Zimska nega na cvekje vo domashni uslovi

Go down

Zimska nega na cvekje vo domashni uslovi

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 7:38 pm

Зимска нега на цвеќе во домашни услови

Зоран Ордев  

Зимата е на прагот, а растенијата бараат посебна нега во текот на зимските месеци. Во тие услови самите растенија имаат недостаток на природна светлина и воздух. Сепак, треба се внимава да не се изложуваат на директна промена на температура, туку како идеална температура се препорачува помеѓу 15 и 20°С. Кога се проветрува просторијата во која се чуваат, цвеќето мора да го заштитите од промаја на тој начин што ќе го преместите на друго место.
avatar
Teo

Број на мислења : 3886
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zimska nega na cvekje vo domashni uslovi

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 7:38 pm

Како неопходен услов за соодветна грижа за растенијата е потребата од изложеност на светлина и поблиска поставеност до самите прозорци каде може да навлезе светлина. Не се препорачува да се изложуваат блиску до радијатори или други апарати за домашно греење. За да може напролет да цветаат, во текот на зимата не е потребно да се залеваат, освен ако во станот е многу топло.
avatar
Teo

Број на мислења : 3886
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zimska nega na cvekje vo domashni uslovi

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 7:38 pm

avatar
Teo

Број на мислења : 3886
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zimska nega na cvekje vo domashni uslovi

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 7:39 pm

Во текот на зимата, освен вода и светлина во домашни услови не е задолжително дополнително хранење, освен за оние видови на растенија кои се очекува да цветаат и тоа: циклама, азалеја, кактуси и слично. За да можат растенијата повторно да цветаат и растат, потребно е само да се отстранат сувите лисја. Дополнително пресадување за растенијата во текот на зимата не е потребно, или доколку самите вие настојувате да се изврши пресадување, потребно е да ја промените само земјата и да ги засадите во друга поголема саксија.
avatar
Teo

Број на мислења : 3886
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zimska nega na cvekje vo domashni uslovi

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 7:39 pm

avatar
Teo

Број на мислења : 3886
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zimska nega na cvekje vo domashni uslovi

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 7:39 pm

Во однос на наводнувањето на самите растенија, не се препорачува големо количество на вода, доволно е залевање за да спречите исушување на почвата. Одредени видови на растенија како циклама, азалеја и други видови кои можат да опстојат во зимски услови треба да се наводнуваат на два или три дена во текот на седмицата. Редовно оросување е потребно за следните видови на растенија како: бенџамин, папрат и љубичици.
avatar
Teo

Број на мислења : 3886
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zimska nega na cvekje vo domashni uslovi

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 7:40 pm

avatar
Teo

Број на мислења : 3886
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zimska nega na cvekje vo domashni uslovi

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 7:40 pm

avatar
Teo

Број на мислења : 3886
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zimska nega na cvekje vo domashni uslovi

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 7:40 pm

avatar
Teo

Број на мислења : 3886
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zimska nega na cvekje vo domashni uslovi

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот