МАМУРНИ СЕ БУДИТЕ ,А НЕ СТЕ ПИЕЛЕ АЛКОХОЛ,ЗОШТО

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

МАМУРНИ СЕ БУДИТЕ ,А НЕ СТЕ ПИЕЛЕ АЛКОХОЛ,ЗОШТО

Пишување by osa on Пет Jул 21, 2017 12:49 am

Зошто се будите „мамурни“, а не сте пиеле алкохол?
20. ЈУЛИ 2017 - 18:48 | А.С.

Ако наутро се будите уморни и „мамурни“ иако не сте се напиле капка алкохол претходната вечер, тоа значи дека телото ве предупредува дека нешто треба да смените во начинот на живот.
Причината за ваквата состојба на телото е: неправилна исхрана.

Ако јадете храна што е тешка за варење, мрсна, солена или презачинета храна, ако внесувате премногу шеќери, вашето тело ќе почне да се „буни“, а еден од симптомите е токму тој „мамурлак’ што во случајов е поврзан со храна, а не со алкохол.

Сигналите дека мора нешто итно да смените во начинот на исхрана се: утринско гадење, главоболка, чувство на подуеност, недостиг на енергија, проблеми со концентрација во претпладневните часови.

„Многу луѓе редовно патат од ваков ‘мамурлак’ е предизвикан од неправилна исхрана, бидејќи јадат храна што е тешка за варење и повеќето оброци им се сконцентрирани во вториот дел од денот, наместо да се распределени во текот на целиот ден“, вели нутриционистката Трејси Страдвик.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12249
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот