Soveti za spas od truenje so hrana

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 7:58 pm

9. Мајонез

Квалитетниот мајонез содржи само мешавина од јајца. Но, понекогаш се користат скроб и адитиви кои може да бидат штетни за вас.
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 7:58 pm

Како да проверите: Неколку капки јод ќе ви помогнат да откриете дали има скроб во мајонезот. Тој ќе добие темна боја.
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 7:59 pm

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 912-soveti-koi-kje-vi-pomognat-da-se-spasite-od-truenje-so-hrana-kafepauza.mk_
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 7:59 pm

10. Риба

Бидејќи овој производ има краток рок на траење, потребно е да бидете особено внимателни.
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 8:00 pm

Како да проверите: Очите и кожата на рибата мора да имаат иста боја, крлушките треба да бидат исти, а жабрите црвени. Ако рибата е стара жабрите ќе имаат темна боја и ќе има лош мирис.
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 8:00 pm

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 1012-soveti-koi-kje-vi-pomognat-da-se-spasite-od-truenje-so-hrana-kafepauza.mk_
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 8:00 pm

11. Јајца

И јајцата имаат краток рок на траење, па важно е да се осигурите дека се свежи.
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 8:01 pm

Како да проверите: Наполнете чаша со студена вода и ставете го јајцето во неа. Ако потоне, јајцето е свежо. Ако е на средината не е толку свежо, но може да се искористи за варење. Ако јајцето исплива на површината најдобро е да го фрлите.
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 8:01 pm

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 1112-soveti-koi-kje-vi-pomognat-da-se-spasite-od-truenje-so-hrana-kafepauza.mk_
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 8:01 pm

12. Свежо овошје

Денес фармерите користат многу хемикалии додека ги одгледуваат овошките. Па многу од нив може да користат пестициди и нитрати.
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 8:02 pm

Како да проверите: Земете неколку јагоди, згмечете ги и измешајте ги со шеќер. Свежите јагоди без пестициди ќе имаат многу сок. Исто така ќе имаат овошен мирис и ќе бидат црвени, а не темни. Портокалите треба да бидат меки, со еднаква боја и да немаат мувла.
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by Teo on Чет Дек 28, 2017 8:02 pm

Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by delta on Чет Дек 28, 2017 11:02 pm

rakija mu e majkata be ./,,./najboli protivotvor,./<?>
delta
delta

Број на мислења : 545
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Soveti za spas od truenje so hrana - Page 2 Empty Re: Soveti za spas od truenje so hrana

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот