РАЗРЕШУВАЊА

Go down

РАЗРЕШУВАЊА

Пишување by IVA on Вто Jул 11, 2017 8:48 pm

ВЛАДАТА ГИ РАЗРЕШИ СИТЕ УПРАВНИ И НАДЗОРНИ ОДБОРИ, ПОТПИШУВАЛЕ ШТЕТНИ МЕНАЏЕРСКИ ДОГОВОРИ

Владата на денешната седница донесе одлука за разрешување членови на сите управните и надзорни одбори на јавните претпријатија, јавните здравствени установи, јавните установи за социјална работа, агенции и други правни лица и за отповикување на членови на комисии и членовите на секој надзорен одбор и одбори на директори од акционерските друштва во државна сопственост, а за Регулаторните тела одлучи да се достави предлог за разрешување на управните одбори до Собранието.

Ваквиот потег на Владата е, како што се вели во владиното соопштение, со цел да спречи понатамошни штети по Буџетот на Република Македонија од неодговорното однесување на дел од членовите на управните и надзорните одбори на јавните претпријатија, за кои постојат информации дека биле потпишувани штетни менаџерски договори и дека биле именувани луѓе на менаџерски позиции со надоместоци со астрономски износи.

http://sdk.mk/index.php/naslovna/vladata-gi-razreshi-site-upravni-nadzorni-odbori-potpishuvale-shtetni-menadherski-dogovori/
IVA
IVA

Број на мислења : 344
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот