POZAR

Go down

POZAR

Пишување by Гостин on Саб Јан 31, 2015 10:31 am

Гори библиотека со 14 милиони книги во МоскваВо библиотеката на московскиот Институт за општествени науки синоќа избувна голем пожар, кој многубројните пожарникари успеаа да го локализираат.

Во библиотеката, во која се наоѓаат повеќе од 14 милиони книги, меѓу кои и многу вредни примероци, од огнот беа зафатени околу 2.000 квадратни метри. Меѓу делата има и ретки текстови на древен словенски јазик, како и документи од Лигата на нации, УНЕСКО, и парламентарните извештаи од земји, вклучувајќи ги САД кои датираат од 1789.

Засега не се знае колкава е штетата, но се очекува дека е голема бидејќи во пожарот кој започнал на третиот кат се урна покривот на библиотеката. Според руските медиуми, во пожарот има и повредени лица, но засега без официјална потврда за тоа. Во гаснењето на пожарот во библиотеката, основана во 1918 година учествуваат 150 пожарникари.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: POZAR

Пишување by Гостин on Саб Јан 31, 2015 11:54 am

Ова е катастрофа.Ке бидат изгубени дела од непроценлива вредност.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: POZAR

Пишување by Фири on Саб Јан 31, 2015 12:11 pm

Majкаму што значи зборот Позар? Да немаш говорна мана па не можеш да кажеш Ж? Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: POZAR

Пишување by reiter on Саб Јан 31, 2015 12:54 pm

штета,белки имаат направено некоја копија колку да заштитат од вакви случки на пожар.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

днешният свят

Пишување by sofmak on Саб Јан 31, 2015 1:25 pm

reiter напиша:штета,белки имаат направено некоја копија колку да заштитат од вакви случки на пожар.
Важните неща се сканират. И се слагат на няколко сървъра (твърди дискове с огромна памет).
И да изгори някой сървър, други ще останат.
На времето изгоря българската филмотека. Едно време кинолентите бяха целуидни, много горящ материал.

sofmak

Број на мислења : 68
Join date : 2015-01-14
Местолокација : Sofia

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: POZAR

Пишување by reiter on Саб Јан 31, 2015 1:31 pm

овој пожар ме подсети и на александровата библиотека која била најголема..
еве линк од википедија за александровата библиотека на хрватски затоа што на македонската википедија има само 10-реченици.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Aleksandrijska_knji%C5%BEnica

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: POZAR

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот