Гоце Делчев

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Гоце Делчев

Пишување by Фири on Вто Фед 10, 2015 12:24 pm

Не бе тоj вака е бил учен и не само тоj туку уште дедо му. Србите се херои, бугарите се лоши и т.н.Инаку со србите не е било баш вака. Последниот ако може да се каже чесен двубоj (кажувам "ако може" оти бугарската држава била на нема и 7 години) е од 1885-та. Другите воjни не сме еден на еден и во двете германците првин им ебават маjката за нема и една -две недели и ние потоа само држиме териториjaта.

Број на мислења : 1003

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by reiter on Вто Фед 10, 2015 6:23 pm

reiter

Број на мислења : 2409

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Пишување by reiter on Вто Фед 10, 2015 6:28 pm

"Оној што копнее, што работи да ја присоедини кон Бугарија или кон Грција, тој може да се мисли за добар Бугарин и ли за добар Грк, но не и добар Македонец. Таквиот Бугарин или Грк го поддржува и вечниот раздор меѓу балканските народи, кои треба да живеат во братска дружба за да бидат пресреќни. Македонија им припаѓа на сите Македонци, без разлика на религијата, нацијата и јазиците, во утрешна слободна Македонија и преку неа ќе се здружат сите балкански народи" - Говор на Гоце Делчев во Преспа во есента 1901 година од романот на Димитар Талев "Илинден напиша:

reiter

Пишување by reiter on Вто Фед 10, 2015 6:29 pm

http://documents-mk.blogspot.com/2009/07/blog-post_08.html

"Едвај ли има народ кој толку многу е страдал од своите синови изроди, колку македонскиот!" ("Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот напиша:

reiter

Пишување by reiter on Вто Фед 10, 2015 7:18 pm

многу близок -идентичен став како и на В.Михајлов за Македонија - Македонија Швајцарија на Балканите

reiter

Пишување by хан Ацо on Вто Фед 10, 2015 7:29 pm

Райтер,ти не ги поставуваш цитатите во оргинал,тогаш и яс нема да ги поставувам во оргинал Twisted Evil

" Let us not allow the splits and splintering to frighten us. It is, indeed, a pity, but what can we do, since we are Bulgarians and all suffer from one common disease. If this disease had not been present in our ancestors, from whom we inherited it, they would have never fallen under the sceptre of the Turkish Sultan..."

Letter to Nikola Maleshevski (1 May 1899)

http://en.wikiquote.org/wiki/Gotse_Delchev
хан Ацо

Број на мислења : 782
Местолокација : България

Пишување by Фири on Вто Фед 10, 2015 7:33 pm

"Оној што копнее, што работи да ја присоедини кон Бугарија или кон Грција, тој може да се мисли за добар Бугарин и ли за добар Грк, но не и добар Македонец. Таквиот Бугарин или Грк го поддржува и вечниот раздор меѓу балканските народи, кои треба да живеат во братска дружба за да бидат пресреќни. Македонија им припаѓа на сите Македонци, без разлика на религијата, нацијата и јазиците, во утрешна слободна Македонија и преку неа ќе се здружат сите балкански народи" - Говор на Гоце Делчев во Преспа во есента 1901 година од романот на Димитар Талев "Илинден напиша:
Tака. Прво ова е РОМАН демек не е факт. Второ види како е кажано "сите македонци" како географски поим "без разлика на религијата, нацијата и јазиците" нели се секjаваш кои се тие нации и jазици -биди сигурен да македонска нациjа и jaзик Гоце не е ни сонувал. Истото важи и за Ванче Михаjлов.Ако не веруваш види му го интервjуто што мисли тоj САМИОТ без твоите интерпретации, поjасно од тоа не можам ни jас да го кажам:

Пишување by Фири on Вто Фед 10, 2015 7:35 pm

Колку до внуката на Гоце Делчев ние многу добро знаеме што бил Александар Протогеров и што е неговиот "роднина" Мартин Протугер Smile

Пишување by reiter on Вто Фед 10, 2015 7:36 pm

кој може со 100% точност да тврде за оригинали..јас сум обичен човек кој наидува на секаква литература..па затоа и мојот став во делот на историјата е следен,
Седнување на маса со историчари од балканот како и историчари од светски ранг па сите со историјски документи што располагаат ги споредат и договорат без предрасуди кој губел-кој добивал и еднаш засекогаш се напише историјата на бурниот балкан и како таква се прифати од сите и сите да ја изучуваат како што реков без предрасуди со што да се почитува самоопределбата на сите кои живеат на балканот.Толку.

reiter

Пишување by хан Ацо on Вто Фед 10, 2015 7:37 pm

Фири,виде ли во видеото со внуката на Гоце дека овой србоман Васко зборува како србин,а внуката како Бугарка?
хан Ацо

Пишување by хан Ацо on Вто Фед 10, 2015 7:40 pm

reiter напиша:кој може со 100% точност да тврде за оригинали..јас сум обичен човек кој наидува на секаква литература..па затоа и мојот став во делот на историјата е следен,
Седнување на маса со историчари од балканот како и историчари од светски ранг па сите со историјски документи што располагаат ги споредат и договорат без предрасуди кој губел-кој добивал и еднаш засекогаш се напише историјата на бурниот балкан и како таква се прифати од сите и сите да ја изучуваат како што реков без предрасуди со што да се почитува самоопределбата на сите кои живеат на балканот.Толку.

Самоопределбата и историската вистина немат накаква врска.

Последната промена е направена од хан Ацо на Вто Фед 10, 2015 7:41 pm. Мислењето е променето 1 пати
хан Ацо

Пишување by Фири on Вто Фед 10, 2015 7:40 pm

Чоек ова е РОМАН измислена работа се едно jас да представим како доказ нешто од Стивен Кинг. Но дури да го приемеме за факт ти сам видиш дека тоj разбира Македониjа како независна држава на сите нации,а тие се Бугарска, грчка, турска и албанска, влашка циганска и т.н.

Пишување by Фири on Вто Фед 10, 2015 7:44 pm

хан Ацо напиша:Фири,виде ли во видеото со внуката на Гоце дека овой србоман Васко зборува како србин,а внуката како Бугарка?
Скопие и околината се како некаква српска анклава. А таму се сите медиуми и полека сите ке зборуват како скопjанци со српска интонациja.

Пишување by reiter on Вто Фед 10, 2015 7:47 pm

хан Ацо напиша:
reiter напиша:кој може со 100% точност да тврде за оригинали..јас сум обичен човек кој наидува на секаква литература..па затоа и мојот став во делот на историјата е следен,

Самоопределбата и историската вистина немат накаква врска.

можеби,
самоопределбата на еден народ е света и единствена цел за тој народ,
историјската вистина...па на ниедно знаме на востаници не пишува да Живее Бугарија или Слобода или Смрт за Бугарија?Или Независна и Слободна Бугарија..
Да не плеткам многу ти кажав дека не сум толку добар историчар..Така да можеби сретнувам и вистински факти и документи по интернет но кога не се подржани од официјални македонски историчари тешко ги прифаќам,како јас така и другите Македонци.

reiter

Пишување by Фири on Вто Фед 10, 2015 7:52 pm

Сеа со раjтер ке збориме како неколку слепи за слонот. Еден го фатил за опашката па рекол jаже е, друг за ногата па рекол дирек е и така натаму. Тоj ке држи само за тоа дека се борел за НЕЗАВИСНА Македониja , ние ке држиме на тоа дека бил етнички Бугарин.А тоj бил и двете-ем етнички Бугарин ем се борел за независна Македониja. Се разбира бил во голема грешка што го покажа и историjата. Само во Бугариjа Македониjа можеше да биде цела. Но за тоа требаше некаква умна бугарска политика. Турците да се натерат да ебат грците, хрватите и унгарците да ебат србите. Русите да рендат романците и тогаш ние со разврзани раце и соjузници штевме да ослободиме цела Македониja. Сами наспроти сите чакали добивме само 9 000 километри квадратни, е верно наjубавиот дел со наjубавите луге ама грчкиот е загубен за секогаш, а вардарскиот од мака понекогаш сакам да се беше посрбил на 100% оти како ги гледам сеа на 90% посрбени ми е мачно.

Пишување by Фири on Вто Фед 10, 2015 8:03 pm

reiter напиша:

можеби,
самоопределбата на еден народ е света и единствена цел за тој народ,
историјската вистина...па на ниедно знаме на востаници не пишува да Живее Бугарија или Слобода или Смрт за Бугарија?Или Независна и Слободна Бугарија..
Да не плеткам многу ти кажав дека не сум толку добар историчар..Така да можеби сретнувам и вистински факти и документи по интернет но кога не се подржани од официјални македонски историчари тешко ги прифаќам,како јас така и другите Македонци.
Не бе чоек кога Jужна БугариJa се соедини со северна ни една земjа ова не сакаше да го призна, дури Русиja. Србиjа директно не нападна во грб кога целата воJска беше на турската граница.Ти не зимаш под внимание и фактот дека бугарите се само околу 51% од совкупното население на целата област имало много грци и турци (албанци не толку).Лугето виделе дека директно обединуванjе ке доведе до директна воjна.Инаку еве ти првиот устав на ВМРО па сам гледаj што пишува во него.Член може да биде секоj бугарин..Но таа тактика на ВМРО не довела до ништо -грците за разлика од автономистите си држеле на ГрциJа, не се излажале и еве сеа видиме каде е наJголемиот дел од Македониja.Србите и они се тепани кучинjа -австриjците ги одрезале за Босна каде имало срби и тие нели се педери тргнале на Jуг.

Пишување by Sponsored content

Sponsored content

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот