ЏЕМ ОД БАНАНИ

Go down

ЏЕМ ОД БАНАНИ Empty ЏЕМ ОД БАНАНИ

Пишување by Bosonoga on Сре Мар 28, 2018 10:08 pm

Џем од банана

Состојки
5 банани
120 гр шеќер
3 лажици сок од лимон
1 пак ванилин шеќер

Еве еден интересен и несекојдневен џем од банани.
Одличен е како додаток за колачи.
Бананите ги блендираме заедно со сокот од лимон за да не потемнат. Ги вариме на тивко додавајќи го шеќерот и ванилиниот шеќер. Кога џемот ќе ја добие потребната густина и ќе ја смени бојата, некаде околу 30 минути е доволно, го тргаме на страна и го полниме во стерилизирана тегличка.
Мене од оваа количина ми излезе една мала тегличка од 300гр.
Пробајте,вкусот изненадува!!

Прочитај повеќе: https://moirecepti.mk/post/%D1%9F%D0%B5%D0%BC-%D0%BE%D0%B4-%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%B0
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 733
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот