Украина

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Саб Фед 07, 2015 10:34 am

Ке мораме така...Далеку е Белизе, но ке се жртвуваме, за правдата...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Саб Фед 07, 2015 12:52 pm

Не мора никој да оди по нив. Ке ги испорачаат, но не ноќе, како што тие направија со Шиповиќ и многу други. Сите ке знаат кога процесот пред независното и департизирано судство ке започне. Ке нема заштитени сведоци, ниту затворени за јавноста судења. Се ке биде транспарентно. Сите злочини ке бидат изнесени пред јавноста. И ке бидат одредени праведни казни.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Hamad bim Khalifa on Саб Фед 07, 2015 4:19 pm

A za publika ke ima li sendvici i sokcinja? Very Happy
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Саб Фед 07, 2015 4:23 pm

Немој бре архитекту...Ние не се спуштаме на нивно ниво...На публиката ке и делиме мастилници...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Hamad bim Khalifa on Саб Фед 07, 2015 4:34 pm

Steta, takov ubav obicaj a zgasnuva!
Soberi narod za kontrasenje, veti im sendvici i sokcinja i op...gladni i zedni kolku sakas...
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Саб Фед 07, 2015 4:37 pm

Мене сепак повеќе ми се допаѓаат мастилниците...Знаеш како викаат...Народот не пие мастило...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Саб Фед 07, 2015 4:44 pm

Ке видите вие сега, кога Грујо ке плати кауција. Ставре веќе ги спремил парите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Нед Фед 08, 2015 1:39 pm

Путин со неочекувана подршка од Саркози...француско-американското ривалство на дело...

Саркози: Не може да го обвиниме Крим што и се приклучи на РусијаНеможеме да го обинуваме Крим што се одвои од Украина, земјата која беше во криза и одлучи да се приклучи на Русија, изјави поранешниот председател на Франција Никола Саркози.
„Ние сме заедно со Русија дел од една заедничка цивилизација“, изјави Саркози на конгресот на француските централно-десничарски партии „Унија за народно движење“, пренесува Русија денес.
„Интересот на Америка во споредба со Русија не е иста како и во интерес на Европа и Русија“, изјави Саркози, додавајќи: „Ние не сакаме нова студена војна меѓу Европа и Русија“.
Кога станува збор за одлуката на граѓаните на Крим да се одделат од Украина, додека земјата се наоѓа во средината на голема политичка криза, Саркози истакна дека не треба да им се замерува на жителите на тој полуостров.
„Крим ја одбра Русија и ние не можеме за тоа да ги обинуваме. Мораме да пронајдеме начин како да се создадат мировни сили кои во Украина ќе ги штитат оние на кои рускиот им е мајчин јазик“, изјавил Саркози.
Коментирајќи во врска со шансите на Украина во блиска иднина да стане членка на ЕУ, Саркози изјави: „Украина не е предодредена да стане членка на ЕУ, земјата треба да продолжи да има улога на мост меѓу Европа и Русија“.

http://faktor.mk/2015/02/08/sarkozi-ne-mozhe-da-go-obvinime-krim-shto-i-se-prikluchi-na-rusija/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Фири on Пон Фед 09, 2015 8:04 pm

Нашите шебеци сакат "пропорционална" мобилизациjа на Бугарите во укропитекската армиJa да гинат за Десен сектор! Нивното маме предавничко и дупедавничко!

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by osa on Чет Фед 12, 2015 7:34 pm

Лидерите ја напуштија салата за преговори, прво Порошенко, потоа Путин, Оланд и Меркел.
Дипломатскиот маратон траеше повеќе од 14 часа.
Според извори на ДПА, на преговорите е постигнат договор за прекин на огнот во источна Украина што ќе стапи на сила за 48 часа. Договорот претстои да биде потпишан од сепаратистичките лидери и Контакт групата за Украина.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


поддржи ги уставните измени ,верувај во владата
avatar
osa

Број на мислења : 13823
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Вто Фед 24, 2015 12:31 am

За кого ли одработува овој, па долева бензин на огнот?

Порошенко: Украина не се откажува од суверенитетот врз Крим

Владимир Путин и неговите најблиски соработници треба да бидат изведени пред лицето на меѓународната правда поради анексијата на Крим, изјави денеска украинскиот претседател Петро Порошенкоhttp://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=45957

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Вто Фед 24, 2015 5:46 pm

Mozhebi konechno kje se postigne nekakvo reshenie za Ukraina...

ПРОРУСКИТЕ СИЛИ ПОЧНАА СО ПОВЛЕКУВАЊЕ НА ТЕШКОТО ВООРУЖУВАЊЕhttp://www.utrinski.mk/?ItemID=D6F6059952A41A44B89227AE86124E5C

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Чет Фед 26, 2015 7:08 pm

I ukrainskata armija pochna so povlekuvanje na teshkoto oruzhje...

Украинската армија почна да ја повлекува артилеријата

Украинската армија соопшти дека почнала да го повлекува тешкото оружје од линијата на фронтот во конфликтот со проруските сепаратисти, откако беше објавено дека во вториот 24-часовен париод, немало жртви.

http://plusinfo.mk/vest/16344/ukrainskata-armija-pocna-da-ja-povlekuva-artirelijata

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Вто Мар 17, 2015 6:47 pm

По се изгледа ЕУ процени дека не треба да ги заострува односите со Русија...

РИНКЕВИЧ: НАЈВЕРОЈАТНО НЕМА ДА ИМА НОВИ САНКЦИИ КОН РУСИЈА

На средбата на Европскиот совет што ќе се одржи во четврток, шефовите на држави или влади на членките на Унијата најверојатно нема да донесат одлука за воведување доплнителни санкции кон Русија поради кризата во Украина, соопшти денеска летонскиот министер за надворешни работи Едгарс Ринкевич, чија земја е актуелен преседавач со ЕУ.

Ринкевич по денешната средба на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел изјави дека причина за ваквата оценка е фактот што договорот за прекин на огнот меѓу украинските сили и проруските сепаратисти, постигнат во февруари во Минск, во основа се почитува.

- Не очекувам да има дискусија за нови санции, ниту какви и да било други одлуки, изјави Ринкевич, додавајќи дека главните делови од Договорот од Минск се почитуваат.

ЕУ досега воведе забрана за патување во Унијата и ги замрзна активите на 150 физички лица, меѓу кои и високи официјални руски претставници, и ги ограничи деловните врски со 37 правни субјекти, поради нивна вмешаност или поврзаност со конфликтот во Украина.

http://grid.mk/read/news/509880070/9767616/rinkevich-najverojatno-nema-da-ima-novi-sankcii-kon-rusija

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Сре Мар 25, 2015 8:12 pm

Sega po nekoja chudna sluchajnost, separatistite kje "zarobat" nekoi sofisticirani ruski raketni lanseri za unishtuvanje na oklopni vozila...

Американските “хамери” пристигнаа во Украина

САД и испорача на Украина 10 оклопни возила на “Хамер” во рамките на ветената воена помош за “борба против сепаратистичките сили во источниот дел на земјата поддржани од Русија”.

http://lokalno.mk/video-amerikanskiot-hameri-pristignaa-vo-ukraina/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=video-amerikanskiot-hameri-pristignaa-vo-ukraina

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Сре Мар 25, 2015 11:43 pm

Тоа што сега го прават е отворен предизвик за Русија. Падот на цените на нафтата не е случаен. Тука важна улога има ИДИЛ, со шверцуваната нафта, а купувачите се токму оние кои декларативно се залагаат за борба против ИДИЛ, западните земји. идејата е исцрпување на руската финансиска моќ, која доаѓа пред се од продажба на енергенси. Сметајки дека Русија ќе треба да вложи многу во заштита на сепаратистите, се надеваат дека финансиски нема да издржи, и дека или ќе попушти, или барем ќе му предизвикаат на Путин внатрешни проблеми.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Саб Мар 28, 2015 10:10 am

Teo напиша:Sega po nekoja chudna sluchajnost, separatistite kje "zarobat" nekoi sofisticirani ruski raketni lanseri za unishtuvanje na oklopni vozila...

Американските “хамери” пристигнаа во Украина

САД и испорача на Украина 10 оклопни возила на “Хамер” во рамките на ветената воена помош за “борба против сепаратистичките сили во источниот дел на земјата поддржани од Русија”.

http://lokalno.mk/video-amerikanskiot-hameri-pristignaa-vo-ukraina/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=video-amerikanskiot-hameri-pristignaa-vo-ukraina

Eve go odgovorot na Rusija...Humanitarna pomosh... Question Question

Русија го испраќа 22.конвој хуманитарна помош во Доњецк и Луганск

Два конвоја со руска хуманитарна помош тргнале од Русија во Украина во регионот Донбас, односно во самопрогласените републики Доњецк и Луганск, информираат службите од тој регион.

Конвоите ги поминале царинските процедури и ја поминале границата со Украина.

Се работи за 140 возила кои носат околу 1.600 тони помош која според информациите, се состои од јачмен, пченка, сончоглед и медицински лекови.

Ова е воедно 22.конвој кој Русија го испраќа во регионот Донбас. До сега од средината на август 2014 во Украина од Русија влегле околу 27.000 тони хуманитарна помош.

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=5&vest=21187Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Саб Мар 28, 2015 10:10 am

Teo напиша:Sega po nekoja chudna sluchajnost, separatistite kje "zarobat" nekoi sofisticirani ruski raketni lanseri za unishtuvanje na oklopni vozila...

Американските “хамери” пристигнаа во Украина

САД и испорача на Украина 10 оклопни возила на “Хамер” во рамките на ветената воена помош за “борба против сепаратистичките сили во источниот дел на земјата поддржани од Русија”.

http://lokalno.mk/video-amerikanskiot-hameri-pristignaa-vo-ukraina/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=video-amerikanskiot-hameri-pristignaa-vo-ukraina

Eve go odgovorot na Rusija...Humanitarna pomosh... Question Question

Русија го испраќа 22.конвој хуманитарна помош во Доњецк и Луганск

Два конвоја со руска хуманитарна помош тргнале од Русија во Украина во регионот Донбас, односно во самопрогласените републики Доњецк и Луганск, информираат службите од тој регион.

Конвоите ги поминале царинските процедури и ја поминале границата со Украина.

Се работи за 140 возила кои носат околу 1.600 тони помош која според информациите, се состои од јачмен, пченка, сончоглед и медицински лекови.

Ова е воедно 22.конвој кој Русија го испраќа во регионот Донбас. До сега од средината на август 2014 во Украина од Русија влегле околу 27.000 тони хуманитарна помош.

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=5&vest=21187Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Саб Мар 28, 2015 11:34 am

Најверојатно оружје и муниција. Рачни фрлачи против оклопни возила, и слично. Ова таму не е војна помеѓу украинската армија и сепаратистите, туку помеѓу САД и Русија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Сре Апр 01, 2015 7:02 pm

Shto mislea ukraincite...Deka med i mleko kje im potechat...Bez ogled so kogo kje bidat, parite kje morat da si gi zarabotat...

Јацењук побара финансиска помош од ЕУ

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук денеска побара финансиска помош од Европската унија.

- Целосно го изгубивме рускиот пазарот за извоз. Украина во голем степен успеа да компензира со нови клиенти во Европа, Блискиот Исток, Африка и во САД. Следниот чекор ќе биде украинскиот енергетски сектор да стане помалку зависен од увозот од Русија - посочи Јацењук во обраќањето пред Германската асоцијација за бизнис во Источна Европа, при тоа апелирајќи за германски иневстиции.

Тој денеска е во посета на Берлин и вечер треба да се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за финансии Волфганг Шојбле.

Од кабинетот на украинскиот претседател Петро Порошенко претходно соопштија дека тој разговарал со Меркел и барал да се одржи средба на министрите за надворешни работи на Украина, на Германија, на Франција и на Русија на тема мировниот договор во Источна Украина од февруари.

http://grid.mk/read/news/509969965/9832039/jacenjuk-pobara-finansiska-pomosh-od-eu

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Гостин on Чет Апр 02, 2015 7:50 pm

Prashanje na vreme beshe koga Ukraina kje bide ispravena pred realnosta...

Довербата во Украина не е безгранична

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Украина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот