа во ист ден според исламскиот календар, но според грегоријанскиот календар датумот е различен од година во година бидејќи исламскиот каледнар е месечев календар а грегоријанскиот каледнар е сончев календар. Месечевиот календар е приблиќно 11 дена пократок од сончевиот календар. Секоја година, Курбан Бајрам (како и другите исламски празници) се празнува на една од две различни грегоријански дати во различни делови од светот.

Следниов список претставува список на официјални датуми кога се прославува Курбан Бајрам во Саудиска Арабија според прогласите на Врховниот совет. Датумите во иднина се пресметани според Umm al-Qura календарот на Саудиска Арабија.[1]
IVA
IVA

Број на мислења : 344
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КУРБАН БАЈРАМ

Пишување by IVA on Пон Јун 26, 2017 8:16 pm

da im go chestitame praznikot na site koi go slavat ...za mnogu godini
IVA
IVA

Број на мислења : 344
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КУРБАН БАЈРАМ

Пишување by TRAJCHE on Сре Јун 28, 2017 8:01 pm

da se ukljucham i jas u chestitkite za kurban bajram ....
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 252
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КУРБАН БАЈРАМ

Пишување by delta on Саб Jул 01, 2017 11:45 am

bajaram na umot/./.
delta
delta

Број на мислења : 454
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КУРБАН БАЈРАМ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот