BOZA

Go down

BOZA Empty BOZA

Пишување by Bosonoga on Пон Јан 01, 2018 10:27 am

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 733
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

BOZA Empty Re: BOZA

Пишување by Bosonoga on Пон Јан 01, 2018 10:27 am

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 733
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

BOZA Empty Re: BOZA

Пишување by EVITA on Пон Јан 01, 2018 10:44 am

praveno i so pcenicno i so pcenkarno brasno i so pcenicno e podobro. osnovnite recepti se na baza na pcenicno brasno

EVITA

Број на мислења : 243
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

BOZA Empty Re: BOZA

Пишување by luxor on Пон Јан 01, 2018 11:46 am

Малку историја.

Боза
Од Википедија — слободната енциклопедија

Боза
Бозата — освежителен практично безалкохолен (1%) пијалак кој се добива со ферментација на брашно пченица или просо, шеќер и квасец. Овој пијалак може да се најде во повеќето македонски слаткарници, и постана традиционален македонски пијалак. Луѓето кои го прават овој пијалак ги нарекува бозаџии. Рецептот за овој пијалак е стар стотици година а кај нас е пренесен со поробувањето од страна на Отоманската Империја.

Покрај Македонија, овој пијалак стана традиционален и во другите балкански земји во состав на Отоманската империја како Србија, Бугарија, Црна Гора, Босна и Херцеговина а посебно во Албанија и Турција. Македонската боза се разликува од останатите по тоа што е посветла и има поблаг вкус.

Историја


За почетоците на бозата се верува дека датираат од пред неколку илјади години во времето на Месопотамија, но сигурни податоци и добиваме од времето на Отоманската Империја каде што достигнува голема популарност. Бидејќи бил сметан за алкохолен пијалак тој понекогаш бил забрануван од султаните.
luxor
luxor

Број на мислења : 5024
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

BOZA Empty Re: BOZA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот