НЕМА ПРИТВОР само одземање на патните исправи

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

НЕМА ПРИТВОР само одземање на патните исправи

Пишување by OPOZICIONER on Пет Јун 30, 2017 10:37 pm

Кривичен совет на Скопје 1: Нема притвори, само одземени пасоши

Кривичниот совет од одделот за кривично полнолетни при Основниот суд Скопје 1 Скопје вечерва преку соопштение информира дека донел решенија за определување мерки за обезбедување присуство и мерки за претпазливост поднесени по предлог на СЈО за пет предмети на ова обвинителство: Тифани, Тревник, Тотал, Тортура и Титаник.

Во врска со предметот „Тифани“ за осомничената И.Т. заради постоење основано сомнение дека сторила кривично дело – даночно затајување определени се мерки за претпазливост и тоа секој работен понеделеник во месецот да се јавува кај надлежно службено лице во Основниот суд Скопје 1 – Скопје, и привремено и е оздемена патна исправа и има забрана за издавање на нова патна или друга исправа за преминување на државната граница.

Истите мерки на претпазивост се и осомничениот за даночно затајување Д.П. Л. во случајот „Тотал“, за кого има и дополнителна забрана за преземање на определни работни активности кои се поврзани со кривичното дело, за осомничените З.П. и С.П. во случајот „Тревник“ за постоење основано сомнение дека сториле кривично дело – бесправно градење, и за осомничените И.А. осомничен за кривично дело – мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување од случајот „Тортура“. За останатите осомничени од овој случај , Н.С.,Ф.А., П.М., Ј.Б. и М.Ш. Судот одреди секој работен петок во месецот да се јавува на надлежно службено лице во Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

Барањето на СЈО за притвор за осомничените Е.А. и И.Г. осомничени за кривично дело – уништување на изборен материјал во случајот Титаник е одбиено.

Против овие решенија дозволено е право на жалба во рок од 3 дена од приемот на решението преку овој суд до Апеалциониот суд.

Во однос на предлозите од СЈО кои веќе се распоредени и се во работа пред Кривичните совети од одделението за Организиран криминал и корпуција, по писмена изработка на одлуките и нивно доставување до странките, јавноста ќе биде дополнително информирана во текот на утрешниот ден, се вели во соопштението од Кривичниот суд.
avatar
OPOZICIONER

Број на мислења : 256
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕМА ПРИТВОР само одземање на патните исправи

Пишување by delta on Саб Jул 01, 2017 11:42 am

so rpitvor sakas da gi ranime i otsega./,malku li bese dose3ga/,./.
avatar
delta

Број на мислења : 258
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕМА ПРИТВОР само одземање на патните исправи

Пишување by defo on Саб Jул 01, 2017 12:15 pm

A за Грујо и Мијалков утре изутрина. Зошто целава циркузијада........Се знае нема да лежат ни ден....нема ни да стапнат во притвор иако треба......Шо правна држава, некој рече нешто.

defo

Број на мислења : 1926
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕМА ПРИТВОР само одземање на патните исправи

Пишување by defo on Саб Jул 01, 2017 12:17 pm

О, па Лаци добил мерка претпразливост, одземено пасошче, ако ако......

defo

Број на мислења : 1926
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕМА ПРИТВОР само одземање на патните исправи

Пишување by defo on Саб Jул 01, 2017 7:55 pm

Скроз забегале ДПМНЕ-овците, вадат документи од суд, ги објавуваат на социјални мрежи. Е ќе го јадете богами и тоа немиен за ова.

defo

Број на мислења : 1926
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕМА ПРИТВОР само одземање на патните исправи

Пишување by defo on Пон Jул 03, 2017 8:54 pm

Човече, која будалија........онај што требаше да ги обвинува за неделата, сега ги брани. Швргоски адвокат на ѓаволот(ите).....Одложено рочиштето за „Тврдина 2“, Шврговски го брани и Горан Грујовски

defo

Број на мислења : 1926
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕМА ПРИТВОР само одземање на патните исправи

Пишување by IVA on Пон Jул 24, 2017 12:30 am

nemaa sila da gi pratat vo pritvor
avatar
IVA

Број на мислења : 242
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕМА ПРИТВОР само одземање на патните исправи

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот