ZLATEN GEN

Go down

ZLATEN GEN

Пишување by TRAJCHE on Вто Јан 23, 2018 8:28 pm

Руски научници: Владимир Путин поседува златен ген

Тригодишната опсада на Ленинград од страна на нацистите за време на Втората светска војна остави последици на генетскиот код на граѓаните на Санкт Петербург, вклучувајќи го и претседателот на Русија, Владимир Путин, кој е роден неколку години по окупацијата.

Ова го тврди филмот во режија на Елеонора Лукианова „Блокада крв. Генетика“, кој што на 18 јануари го гледаа претставници на министерството за култура, Думата, како и ветерани од Втората светска војна.

Окупацијата на Ленинград од страна на германските и финските сили за време на Втората светска војна траела 872 дена, а жителите наоѓале најразлични начини за преживување – јаделе кучиња, домашни миленици, па дури и лепак, а важна улога имало и донирањето на крв на војниците повредени во борбата со нацистите.

Од почетокот на нацистичката инвазија на Советсиот сојуз на 22 јуни 1941 година, па се до крајот на годината, 25.865 луѓе донирале крв за повредените војници во замена за малку храна.

Така била формирана посебна крва супстанца која што содржела 10 отсто нулта крвна група, па граѓаните на денешен Санкт Петербург имаат „златен ген“ – поточно генетска мутација која, според мислењето на психолог, ги обединува во иста психолошко-бихевиорална група.

Како што се наведува во филмот, луѓето со овој супер-ген имаат многу поголема одговорност за тоа што се случува во земјата и градот. Како најсветол пример се наведува претседателот Владимир Путин, кој што е роден во 1952 година, неколку години по окупацијата. За него ова е болна тема, а неколку пати јавно говорел и пишувал за членовите на семејството што го изгубил за време на опсадата, вклучувајќи го и постариот брат.

Приказните за златниот-ген ги потврди и истражувањето на Институтот за гинекологија и акушерство во Санкт Петербург. Тие пред неколку години анализираа група на луѓе кои ја преживеале окупацијата и пронашле три генетски мутации кои се поврзуваат со поефикасен метаболизам.

Генетичарот Стивен О’Брајен изјави дека наодите на Институтот се фасцинантни, но предупреди дека малиот примерок на преживеани ги направил резултатите потешки за интерпретација.

Сепак, Русија целата оваа приказна ја искористија за величење на Путин како суперчовек и конечно имаат објаснување за неговите авантуристички подвизи и необјаснивата сила во 65. година од животот.
avatar
TRAJCHE

Број на мислења : 115
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZLATEN GEN

Пишување by nino on Сре Јан 24, 2018 12:47 am

gluposti na kilo

nino

Број на мислења : 113
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот