РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВЛАДАТА

Go down

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВЛАДАТА

Пишување by osa on Чет Мај 10, 2018 8:22 pm

Реконструкција на Владата зависи од понудените функции
May 10, 2018 459 0

Денеска е десетти ден како премиерот на Македонија, Зоран Заев чека одговор од албанските партии кои треба да одлучат дали ќе му се приклучат на парламентарното мнозинство. Тој рече дека на почетокот на мај им испратил понуди на потенцијалните партнери за влез во владината коалиција, но како што вели, сега пратеничките групи треба да разговараат во партиските органи и да донесат одлуки.

Од парламентарната група, предводена од Африм Гаши, велат дека преговорите се во завршна фаза и дека денеска се очекува да имаат дополнителни консултации. Од Канцеларијата за информирање на огранокот на БЕСА не откриваат многу детали, само додаваат дека тројцата нивни пратеници се на вистинскиот пат да му се приклучат на парламентарното мнозинство. Од Движењето Беса, пак, на Биљал Касами, велат дека денеска ќе донесат конечна одлука дали ќе влезат во Владата и кои од понудите на Заев ќе ги прифатат.

„Движењето Беса денеска во 18 часот ќе одржи седница на Централното собрание во седиштето во Тетово. Највисоките партиски органи ќе ги разгледаат понудите на премиерот, во однос на преговорите за проширување на парламентарното мнозинство. Сигурно дека на денешната средба, лидерот Биљал Касами ќе дебатира за понудата со Централниот одбор и ќе донесе некаква одлука“, велат од Движење Беса.

И од ДПА, и понатаму го држат затворен пликот со понудата од Заев, барем за јавноста. Инаку, лидерот на ДПА, Мендух Тачи, не сакаше да коментира дали ќе станат дел од Владата.

Аднан Ќаили

https://tv21.tv/mk/?p=177681

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12866
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВЛАДАТА

Пишување by Bosonoga on Пет Мај 11, 2018 5:47 pm

ostavka si dal DZezeir SHakiri , amore slepci dpmneovski vie amnestiravte iljadnici komandanti i UCHKI ,i se fativte za ovoj "komandanta "abe vie stvarno ste bile za nikade , a znaete kolku POENI POZITIVNI mu donese ova na Zaev ,bravo majstore alal da ti e .
avatar
Bosonoga

Број на мислења : 288
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВЛАДАТА

Пишување by SHARENI on Саб Мај 12, 2018 4:37 pm

e koga ke bide ? vremeto si pominuva ovie kopucite od dpmne se ushte na rakovodni funkcii ,i zashto glasavme za SDSM ,samo chelnicite da sednat vo fotelja ,ami sramoi golemi
avatar
SHARENI

Број на мислења : 185
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВЛАДАТА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот