БЛАГОДАТНИОТ ОГАН

Go down

БЛАГОДАТНИОТ ОГАН  Empty БЛАГОДАТНИОТ ОГАН

Пишување by osa on Саб Апр 07, 2018 11:26 am

Благодатниот оган од Ерусалим ќе пристигне до православите верници во Македонија

Благодатниот оган што секоја Велика сабота веќе два милениума чудесно се појавува на гробот на Исус Христос, денеска од Ерусалим преку Софија ќе пристигне и до православите верници во Македонија.

Ова е прв пат Македонската православна црква (ОА) за Велигден официјално да го добие Благодатниот оган, со помош на Бугарската православна црква.

Со благослов на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан, митрополитот брегаланички Иларион вечер на софискиот аеродром ќе го преземе Благодатниот оган од бугарскиот митрополит Антониј кој ќе го донесе од Ерусалим.

Потоа, брегалничкиот владика Иларион со хеликоптер ќе го донесе Благодатниот оган во Скопје од каде ќе биде разнесен до сите православни светлишта низ Македонија.

Благодатниот оган се пали на чудесен начин секоја година на Велика сабота на гробот на Исус Христос во Ерусалим. Тој се смета за чудо во православието, бидејќи се пали единствено во рацете на ерусалимскиот патријарх и во првите моменти по палењето не предизвикува изгореници.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14289
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

БЛАГОДАТНИОТ ОГАН  Empty Re: БЛАГОДАТНИОТ ОГАН

Пишување by OPOZICIONER on Саб Апр 07, 2018 11:29 am

da se nadevame deka chudesata ke se sluchuvaat po ova i ke trgneme kako drzava napred kon posvetla idnina
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 476
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот