СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by OPOZICIONER on Нед Апр 01, 2018 11:35 pm

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ПОЛЕКА НО СИГУРНО

КОД објави смс пораки кои Трајко Вељаноски ги испраќал на крвавиот четврток

Кој го користел телефонот со кој е дадена наредбата за упад во Собранието на 27-ми април.

Ова е само една од темите на вечерашното издание на емисијата Код на тема обвинение за крвавиот четврток. КОД меѓу другото открива дека меѓу 422 докази има и исказ на еден загрозен сведок.

Тогашниот министер Агим Нухиу во својата изјава пред обвинителството објаснувал како го барал оперативниот штаб и колку била напната атмосферата во штабот меѓу него и Митко Чавков.

Доказ е и вештачењето на телефонот на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељановски од кој е симната целата содржина на СМС пораките, објавува КОД во своето издание кое се емитува вечерва на Телма.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 478
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by OPOZICIONER on Нед Апр 01, 2018 11:37 pm

еве дел од пораките на трајко

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Trajko-Velanovski-SMS-640x360
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 478
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by OPOZICIONER on Нед Апр 01, 2018 11:40 pm

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 478
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by OPOZICIONER on Нед Апр 01, 2018 11:43 pm

leleeeeeeeeeeeeeeeeeeee ,trale ke go jade
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 478
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by delta on Сре Апр 04, 2018 5:49 pm

./.>:ke se odmota ama posle so praime >/..//
delta
delta

Број на мислења : 502
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by трендафил on Вто Сеп 11, 2018 8:55 am

Што стана со одговорноста на Нухиу, тогаш министер, а сега заменик министер во МВР, Оливер Спасовски како сведок на судењето рече дека побарал од Талат Џафери да му се јави на министерот за да побара интервенција на полицајците и дека овој добил одговор дека истата ќе ја испрати. Истото не се случило веднаш, а специјалните единици го имаат расчистено Собранието од народот што протестираше со наредба на Чавков. Станува нејасно зошто Чавков во судењето е обвинет, а Нухиу ќе се појави како сведок на обвинителството наместо и тој да биде обвинет. Истото важи за уште еден полицаец од привилегираната немнозинаска заедница во Македонија кој беше заменик на Чавков. Ништо на судењето и за наводна златна, сребрена и бронзена команда за која пишуваа медиумите порано платени со пари од Сорос и некои амбасади, а сега од буџетот, блиски до меѓународната банда (заедница) и домашните предавници.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4566
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by Teo on Вто Сеп 11, 2018 10:46 am

Nuhiu nema nikakva odgovornost...Dodeka toj uporno baral policijata da intervenira Chavkov sedel vo kafich so komandirite4 na edinicite za brzo dejstvuvanje i primal naredbi od tvojot pastir Grujokio koj vo Viena chekasl Zaev da bide ubien a Horhe da proglasi vonredna sostojba za da mozhete kako shto povikuvavte da izvedete nokj na dolgite nozhevi, t.e. da gi ubiete site politichki neistomislenici...
Teo
Teo

Број на мислења : 4184
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by трендафил on Пон Окт 22, 2018 8:13 pm

Дали Муковски гласаше како да е СДСМовец поради ова:

https://netpress.com.mk/lider-firmata-na-mukoski-dobila-10-milioni-denari-od-vlasta/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4566
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by luxor on Пон Окт 22, 2018 8:32 pm

Ова е само доказ повеќе дека СДСМ работат чесно и ги прифаќаат најквалитетните и најефтини понуди на тендерите и не прават партиска дискриминација како дпмне-офците кои тендерите си ги доделуваа сами на себе.
luxor
luxor

Број на мислења : 4287
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by nino on Пон Окт 22, 2018 10:13 pm

dokaz deka i dvete partii se vrzani i golem del od politicarite se prevrtlivi. koj e na vlast oni se so nego.

nino

Број на мислења : 259
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by трендафил on Вто Окт 23, 2018 2:21 pm

А можеби работат за иста странска служба и се префрлаат по потребите на службата.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4566
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by luxor on Чет Окт 25, 2018 1:06 pm

Всушност сите во Македонија работат за некој, тој работи за друг и така се испреплетуваат до бескрај.
luxor
luxor

Број на мислења : 4287
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by трендафил on Пон Дек 10, 2018 6:08 pm

Интересен извештај на Џудишал Боч за вмешаност на Сорос и американскиот амбасадор Бејли во рушење на претходната власт и инсталирање на актуелната.

The Soros network is engaged in an active effort to affect politics, economics, and societies globally, including in Europe (Albania, Macedonia, Romania, Hungary) and Latin America (Honduras, Guatemala, Mexico). Judicial Watch has successfully investigated and litigated to document the paper trail left by the OSF network as it operates, at taxpayer expense, to subvert and manipulate the sovereignty of constitutional republics and allies of the United States. Last year Judicial Watch exposed a collaborative effort between the U.S. government and Soros to destabilize the democratically elected, center-right government in Macedonia. Records obtained by Judicial Watch in that investigation show that the U.S. Ambassador to Macedonia worked behind the scenes with OSF to funnel large sums of American dollars for the cause, constituting an interference of the U.S. Ambassador in domestic political affairs in violation of the Vienna Convention on Diplomatic Relations. The cash—about $5 million—flowed through the State Department and USAID.

https://www.judicialwatch.org/blog/2018/12/u-s-subsidizes-soros-radical-leftist-agenda-worldwide-judicial-watch-special-report-shows/amp/?__twitter_impression=true

Претпоставувам дека сега и експертите  од американската невладина организација ќе бидат прогласени за ВМРОвци, а дека провладините (мнозинството) медиуми воопшто нема да го споменат овој извештај. Од 6 декември, кога е објавен извештајот нема ни демант од тврдината на Бејли на Кале.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4566
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by трендафил on Пет Дек 28, 2018 8:41 pm

Имало Господ, мoнcтpумoт Бејли ќе се соочи со правдата!

Повеке македонски електронски портали објавија деновиве дека тим од 11 финансиски експерти од Американската влада ја чешлаат документацијата во Американската амбасада во Скопје пребарувајки лист по лист во потрага за докази како се трошени парите од даночните обврзници на САД во процесот на разнебитување на стратегискиот партнер на нивната земја – Република Македонија, за донесување на квинслишката влада на Зоран Заев на власт со единствена цел: со сите расположиви средства и методи (најчесто недозволени и бескрупулозни) да се преиначи (по теркот на “длабоката држава”) етничкиот баланс, името на државата, нејзиниот Устав и идентитет на мнозинскиот македонски народ.
Немам зборови да го опишам моето лично воодушевување од присуството на 11те финансиски експерти и од срце им посакувам да ископаат што е можно повеке докази за конечно и дефинитивно да го раскринкаат овој експонент на “длабоката држава”, на која Претседателот Трамп и објави војна со изјавата што ја даде пред неколку месеци:”Раскрстив со кланот Клинтон и со кланот Буш, сега ми преостанува да раскрстам и со “длабоката држава” (Deep state)”.
Со душа сакам да им помогнам на 11 финансиски експерти од преку барата со две сугестии благодарение на некои доблесни македонски електронски портали.
Прва сугестија: Мислам дека би било извонредно корисно на споменатите финансиски експерти да им се даде на увид фотографијата како лицето Џес Бејли буквално му диши во лице на поранешниот претседател на Државната изборна комисија Чичаковски (добро е да се сретнат и со него лично) кога се случуваше гласањето и прегласувањето во Теарце за време на последните парламентарни избори, и
Втората сугестија: Мислам дека ке биде многу корисно (за комисијата финансиски ревизори во амбасадата на САД) да го поканат на кафе средба судијата Владимир Панчевски и да го замолат да каже: ЗОШТО беше повикан на разговор во американската амбасадата од Бејлиевци непосредно по завршетокот на последните парламентарни избори и што бараа дотичните од него, што само по себе е невиден скандал и безобразие без предесан.
Сакам да верувам дека Белата куќа конечно свати колкава штета и нанесоа Џес Бејли и Стејт департментот чиј експонент пет години беше именуваниот ЦИАш (иако пред некој месец беше најавено дека к о н е ч н о во декември о.г. ке замине од Македонија и дури беше соопштено името на дамата амбасадор што ќе го замени), еве на истекот и на декември и на ова 2018та година (да не се повтори) тој сеуште го дише скопскиот загаден воздух и никако да исчезне, (како да нема куртул од него?)
Експоненти како Џес Бејли – егзекутори на политиката на “длабоката држава” и нанесуваат огромна и непроценлива штета на угледот на САД и на растот на антиамериканско расположение во земјите каде таквите ги номинираат за дипломати од највисок ранг! Впрочем, истиот тој Бејли направи невиден хаос со бројни човечки жртви во “бунтот” што токму тој го оркестрираше на плоштадот Таксим во Истамбул.
Малку, сосема малку фалеше Турција да го прогласи за persona non grata и да го протера, што секако ке беше невиден скандал, но американците на време го повлекоа и ни го утрапија нам, во Македонија, каде направи невиден русвај со што – потполно непотребно, предизвика невиден пораст на антиамериканското расположение кај народот (а небаре сме стратегиски партнери!?)!
Си земам слобода да им сугерирам на 11те финансиски ревизори да се позанимаваат и со лицето Дејвид Стивенсон, којшто му беше цели четири години десна рака на Џес Бејли во егекуцијата на инструкциите од “длабоката држава” од Вашингтон!!! Не му беше доволно на Дејвид Стивенсон што под плаштот на дипломатскиот имунитет да ровари во нашата земја и да врши притисоци врз македонското судство, па сега се ушанчил во Специјалното јавно обвинителсто (СЈО), демек како советник, за да не уништи до крај преку реализацијата на сценариото што ни го стокмија ЦИА и Стејт Департментот.
Надвор такви валкани типови од светата земја Македонија!!!
САД и должат многу на Република Македонија! Додека нам ни даруваат проекти за јакнење на полициската држава (објекти за обука на полицајци во касарната во Ѓорче Петров, скутери за царината, чамци, амбулантни возила и сл, во Драч истоваруваат 300 текови и огромни количини друга воена опрема…
Да потсетиме и дека САД не ја признаа пресудата на судот од Хаг за прекршувањето на времената спогодба со Грција од 1995 и тие (САД) ни го стокмија сценариото за туркање на претходната легално избрана влада на РМ и наметнување на актуелната Квинслишка влада.
Случајот Бејли и неговото криминогено префрлање на средства од американските даночни обврзници преку агенцијата ЈуЕсЕјд (USAID) на оној белосветски хохштаплер Џоирџ Сорос и неговите инсталации во Македонија во вид на некакво си “Отворено општество” (читај ЦИА) е добар повод за преиспитување и коренито менување на американската надворешна политика кон нашата земја која беше и се надевам останува верен сојузник на САД и западот.
П.С. Се надевам дека некој од оние 250 македонски службеници кои работат во амбасадата на САД во Скопје ќе го преведат мојот прилог и ќе им го стават на располагање на 11те финансиски ревизори за да се збогати нивниот извештај од операцијата за финансиските злоупотреби на Џес Бејли.
Воедно и ним им ја честитам Новата 2019 година и посакувам и Стејт Департментот да го корегира нивниот став за преименување на нашата држава, промена на македонскиот Устав и за наш достоинствен влез (а не осакатени и преимеувани) во НАТО, и тоа по нивна заслуга!!!

https://infomax.mk/wp/мартин-треневски-имало-господ-мoнcтpумo/
Како дел од борбата на Трамп против т.н. длабока држава под чија окупација е Македонија 11 ревизори од САД го чешлаат финансиското работење на амбасадорот Бејли. Неговото писмо до претседателот на Кривичниот суд е во некоја рака барање судиите да потпишат изјави дека врз нив не е вршен притисок директно од амбасадорот или од неговата десна рака за поравосудство Дејвид Стивенсон и неговата македонска рака Кристина Каранакова. Се надевам дека постапката ќе заврши со слобода за Македонија и казнување на сите учесници во злосторството. Американците да бидат осудени во САД, Македонците во Македонија.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4566
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by Teo on Пет Дек 28, 2018 9:11 pm

Pismoto od Bejli vsusnost razotkriva del od sudiite koi sedat na dve stolcinja. Od edna strana sudat onaka kako sto sudat od druga toa go pravdaat so rpitisok od amerikancite. Licemeri kako i sekogas se obiduvaat da se dodvorat i na vlasta i na opozicijata. Tolku za toa.

Okolu glupostite na Martin ne bi se zadrzuval mnogu, ke kazam samo "gladna kokoska proso sonuva". Zatoa sto amerikanskata administracija sekogas e koordinirana vo nastapite vo nadvoresnata politika. Toa sto dva tri morona ispratile nekakvo pismo i pobarale istraga e samo dokaz deka ne se dovolno vazni za da bidat zapoznaeni so operacijata na SAD za vleguvanje na Makedonija vo NATO. Mozam da garantiram deka od seto toa nema da izleze nisto od ednostavna pricina sto i vrapcinjata na grankite znaat deka prespanskiot dogovor e pisuvan vo Vasington.
Teo
Teo

Број на мислења : 4184
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by трендафил on Пет Дек 28, 2018 10:45 pm

Си размислувал ли за опцијата по влезот во НАТО да го раскинеме Преспанскиот договор и предавниците во Македонија да одговараат за своите (не)дела. Одговорните од американска страна да си одговараат порано. Да те потсетам дека Трамп и објави војна на т.н. длабока држава пред неколку месеци. Мислиш ли дека САД немаа појма за поминувањето на Груевски на слободна територија? Си заборавил ли со кого се сретна Влатко Ѓорчев во САД и на твитот на Зеколи во врска со тоа. Распрашај се кај твоите кога се испратени во ревизија на некоја амбасада на САД повеќе од тројца финансиски експерти.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4566
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by Teo on Пет Дек 28, 2018 11:08 pm

Ne se zanesuvaj, Tramp od samiot pocetok znae za site operacii okolu prespanskiot dogovor. Ne zaboravaj deka SAD dadoa maksimalna poddrska na referendumot. Smesna vi e nadezta vo Tramp, znaejki deka amedikanskata glomazna administracija ne bila i nema da bide komanduvana od eden covek, posebno sto onoj na kogo se nadevate i9 samiot ima problemi da gi sprovede doma svoite idei. Si slusnal nesto za blokiraniot budzet na SAD?
Teo
Teo

Број на мислења : 4184
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by трендафил on Пет Дек 28, 2018 11:21 pm

Длабоката држава има големи корени и борбата против неа не е лесна. Во септември Трамп уште немаше објавено дека Клинтонови и Бушовци се победени и дека почнува директната борба со длабоката држава. Всушност, да сме живи и здрави ќе видиме. Признавам дека и јас како секој што е во ропство сонувам слобода, ако тоа нешто ти значи.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4566
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by Teo on Саб Дек 29, 2018 10:35 am

Samo ti nadevaj se ama nemoj premnogu, zosto na krajot ke se razocaras. Ne zaboravaj deka maksimata na Tramp e amerika pred se.
Teo
Teo

Број на мислења : 4184
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by трендафил on Саб Дек 29, 2018 5:55 pm

Ако Трамп си ја гледа Америка и ја стави државната администрација под контрола, отиде добар дел од власта во Шутка или Идризово.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4566
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by luxor on Саб Дек 29, 2018 6:31 pm

Не бе Трендо не верувај во бајки. Ако Трамп си ја гледа САД јасно му е дека Македонија мора да влезе во НАТО за да се затвори порозноста на јужното крило. При избор да врши притисок на Грција со десет милиони народ и скорто компактна етничка структура плус пристаништа за американските воени бродови на средоземно море и моќна армија и поморска флота и Македонија со два милиона народ, каде малцинствата сите заедно се скоро 40% и скоро без никакви ресурси и можност да одржува силна армија, изолирана од сите страни со НАТО, погоди кого ќе избере?
luxor
luxor

Број на мислења : 4287
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by трендафил on Саб Дек 29, 2018 8:55 pm

Австралија и повеќе држави во Азија, Јужна Америка и Африка имаат исклучително добри партнерски односи со САД, а не се членки на НАТО. Со насилната промена на власт која е исклучително лоша поддршката на НАТО е драстично опадната во Македонија. Нема нова анкета, но НАТО секогаш имал нешто помала поддршка од ЕУ чиј рејтинг е паднат е паднат на 58% според Евробарометар. Жал ми е што ќе го напишам ова за мој премиер, но само будала може кога сака нешто да изјавува јавно дека не може без тоа и да е спремен да попушти за се. Тогаш плаќа највисока цена. А Заев преговараше на тој начин, па затоа сега сме во фаза на укинување како народ и јазикот кој ни е призна пред половина век му додаваме фуснота и прифаќаме свети Кирил и Методиј наместо Солунски во иднина да ги викаме Тесалонички. Проблемот е и тоа што со Грција, која веќе еднаш не измами и не ја почитува претходната, Времената спогодба, не можеме да бидеме сигурни дека нема да ја прекрши и оваа, Преспанскава кога ќе дојдеме пред вратите на ЕУ.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4566
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by Teo on Саб Дек 29, 2018 9:19 pm

Ne veruvaj vo toa sto pisuva luxor Trendafile, te laze komunjarot. Eve kaj i da e Tramp ke isprati marinci da gi ispoapsat site komunjari vo Makedonija i ke ve ustolici vbas dpne-ofcite za vecni vladeteli na bibliskata zemja i narod koj gospod go stvoril desetiot den od sozdavanjeto na svetot. Isto taka ke gi bombardira Grcija, Albanija i Bugarija ne samo da ne priznaat pod ustavnoto ime, da ne ni ja osporuvaat istorijata i da ne sonuvaat za otcepuvanje na delovi od Republika Makedonija tuku i da ni gi otstapat tie dva-trite dela za da bide cela.
Teo
Teo

Број на мислења : 4184
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by трендафил on Нед Дек 30, 2018 6:40 pm

Божем требаше Македонија да биде цела со влегувањето во ЕУ. Сега со Заев изгледа нема да има Македонија ни во Република Македонија. Додека Албанците добија држава и на Косово, па сега со помош на црпнатиот од Муртино атакуваат и на Македонија, ние треба само да се повлекуваме. Ако не си помогнеш сам нема ни Господ да ти помогне. Да не зборувам за Трамп.
Ме чуди дека изгледа не знаеш дека Бугарија не признава под уставното име. Во моментов Република Македонија, а ако помине криминалот со корупција на пратеници Република Северна Македонија.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4566
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by трендафил on Пон Дек 31, 2018 8:42 pm


Види мајката, Џес Бејли бил вознемирен


Читам деновиве, во писменцата што како новогодишни честитки ги испрати на судовите во државава, Џес Бејли се жали дека бил вознемирен. И, нормално, ме вознемири неговата вознемиреност, па се запрашав зошто токму сега човеков е вознемирен? Арно ама, ова „човеков“ ми изгледаше многу човечки и неприкладно за него, па го променив прашањето во „зошто токму сега Џес Бејли е вознемирен“
А, можеби е подобро да се запрашаме зошто тој истиот не беше вознемирен кога пред повеќе од четири години го подготвуваше пеколниот план за уништување на Македонија?
Зошто не беше вознемирен кога потроши пет милиони долари од американските даночни обврзници за преку невладини организации да организира протести против тогашната легална и легитимна власт во државава?
Зошто не беше вознемирен кога на луѓето им влезе во интимата и воајерски во својата резиденција ги преслушуваше нивните телефонски разговори?
Зошто не беше вознемирен кога гореше канцеларијата на Претседателот на државава и кога гинеа македонските полицајци во кумановската „Дива Населба“?
Зошто не беше вознемирен кога како Јан Кесеџија шеташе по избирачките места и директно се мешаше во изборниот процес?
Зошто не беше вознемирен кога директно влијаеше на формирањето на ново парламентарно мнозинство кога ноќта во 5 минути пред 12 часот му забрани на Али Ахмети да коалицира со ВМРО ДПМНЕ?
Зошто не беше вознемирен кога во својот кабинет ја пишуваше Тиранската платформа, па со дипломатска пошта ја испрати во Тирана на потпишување?
Зошто не беше вознемирен кога на 27 април минатата година го честиташе газењето на Уставот и законите како избор на нов претседател на Собранието?
Зошто не беше вознемирен кога како паун се рашетуваше низ македонскте судови на кои сега вознемирен им пишува писма?
Зошто не беше вознемирен кога вечерта во Собранието им се закануваше, им ветуваше, ги уценуваше и ги искорумпира осумтемина пратеници против своја волја да гласаат за потребата од уставни измени?
Зошто сиве овие години откако е овде, ниту еднаш не се вознемири дека ја прекршува Виенската конвенција со која е регулирано немешањето во внатрешните работи на земјата домаќин за секој амбасадор?
И уште стотина зошто, зошто, зошто?
И сега, за да не се вознемирува понатаму, еве ние Македонците сме подготвени да одиме тивко, на прсти по дома, да не киваме и не кашламе гласно, да си ги зашиеме устите за да не зборуваме нешто лошо за него, да си ги скршиме и рацете ако треба за да не можеме и да пишуваме штогоде, што не му е по волја. Само и само да не биде вознемирен Џес Бејли.
Но, тој ниту е, ниту некогаш бил вознемирен од нас, од Македонците, ниту од јавното мислење во државава, ниту од институциите кои беа и останаа немоќни пред неговите антимакедонски дејанија.Тој е вознемирен од „Движењето“. Вознемирен е од големиот бран кој низ државите ширум Европа веќе ги извлекува од црнилата на длабокото мочуриште на длабоката држава краставите жаби и подмолните стаорци. Вознемирен е од „Движењето“ зашто им помага на државите да си го повратат суверенитетот и да се извлечат од канџите на подмолните стаорци. Вознемирен е зашто и недопирливите од времето на длабоката држава на Обама, денес, стануваат достапни за американските судови. Вознемирен е од можоста да одговара за своите недела.
И сега, некој ќе рече да не се занимаваме повеќе со Џес Бејли, зашто тој веќе е во заминување. Да,за среќа, Џес Бејли ќе замине, но за несреќа, бејлиевштината како систем на неморал ќе остане. Ќе ни остане нам да се справуваме низ годините што доаѓаат со бејлиевштината како изграден систем на поткуп, уцени, закани, како длабоко инсталиран систем на корупција и криминал. Ќе ни остане да се справуваме со бејлиевштината како систем на непочитување на Устав и закони, непочитување на народна волја, како систем на насилно управување со државата. Ќе ни остане да се справуваме со бејлиевштината како систем на длабока подземна држава во која измамниците ја ставаат државата на коцка. Ќе ни остане да се справуваме со бејлиевштината како неолиберален систем за уништување на национални држави и национални економии, бејлиевштината како добро разработен систем за создавање нефункционални држави преку инсталирање на неспособни, корумпирани, алчни за власт и пари политичари.
И доколку успееме да се справиме со бејлиевштината како систем на деструкција, ние Македонците ќе ја сочуваме државата Република Македонија, онаква каква што ја посакуваме. Доколку не успееме, ќе остане да се изучува во политичката наука како бејлиевштина. Како подземен систем на подмолни стаорци успеал да „изеде“ една цела држава. Државата на македонскиот народ.
Автор: Страшо Ангеловски, претседател на МААК за Нетпрес

https://netpress.com.mk/vidi-majkata-dzes-bejli-bil-voznemiren/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4566
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО Empty Re: СЕ ОДМОТУВА КЛОПЧЕТО ,ПОЛЕКА НО СИГУРНО

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот