PUSHETE SLOBODNO

Go down

PUSHETE SLOBODNO Empty PUSHETE SLOBODNO

Пишување by Teo on Вто Дек 26, 2017 5:10 pm

Спас за пушачите: Храна која ги враќа во живот белите дробови

Белите дробови се многу комплициран орган и поради тоа ракот на белите дробови е пеколна болест.

Меѓутоа, ново истражување тврди дека сепак постои начин да се поправи направената штета, предизвикана дури и од цигарите.

Научници од „Johns Hopkins“, школа за јавно здравје, тврдат дека можеме да го забавиме опаѓањето на функцијата на белите дробови, на тој начин што секој ден ќе внесуваме два домати и три порции јаболка.

Судејќи по нив, ова ќе функционира само ако овие производи ги консумираме свежи, а не конзервирани.
Teo
Teo

Број на мислења : 4192
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PUSHETE SLOBODNO Empty Re: PUSHETE SLOBODNO

Пишување by Teo on Вто Дек 26, 2017 5:11 pm

Истражувањето ги следело функциите на белите дробови кај повеќе од 650 возрасни лица во 2002 година, а тестот бил повторен 10 години подоцна.

Учесници до Норвешка, Германија и Обединетото Кралство исто така пополниле прашалник, кој се однесувал за нивните навики во исхраната, а им бил измерен и капацитетот на белите дробови.

Резултатите покажале дека оние кои често јаделе домати и јаболка имале значително побавно опаѓање на функциите на белите дробови во овој десетгодишен период, а научниците нагласуваат дека оваа храна може да ја поправи и штетата настаната од пушење.

https://kajgana.com/spas-za-pushachite-hrana-koja-gi-vrakja-vo-zhivot-belite-drobovi
Teo
Teo

Број на мислења : 4192
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PUSHETE SLOBODNO Empty Re: PUSHETE SLOBODNO

Пишување by Bosonoga on Вто Дек 26, 2017 5:41 pm

sesto ke izmislat da gi opravdaat nezdravite naviki
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 667
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PUSHETE SLOBODNO Empty Re: PUSHETE SLOBODNO

Пишување by delta on Сре Дек 27, 2017 11:06 am

ne e strasno ako ispusis /,../po newkoja cigara,.,.,./
delta
delta

Број на мислења : 502
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PUSHETE SLOBODNO Empty Re: PUSHETE SLOBODNO

Пишување by Bosonoga on Сре Дек 27, 2017 12:33 pm

mrdnat.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 667
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PUSHETE SLOBODNO Empty Re: PUSHETE SLOBODNO

Пишување by delta on Сре Дек 27, 2017 12:39 pm

zaso mrdnat mori/,.,/.sto ke ti fali ako ispuusis,.,/cigara.,,/.
delta
delta

Број на мислења : 502
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PUSHETE SLOBODNO Empty Re: PUSHETE SLOBODNO

Пишување by Bosonoga on Сре Дек 27, 2017 12:42 pm

tebe ti fali mozok.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 667
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PUSHETE SLOBODNO Empty Re: PUSHETE SLOBODNO

Пишување by delta on Сре Дек 27, 2017 12:45 pm

nisto ne mi fali.//..si iam i mozok i dve glavi,././.
delta
delta

Број на мислења : 502
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PUSHETE SLOBODNO Empty Re: PUSHETE SLOBODNO

Пишување by Bosonoga on Сре Дек 27, 2017 12:48 pm

ako imase mozok nemase gluposti da tropas.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 667
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PUSHETE SLOBODNO Empty Re: PUSHETE SLOBODNO

Пишување by delta on Сре Дек 27, 2017 12:51 pm

so gluposti//./ne pisav ja slobodno pusete,,./.a ako pise znaci i za zeni da pusat vazi8.??>
delta
delta

Број на мислења : 502
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PUSHETE SLOBODNO Empty Re: PUSHETE SLOBODNO

Пишување by Teo on Сре Дек 27, 2017 12:54 pm

A da ispushish ti eden BAN od mene pa da se oladish malku???
Teo
Teo

Број на мислења : 4192
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PUSHETE SLOBODNO Empty Re: PUSHETE SLOBODNO

Пишување by delta on Сре Дек 27, 2017 12:58 pm

ups,./toa namerno od sto ste skrzavi/./.nema da propadnete od ebdna rakija bre.,l/.aj cao.//..?>>?
delta
delta

Број на мислења : 502
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PUSHETE SLOBODNO Empty Re: PUSHETE SLOBODNO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот