ПОКОНДУРЕНА ИЛИ ПОКОНДИРЕНА ТИКВА

Go down

ПОКОНДУРЕНА ИЛИ ПОКОНДИРЕНА ТИКВА Empty ПОКОНДУРЕНА ИЛИ ПОКОНДИРЕНА ТИКВА

Пишување by luxor on Саб Сеп 09, 2017 7:58 pm

luxor
luxor

Број на мислења : 5025
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПОКОНДУРЕНА ИЛИ ПОКОНДИРЕНА ТИКВА Empty Re: ПОКОНДУРЕНА ИЛИ ПОКОНДИРЕНА ТИКВА

Пишување by osa on Саб Сеп 09, 2017 10:55 pm

И сељак кога ке се покондури ....еве неколку поговорки....

Неколку што ми текнуваат во моментот.

1.Не фаќај работа со пријател(не влегувај во трговија), ако сакаш да ти остане како пријател.
2. Две лубеници под една мишка не се носат.
3.Сиромајот два пати плаќа.
4.Каменот што еден будала ќе го фрли во бунар, 300 умни луѓе не ќе можат да го извадат!
5.Господ да те брани од покондурен опинок.(кад се сељак помангупи)
6.Подобро во село прв одколку во град последен.​

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14823
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОКОНДУРЕНА ИЛИ ПОКОНДИРЕНА ТИКВА Empty Re: ПОКОНДУРЕНА ИЛИ ПОКОНДИРЕНА ТИКВА

Пишување by osa on Саб Сеп 09, 2017 11:01 pm

Шуманот‏ @The_Schumann 6 Oct 2015
More
Replying to @MalotoTrkalce
@MalotoTrkalce пример од учебник за покондурен сељак.
0 replies 0 retweets 3 likes
Reply Retweet Like 3

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14823
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОКОНДУРЕНА ИЛИ ПОКОНДИРЕНА ТИКВА Empty Re: ПОКОНДУРЕНА ИЛИ ПОКОНДИРЕНА ТИКВА

Пишување by luxor on Саб Сеп 09, 2017 11:24 pm

ПОКОНДУРЕНА ИЛИ ПОКОНДИРЕНА ТИКВА Untitl11
ПОКОНДУРЕНА ИЛИ ПОКОНДИРЕНА ТИКВА Firesh32
luxor
luxor

Број на мислења : 5025
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПОКОНДУРЕНА ИЛИ ПОКОНДИРЕНА ТИКВА Empty Re: ПОКОНДУРЕНА ИЛИ ПОКОНДИРЕНА ТИКВА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот