OSLIC SO LUK

Go down

OSLIC SO LUK Empty OSLIC SO LUK

Пишување by EVITA on Сре Мар 07, 2018 1:09 pm

Ослич полнет со лук – Неверојатна арома од вашиот денешен ручек

СОСТОЈКИ:
1 кг ослич
5 чешни лук
маслиново масло
1 сок од лимон
сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Се чисти рибата, се мие и се остава да се исцеди. Се чисти и сечка лукот, па со него се полни рибата.
Се става сол и од внатре и од надвор.
Врз рибата ставете потешка даска за сечење, па нека стои така за убаво да се залепи и да не излезе лукот.  Може да ја оставите неколку часа, или преку ноќта.
Ставете ја рибата да се вари, но внимавајте да не се распадне, може да ја прицврстите и со чепкалки или готварски конец.
Кога ќе омекне ставете и лимонов сок, маслиново масло и ставете кругови лимон за декорација.
Напомена: По вкус можете рибата наместо да ја варите, да ја ставите да се пече на скара, плотна или во рерна.

http://gotvi.mk/2018/03/07/oslic-so-luk/

EVITA

Број на мислења : 243
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

OSLIC SO LUK Empty Re: OSLIC SO LUK

Пишување by delta on Саб Мар 17, 2018 10:30 pm

<,,,,./a da probash marulka so luk ili kromitche ..>>//>
delta
delta

Број на мислења : 545
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот