Украина

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Украина

Пишување by Фири on Пет Јан 30, 2015 8:58 pm

Бугарите од село Кулевча кои се 96% од населението не сакат да бидат мобилизирани во украинската армиja

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by хан Ацо on Пет Јан 30, 2015 10:42 pm

Па нормално,никой не сака да биде мобилизиран во тугьа армия.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Сре Фед 04, 2015 5:30 pm

Prodolzuvaat sudirite vo Ukraina...Najmnogu stradaat civilite...

Смртоносен напад на болница во Украина

Извештаите од источна Украина велат дека најмалку три лица се убиени во гранатирањето што оштети болница. Француската новинска агенција АФП соопшти дека тело лежело пред болницата во западното предградие на градот Доњецк, кој е под контрола на проруските сепаратисти и уште две мртви тела на цивили лежеле надвор во близина на болничката зграда.

Проруските сепаратисти изјавија дека повеќе од 15 лица биле убиени, откако болницата Текстилшчук се најде под артилериски оган. Во меѓувреме, продолжуваат борбите меѓу владините сили и проруските сепаратисти за градот Дебалцеве и покрај повикот на ОБСЕ за прекин на огнот за да се овозможи евакуација на цивилите.

Украинската војска соопшти дека бунтовниците во текот на ноќта ги користеле сите видови на оружје, во девет напади на позиции во близината на Дебалцеве. Но, не успеале да ги отстранат владините сили. Исто така воениот портпарол, Вјачеслав Селезњов рече дека двајца украински војници се убиени во изминатите 24 часа во Украина. Во конфликтот од април загинаа повеќе од 5350.

http://www.makdenes.org/archive/news/20150204/428/428.html?id=26829757


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 5:20 pm

И кај нас има медиумска војна против противниците на режимот, ама овие мислам претераа.Изгледа они му се урнек на Грујо.

Извештај на Пентагон: А дали Путин е аутист?

Истражување на тинк-тенк, направено за Пентагон прави заклучок дека е можно рускиот претседател Владимир Путин да има Аспергеров синдром “аутистично растројство”, кое влијае на сите негови одлуки, соопшти USA Today.Извештајот беше изготвен во 2008 година.Во него Бренда Конорс, експерт во анализата на шемата за движење тврди дека рускиот претседател “носи невролошко аномалија.” Според неа “невролошки развој на Путин бил нагло прекинат во детството “. Истражувајќи ги неговите движења, таа доаѓа до заклучок дека “рускиот претседател има невролошка аномалија”. Истражувачите не можат да ја докажат својата теорија за Путин категорично, бидејќи не биле во состојба да вршат скенирање на мозокот на рускиот претседател. Но се цитира професор по психијатрија на Универзитетот на Северна Каролина, кој независно од анализите на извештајот исто така тврди дека “Путин носи форма на аутизам.”

Дејствата на рускиот претседател беа подложени на посебен контрола и анализа од почетокот на 2014 година, кога Русија го приклучи Крим како и по избивањето на кризата во источниот дел на Украина.

http://lokalno.mk/izveshtaj-na-pentagon-dali-putin-e-autist/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 10:53 pm

Манипулациите секогаш биле оружје, и на истокот и на западот. Моменталното подгревање на тензиите е со цел испраќање американско оружје во Украина. На што Европа најверојатно ке се спротивстави. Затоа што оваа вијна е на нејзиниот праг.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 11:13 pm

Многу голема сила. Колку да ги смират источноевропските сојузници.

НАТО ќе постави шест нови бази во источна Европа05.02.2015
Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг денеска соопшти дека Алијансата се согласила веднаш да постави шест бази во источна Европа и да воспшостави ударна сила од 5000 војници, како одговор на руската агресија во Украина.

Столтенберг, говорејќи на прес – конференција во Брисел, по сердбата со министрите за одбрана на НАТО, рече дека Франција, Грманија, Италија, Шпанија, Полска и Британија се согласиле да ја преземат водечката улога во формирањето на ударната сила.

„Се одлучивме да ги воспоставиме првите шест мултинационални команди и контроли во Бугарија, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Романија“, рече тој. Ударните сили ќе бидат поддржани од уште две бригади. Вкупно, силите на НАТО ќе се зголемат за 30 илјади трупи, од сегашната бројка од 13 илјади.

http://www.makdenes.org/archive/news/20150205/428/428.html?id=26832326

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by хан Ацо on Пет Фед 06, 2015 10:40 pm

Можно е да нема трета светска война

http://www.blitz.bg/news/article/318330
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Пет Фед 06, 2015 10:42 pm

Па Ацо, сега се обратија кон вистинската личност која може да ја заврши војната во Украина. Обидите да се маргинализира Путин водеа само во ќор сокак.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by хан Ацо on Пет Фед 06, 2015 10:50 pm

Ке те поправам,Путин се маргинализира сам кога реши да оди по чекорите на Хитлер.
Да те прашам нешто,знаеш ли дека САД и Англия имат ветено да бидат гарант за целоста на Украйна уште од 90-те години кога мораше Украйна да се откаже од нуклеарното оружие?Да ти наликува ово за Чехословакия во 1938,или ке биде како со Полска во 1939 година?Во тоа е вопросот.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Пет Фед 06, 2015 10:53 pm

А бе ајде. САД и Англија секогаш имале различни интереси 0од остатокот на ЕУ. Затоа и беше одбиене иницијативата за наоружување на Украина. Во тој контекст е и мисијата на Меркел и Оланд во Русија. Путин е фактор кој не може да биде заобиколен во тоа прашање. Дел е од проблемот, па мора да биде и дел од решението.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by хан Ацо on Пет Фед 06, 2015 11:03 pm

Знаеш ли я таа мисла на чичко Сталин:"Има човек-има проблем,нема човек-нема проблем" Very Happy
Се зезам,без добрата воля на Русия ништо нема да стане.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Пет Фед 06, 2015 11:05 pm

Па Русија е сепак европска држава. И доколку не се обидува да го воскресне СССР, во корист на ЕУ е да има добра соработка.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by хан Ацо on Пет Фед 06, 2015 11:10 pm

luxor напиша:Па Русија е сепак европска држава. И доколку не се обидува да го воскресне СССР, во корист на ЕУ е да има добра соработка.

Ако ме прашуваш мене,во корист на ЕУ е и Русия да биде во унията.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Пет Фед 06, 2015 11:13 pm

ЕУ од Лисабон до Владивосток?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by хан Ацо on Пет Фед 06, 2015 11:21 pm

luxor напиша:ЕУ од Лисабон до Владивосток?

Па штом може една Србия да е до Токия зошто не? Razz
Ако Русия е во ЕУ ке биде природно.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Пет Фед 06, 2015 11:23 pm

Србија не е до Токија. Србија е колку Нокија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by хан Ацо on Пет Фед 06, 2015 11:24 pm

luxor напиша:Србија не е до Токија. Србија е колку Нокија.

Се уште не е,ама ке биде Twisted Evil
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Пет Фед 06, 2015 11:26 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пет Фед 06, 2015 11:36 pm

Srbija je do Tokija a bice i do Gjevgelija..... ako Zaev ne svrshi rabota!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Пет Фед 06, 2015 11:42 pm

Ne e do Zaev samo kalifu...Ima nesto i do narodot...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пет Фед 06, 2015 11:47 pm

Apsolutno ama Zaev=narodot, me razbirash Smile
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Пет Фед 06, 2015 11:50 pm

Razbiram kalifu, no seti se deka nie se drzime cvrsto do kuburot...A ovojpat ke morame i da go upotrebime...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Hamad bim Khalifa on Саб Фед 07, 2015 12:00 am

More samo Zajko neka pocne so barazna vatra - da rascisti teren....posle nastapuvame peshadinci - so bezbol palki, ne treba kubur!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Саб Фед 07, 2015 12:06 am

Sigurno ke bidam tamu kalifu... Kako sto i dosega sum bil...Samo se plasam deka dodeka nie stigneme, ovie veke ke se rasprsnat po beliot svet...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Hamad bim Khalifa on Саб Фед 07, 2015 12:13 am

Nema gajle ... toagas nie u galiite - pa u potera po beliot svet! Abe Vizental moze voda da ni nosi! Very Happy Nema oprost, nema milost, nema zarobenici!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот