МАГАРИЊА

Go down

МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:24 pm

Магарето (научно име Equus africanus asinus) е домашно животно од семејството коњи. Дивите прародетели на магарето живееле во Африка. За прв пат магарињата се припитомени околу 3000 г.пр.н.е. Тие се користат за пренесување на товар уште од античките времиња. Во многу работи, магарето е во предност пред коњот, бидејќи е поиздржливо и може да помине подолго време без вода и храна. Подолговечно е од коњот и можат да живеат до 40 години. Во ретки случаи магарето се користи и за добивање на млеко, месо и кожа.


avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:25 pm

Височината на магарето е помеѓу 0,9 и 1,6 м. Бременоста кај магариците трае средно 12 до 14 месеци, по што се раѓа едно малечко, во многу ретки случаи две, но тогаш шансите да преживеат и двете се многу мали. Цицаат 6 до 9 месеци. Бојата им е најчесто бела, сива или кафеава.
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:25 pm

Исто така магарињата можат да се вкрстуваат со коњите но тогаш се рааѓаат стерилни потомци. Кога се парат коњ и магарица се добива мазга, а кога се парат магаре и кобила се добива муле.
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:25 pm

Магарето е симбол на упорност, издржливост или инает. Тоа се наоѓа на амблемот на Демократската партија на САД.
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:26 pm

avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:27 pm

avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:27 pm

avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:28 pm

avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:28 pm

avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:30 pm

avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МАГАРИЊА

Пишување by delta on Сре Дек 27, 2017 11:09 am

ke odi so pivce././.magareyto/peceno mislam/?././
avatar
delta

Број на мислења : 451
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МАГАРИЊА

Пишување by Teo on Сре Дек 27, 2017 12:56 pm

C c c, toa e kanibalizam...Da go jadesh sopstveniot vid...
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МАГАРИЊА

Пишување by delta on Сре Дек 27, 2017 12:57 pm

bna so me vregas.//.mesto da castis nesto u kafanceto./.>:
avatar
delta

Број на мислења : 451
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МАГАРИЊА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот