Ослободен Вранишковски

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Пон Фед 02, 2015 6:32 pm

Мисијата на митрополитот на руската православна црква Иларион, изгледа заврши успешно. Македонската власт го прифати апелот на МПЦ, и го ослободи Вранишковски.

Апелациски суд: Од денеска Вранишковски на условен отпуст„Постапувајќи по жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, против решението на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 - Скопје за условен отпуст на осудениот Јован Вранишковски, донесе решение со кое жалбата се одбива како неоснована. Апелацискиот суд утврдил дека првостепениот суд правилно постапил кога согласно член 200-203 од Законот за извршување санкции и член 36 од КЗ, го уважил предлогот на директорот на КПУ „Идризово“ Скопје за условен отпуст на осудениот Јован Вранишковски, сега на издржување на казна затвор во КПУ „Идризово“. Со тоа, по службена должност, решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје КОК – УОПК бр. 106/14 од 9 јануари се уважува, а се преиначува само во делот каде е наведена датата за отпуст, односно со решенеиото на второстепениот суд, осудениот се отпушта од издржување на казната затвор на 2 февруари. Времето на условен отпуст трае до 23 март 2017 година“, соопшти Основниот суд 1 - Скопје.

http://www.mkd.mk/makedonija/politika/apelaciski-sud-od-deneska-vranishkovski-na-usloven-otpust

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by хан Ацо on Пон Фед 02, 2015 8:21 pm

Сега Груйо прави мили очи на Путин и на Србия истовремено Very Happy
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Deretic.J on Вто Фед 03, 2015 2:00 am

Ma kakvi.
to je pravilna odluka, zbog poboljsanje odnosa izmedju srpske I makedonske crkve.

sta ima Putin tu da gleda, zabole njega kita jel ovaj izasao ili nije.
pokrao covek neke pare, tako kaze sud, odlezao svoje pa pustili ga.

Deretic.J

Број на мислења : 104
Join date : 2015-02-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by haskov on Вто Фед 03, 2015 2:04 am

Deretic.J напиша:Ma kakvi.
to je pravilna odluka, zbog poboljsanje odnosa izmedju srpske I makedonske crkve.

sta ima Putin tu da gleda, zabole njega kita jel ovaj izasao ili nije.
pokrao covek neke pare, tako kaze sud, odlezao svoje pa pustili ga.

Тоа е тоа, си отслужил своето, а џе су паре?

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Deretic.J on Вто Фед 03, 2015 2:07 am

pa pojela maca,
ko ce da ti kaze prijatelju, ako nije rekao makedonkom sudu, budi siguran da ih nece vratiti zbog savesti.
popovi su to..

Deretic.J

Број на мислења : 104
Join date : 2015-02-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by haskov on Вто Фед 03, 2015 2:09 am

Deretic.J напиша:pa pojela maca,
ko ce da ti kaze prijatelju, ako nije rekao makedonkom sudu, budi siguran da ih nece vratiti zbog savesti.
popovi su to..

Тој поп ич не ми е јасен, те е србин, те е грк

Да не испадне дека е бугарин?

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Deretic.J on Вто Фед 03, 2015 2:32 am

nema facu za bugarina nije tako crni.

Deretic.J

Број на мислења : 104
Join date : 2015-02-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by хан Ацо on Вто Фед 03, 2015 7:35 am

Deretic.J напиша:nema facu za bugarina nije tako crni.

Па овой е доволно црн,бугарин е?

хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Фири on Вто Фед 03, 2015 8:44 am

Не е бугарин туку гркосрбоман е.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by reiter on Вто Фед 03, 2015 6:56 pm

како нешто да ми е веќе видено дека пак НИЕ ќе попиеме чаша ладна вода..

Од МПЦ за сега молчат и не го коментираат предвременото излегување на Вранишковски од затвор. За претседателката на комисијата за односи со верски заедници ова е добар сигнал за одмрзнување на преговорите меѓу МПЦ и СПЦ. Очекува да се создадат преговарачки тимови, а на маса да се разгледува само она што ќе значи потполна автокефалност на МПЦ.
Српската руската и црквата на Вранишковски го поздравија неговото излегување од затвор. Преку соопштение на интернет страницата на ПОА нерегистрираната црква на расчинетиот владика е поздравено неговото привремено ослободување. Во негово име се заблагодаруваат на сите што помогнале, но велат изјава нема да дава поради влошеното здравје. Со заедничко соопштение излегоа и руската и српската православна црква. Се очекува дека во наредните денови, Архиепископот Јован, во согласност со добиената покана на Патријархот Московски Кирил, на цела Русија и со благослов на Српскиот патријарх Иринеј, ќе пристигне на лекување во Русија. Со благодарност кон Бога го поздравуваме ослободувањето на Архиепископот Јован, пишува во соопштението од двете цркви. Од МПЦ за сега молчат и не го коментираат предвременото излегување на Вранишковски од затвор. За претседателката на комисијата за односи со верски заедници ова е добар сигнал за одмрзнување на преговорите меѓу МПЦ и СПЦ. Очекува да се создадат преговарачки тимови, а на маса да се разгледува само она што ќе значи потполна автокефалност на МПЦ. Неизбежно е руската православна црква да се вклучи како медијатор во преговорите сметаат аналитичарите на црковните случувања за кои не случајно Вранишковски заминал на лекување токму во Русија. Сепак се резервирани дека крајниот предлог за решение ќе биде целосна автокефалност на МПЦ. Вранишковски беше осуден за финансиски малверзации во црквата, а предвреме пуштен искористувајќи го законот кој го дозволува ова. До март 2017 не смее да го повтори делото. Не е исклучена можноста регистрирањето на неговата црква во земјава или негово приклучување кон синодот на МПЦ да биде еден од условите за да се добие автокефалност. напиша:

http://telma.com.mk/vesti/mozhno-odmrznuvanje-na-pregovorite-megju-mpc-i-spc

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Deretic.J on Вто Фед 03, 2015 7:39 pm

sad je slobodan. nema vise zatvora

Deretic.J

Број на мислења : 104
Join date : 2015-02-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Deretic.J on Вто Фед 03, 2015 7:45 pm

jos da se crkve izmire.

makedonci I srbi upotrebljavaju isti kalendar. grci I bugari prihvatili katolicke praznike. Na Hilandaru drze kako treba,. Uskrs, Bozic, Badnje vece, kod makedonaca I srba padaju na isti dan-po starom kalendaru, Akko treba, a bugari I grci slave kao katolici.

Deretic.J

Број на мислења : 104
Join date : 2015-02-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by osa on Вто Фед 03, 2015 8:05 pm

нема смирување ...има само признавање

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Deretic.J on Вто Фед 03, 2015 8:11 pm

a sto da nema. pravno, makedonska crkva pripada srpskoj.
a u realnosti, makedonska crkva jos od pre pola veka vrsi obrede samostalno bez blagoslova srpske patrijarsije.
izmedju vernika nema problema. jedino verski glavatari da odluce o resavanje ovog problema..Vraniskovski je malo ubrzao process, a mozda I nije pravi covek za srpsku crkvu u Makedoniji.

Deretic.J

Број на мислења : 104
Join date : 2015-02-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Вто Фед 03, 2015 8:17 pm

Deretic.J напиша: pravno, makedonska crkva pripada srpskoj.

Koj te ucese taka da lazes bre brate srbine...Ti so siot si koga go tvrdis ova...Ajde kazi mi po koj zakon toa...Posto neli spomnuvas pravno...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Deretic.J on Вто Фед 03, 2015 8:29 pm

rekao sam pravno.
jer, autonomija se ne dobija tek tako, u pravoslavnom svetu.
nazalost.

razumem ja tebe sta zelis da kazez.

Deretic.J

Број на мислења : 104
Join date : 2015-02-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Вто Фед 03, 2015 8:38 pm

Ne bre...Ne razbiras...Grcite ne go priznavaat imeto...Bugarite ne go priznavaat jazikot...Vie srbite ne ja priznavata crkvata...Toa za mene znaci samo edno...Neprijateli na Makedonija i makedonskiot narod...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Deretic.J on Вто Фед 03, 2015 8:45 pm

a jel?
pa evo ti bugara oko tebe ne priznaju ti nista, al njima ne kazes da su govna. Jesi li i ti bugarin, ?

nemoj tako. sa srbima imate samo crkveni spor. nije to nista.vi imate svoje crkve u Makedoniju i inostranstvo, a srbi svoju.

niko vam ne brani da odete u srpsku pravislavnu crkvu i da svecu zapalite. necete postati srbi ako se pomolite Bogu u objekat koji je registrovan na SPC. Niko vas nece nazivati da ste srbi, ako udjete u "srpsku " crkvu,
A kako vam je sa bugarima, vidim i ja ovde,...vi znate to najbolje.

Deretic.J

Број на мислења : 104
Join date : 2015-02-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Вто Фед 03, 2015 8:52 pm

A bre torko...Pogorniov post vazi za site...Site ste vie govna i neprijateli...Koj ti rece tebe deka vasata pederska crkva treba da dozvoluva makedoncite da imaat svoja pravoslavna crkva...Pogolemi pederi ispadnavte od katolicite so onoj Kacavenda...Tibam jas crkvata koja pederi ima za vladici...I nemoj da treses zaleni...Makedoncite se dovolno sposobni da izlezat na kraj i so bugarite, i so grcite, i so pederite srbi, koi licemerat deka ni se brakja...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Deretic.J on Вто Фед 03, 2015 8:56 pm

pa, ja mislim da si samo ti idnividualno odlucio da mrzis ceo svet,

imam 58 godina, snajka za starijeg sina iz Skopja, ja sam vojsku sluzio u Marsalku,
sa oceve strane sam pola Makedonac, ( baka, oceva majka iz familije Sibinovski..) dolazim bar jedanput u Makedoniju godisnje, SKoplje obavezno na par dana da obidjem rodbinu, a Ohrid... po nedelju dana.

Niko me nije nazivao pederom, niko se nije uplasio da cu ga srbizovati Wink

nazlost ti imas problem sam sa samim sobom i to je to.

Deretic.J

Број на мислења : 104
Join date : 2015-02-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Вто Фед 03, 2015 9:00 pm

Ne bre...Ti imas problem so srbomanijata...Mislis deka ako si polovina Makedonec, toa ti dava pravo da ja negiras Makedonskata Pravoslavna Crkva...Pa duri tvrdis deka treba da bide pod jurisdikcija na pederi kako Kacavenda...Samo Makedoncite odlucuvaat za svojata sudbina...Srbite, zaedno so grcite moze samo da jadat govna...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Deretic.J on Вто Фед 03, 2015 9:05 pm

nisa pola nego 1/4 ne smetaju mi SPC ili MPC.
idem i postujem obe.crkva je crkva.

mnogo vredjas prijatelju, vidi se da si nesto poremecen, jer nisam ja tebi nista licno uputio, nikakvu uvredu, ni tebi ni Makedonskom narodu. Srpske 3/4 u meni se ponosim, i smatram da normalan covek ne prica ovako kao ti. mislim da nisi makedonac, ceo zivot poznajem makedonce, ljubazni i posteni ljudi, a to ti sigurno nisi

Deretic.J

Број на мислења : 104
Join date : 2015-02-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Вто Фед 03, 2015 9:08 pm

Pa jadi govna togas vo Srbija...Sto ruk baras vo Makedonija da seres za nekakvo pravno pripaganje na Makedonskata Pravoslavna Crkva na srpskata, vodena od padercini...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Вто Фед 03, 2015 9:12 pm

Deretic.J напиша:
mnogo vredjas prijatelju, vidi se da si nesto poremecen, jer nisam ja tebi nista licno uputio, nikakvu uvredu, ni tebi ni Makedonskom narodu.

Ne da si poremeten...Nacisto si mrdnat koga se osuduvas da seres deka MPC, i pripaga na pederskata tvoja crkvicka...Pogolema navreda zdravje...Zatoa torko, vie srbite ste neprijateli...Zaedno so bugarite i grcite...Makedonija im pripaga na Makedoncite...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by osa on Вто Фед 03, 2015 9:27 pm

nemoze da gi stavish site vo eden kosh ,poleka so navredi YAS ...postoi i drug nachin da se razberete ,no mora da diskutirate na prizemen nachin

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот