Ослободен Вранишковски

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Hamad bim Khalifa on Вто Фед 03, 2015 11:17 pm

Se izvinuvam sto vi se mesham u muabetot, ama jas sum protiv meshanje na srbokomunistive (koj pritoa pishuvaat na latinica - ups) da mi go nerviraat pochituvaniot clen Firi!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Сре Фед 04, 2015 2:23 pm

НДМ: Ако може за Вранишковски, веднаш слобода и за Љубе Бошковски

Народно движење за Македонија ќе ја смета за оправдана политичката одлука на македонскиот државен врв завиена во правна обланда за условен отпуст на отпадникот, расколникот и српско-грчкиот шпион, Јован Вранишковски, само доколку на средбите со рускиот архиереј Иларион Алфеев, под чиј притисок е донесена одлуката, се договорени чекорите за конечното вразумување на Српската православна црква во поглед на автокефалноста на Македонската православна цркваНДМ повторно го повикува државното обвинителство најпосле да постапи по кривичната пријава на НДМ од 9 февруари 2004, против расколникот Вранишковски за шпиунажа, а која сеуште е закочена во фиоките на обвинителството.

„Ги повикуваме надлежните политички и судски органи преку законски дозволените институти-условен отпуст, помилување, амнестија, веднаш да го ослободат Љубе Бошковски од занданите во Идризово. Дотолку повеќе, кога надлежните органи покажаа милост со вчерашното излегување од затвор на Вранишковски, кој, патем, работи на разнебитување на македонската нација и црква, тогаш, нема дилема дека веднаш на слобода мора да се најде и Бошковски кој, пак, беше на браникот на државата за време на Татковинската војна во 2001 година“, соопшти НДМ и додаде дека се надева дека државниот врв ќе покаже доволен државнички капацитет, бидејќи, ослободувањето на Бошковски треба да биде почеток за прекин на погубната македонска традиција за негирање на заслужните дејци.

http://www.mkd.mk/makedonija/partii/ndm-ako-mozhe-za-vranishkovski-vednash-sloboda-i-za-ljube-boshkovski

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 10:56 am

Ослободувањето на Вранишковски нема да го донесе саканиот ефект. Можеби СПЦ ке започне фингирани преговори, кои во основа ке го имаат истото барање, потчинување на МПЦ, и нејзино интегрирање во склоп на СПЦ. Медијацијата на РПЦ во овој случај, ке биде на штета на македонските интереси, како што секогаш било низ историјата.Освен тоа, одлуката МПЦ да побара ослободување на Вранишковски, не беше донесена заради некаков договор за решавање на спорот со СПЦ, во интерес на македонската црква. Интервенцијата на синодот, беше изнудена од политичарите на власта и нивните соработници во синодот, и целта е обезбедување заштита од руската држава, конкретно од Путин, ако бомбата на СДСМ предизвика доволна штета, и губење на власта. Веројатно, куферите на Грујошеску се веке спакувани, а украдените пари, забрзано се префрлаат во руските банки, затоа што новата власт, доколку дојде до промена, може да бара замрзнување на сметките на досегашните владетели било каде во западниот свет.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by kiBik on Чет Фед 05, 2015 5:39 pm

Chekajte, ne mozhav da razberam. Koja MPC? Koj Vranishkovski? MPC kon SPC? Ili MPC kon .... ? Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 5:41 pm

Разбираш море, само се правиш така.Добро рекол човекот.Ова е масло на власта.МПЦ е само пион во играта.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 5:43 pm

Pa koga ima prodadeni vladici...Namesto da se drzat do boga...Oni se drzat za supakot na Gujo...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by kiBik on Чет Фед 05, 2015 5:47 pm

luxor напиша:Разбираш море, само се правиш така.Добро рекол човекот.Ова е масло на власта.МПЦ е само пион во играта.
Ne, ne, bace Luxore, ne razbiram. Ne beshe li Vraniskovski onoj, koj go baravte pod drvo i kamen, posho.... ? A sea? scratch
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 5:51 pm

Чекај малку киБик, не знам дали мислиме на ист човек. Станува збор за поранешниот владика на МПЦ, кој крадеше од црквата па беше осуде. За да ја избегне казната премина во српската црква, но сепак заврши во затвор. Сега на барање на руската црква, веројатно по налог на Путин, за да ја привлече Србија на негова страна, нашата власт, под маска дека тоа го бара МПЦ, го ослободи. Мамли мисли дека тоа е направено, за да властодршците после пад од власт, можат да побегнат во Русија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by kiBik on Чет Фед 05, 2015 5:59 pm

luxor напиша:Чекај малку киБик, не знам дали мислиме на ист човек. Станува збор за поранешниот владика на МПЦ, кој крадеше од црквата па беше осуде. За да ја избегне казната премина во српската црква, но сепак заврши во затвор. Сега на барање на руската црква, веројатно по налог на Путин, за да ја привлече Србија на негова страна, нашата власт, под маска дека тоа го бара МПЦ, го ослободи. Мамли мисли дека тоа е направено, за да властодршците после пад од власт, можат да побегнат во Русија.
Mozhe, taka e! NO!!! Sloboden. A inaku, izvini, ama vie nemate sopstvena politika vo ovoj pravec. Ruska preku srpska crkva. Neshto ti zbori ova?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 6:00 pm

Ај биди малку појасен де. Ти не мораш да се плашиш. Недостапен си за Грујо.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by kiBik on Чет Фед 05, 2015 6:12 pm

luxor напиша:Ај биди малку појасен де. Ти не мораш да се плашиш. Недостапен си за Грујо.
Ne se plasham be, choveche! Mora da privikunvate. Vie ste pod ruska chizma! Preku Srbija. Neshto nejasno?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 6:15 pm

Сфатив што мислиш. Но падот на Грујо се ближи. Барем се надевам.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by хан Ацо on Чет Фед 05, 2015 6:34 pm

kiBik напиша:
luxor напиша:Ај биди малку појасен де. Ти не мораш да се плашиш. Недостапен си за Грујо.
Ne se plasham be, choveche! Mora da privikunvate. Vie ste pod ruska chizma! Preku Srbija. Neshto nejasno?

Не е така,за жал са под србска чизма.А дека србите му лижат шупакот на Путин-ова за МК е колатерална штета.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by kiBik on Чет Фед 05, 2015 6:36 pm

хан Ацо напиша:

Не е така,за жал са под србска чизма.А дека србите му лижат шупакот на Путин-ова за МК е колатерална штета.
Е! Открийте 7-те разлики! Evil or Very Mad


Последната промена е направена од kiBik на Чет Фед 05, 2015 6:41 pm. Мислењето е променето 1 пати
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by хан Ацо on Чет Фед 05, 2015 6:38 pm

luxor напиша:Сфатив што мислиш. Но падот на Грујо се ближи. Барем се надевам.

Не се надевай толку,и падот на Лукашенко се ближи од 20 години,а се не доагьа.Не сакам да ви солим памет,ама без обединуванье на целата опозиция,и без големи протести низ цела Македония ништо нема да му е на Груйо.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by хан Ацо on Чет Фед 05, 2015 6:41 pm

kiBik напиша:
хан Ацо напиша:

Не е така,за жал са под србска чизма.А дека србите му лижат шупакот на Путин-ова за МК е колатерална штета.
Е! Отктийте 7-те разлики! Evil or Very Mad

Па како да нема разлики?!Ако утре србите почнат да лижат шупакот на Чичко Сем векье нема да викаш дека во МК са под руска чизма Cool
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by kiBik on Чет Фед 05, 2015 6:42 pm

хан Ацо напиша:
Па како да нема разлики?!Ако утре србите почнат да лижат шупакот на Чичко Сем векье нема да викаш дека во МК са под руска чизма Cool
Тогаш картинката ке биде различна бе, Ацо!!! Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by хан Ацо on Чет Фед 05, 2015 6:44 pm

kiBik напиша:
хан Ацо напиша:
Па како да нема разлики?!Ако утре србите почнат да лижат шупакот на Чичко Сем векье нема да викаш дека во МК са под руска чизма Cool
Тогаш картинката ке биде различна бе, Ацо!!! Twisted Evil

Абе ти знаеш ли Македонски,не можеме да се разбереме со тебе Laughing
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by kiBik on Чет Фед 05, 2015 6:47 pm

хан Ацо напиша:
Абе ти знаеш ли Македонски,не можеме да се разбереме со тебе Laughing
Се трудам, баце! На сите диалекти! Но не можам да го постигнам твоето совршенство! Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 6:48 pm

Не можете да се разберете, затоа што не ја гледате големата слика. Србија засега само кокетира со Русија, во обид да извлече поповолна позиција во преговорите за пристапување кон ЕУ. Ослободувањето на Вранишковски е дело на нашата власт. Сакаат да им се смилува Путин и да ги сокрие кога после падот, по нив ке бидат распишани меѓународни потерници.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ослободен Вранишковски

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот