ЃУРЃОВДЕН 2018 Г

Go down

ЃУРЃОВДЕН 2018 Г

Пишување by IVA on Саб Мај 05, 2018 11:56 pm

Го славиме Ѓурѓовден: Направете ги овие две работи за здравје и богатство на вашето семејство

Утрешниот празник Ѓурѓовден е еден од најголемите празници во христијанството. По Божиќните, обичаите кои се практикуваат за Ѓурѓовден, се најбројни и најинтересни.

Па така, вечерта пред Ѓурѓовден, некој од домашните собира зелени гранчиња во најблиската шума и со нив ја кити вратата, прозорците во куќата и капијата, со цел годината и домот да бидат бериќетни и да има здравје, плод и род во домот и полето.

Домаќината, пред Ѓурѓовден, во еден сад со вода става различно полско цвеќе, а потоа и дрен, здравец и едно црвено јајце останато од Велигден. Ова се остава под розите во градината, а наутро сите се мијат со оваа вода.
IVA
IVA

Број на мислења : 344
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот