SDSM opraj se

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 13, 2018 3:15 pm

Кого лажете со папагалското повторување "сме за ЕУ ама не сме за договорот со Грција" кога целата меѓународна заедница јасно ви стави на знаење дека без тој договор нема ЕУ. Да се изјасневте дека сте против секаква евроатлантска интеграција и да понудевте издржана алтернатива ќе ве мислеа за сериозни, вака сте само за потсмев.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 363
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил on Пон Aвг 13, 2018 4:54 pm

Има луѓе што ќе прифатат секс со работодавачот за да добијат работно место дури и ако се вработени, а новата работа е за малку подобра, а има и луѓе што едвај ќе преживеат но нема да дозволат некој да се изживува со нив. Првите по мои сваќања се курви. Јас не сакам Македонија како курва да влезе во НАТО и ЕУ. Ако тоа не го направивме кога навистина немаше друг излез, кога Русија и Кина беа слаби, не гледам зошто би го сториле сега. Заев и сите негови следбеници можеби уживаат да ја свиткаат својата кичма и да го напупат својот задник, но очигледно има и подруго мислење. Доколку обезбедите мнозинство на референдумот без да има сомнеж во фалсификат нормално е дека ќе ја прифатам таа одлука. Но да учествувам на референдум на кој резултатот треба да биде однапред познат не мислам да учествувам. Колку повеќе ќе се врши притисок за излегување од разни домашни и странски диктаторчиња, толку помали ќе бидат шансите да гласам. Посебно во ситуација кога поставеното прашање е креација на нечиј ненормален ум по мое разбирање на работите, затоа што на 3 прашање јас не можам да дадам еден одговор.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 3209
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 13, 2018 5:05 pm

трендафил напиша:Има луѓе што ќе прифатат секс со работодавачот за да добијат работно место дури и ако се вработени, а новата работа е за малку подобра, а има и луѓе што едвај ќе преживеат но нема да дозволат некој да се изживува со нив. Првите по мои сваќања се курви. Јас не сакам Македонија како курва да влезе во НАТО и ЕУ. Ако тоа не го направивме кога навистина немаше друг излез, кога Русија и Кина беа слаби, не гледам зошто би го сториле сега. Заев и сите негови следбеници можеби уживаат да ја свиткаат својата кичма и да го напупат својот задник, но очигледно има и подруго мислење. Доколку обезбедите мнозинство на референдумот без да има сомнеж во фалсификат нормално е дека ќе ја прифатам таа одлука. Но да учествувам на референдум на кој резултатот треба да биде однапред познат не мислам да учествувам. Колку повеќе ќе се врши притисок за излегување од разни домашни и странски диктаторчиња, толку помали ќе бидат шансите да гласам. Посебно во ситуација кога поставеното прашање е креација на нечиј ненормален ум по мое разбирање на работите, затоа што на 3 прашање јас не можам да дадам еден одговор.

Ете гледаш како знаеш какви се оние што ги интересира само амнестија на криминалите на врхушката на дпмне.

Тоа нешто како сакаш да се е*** ама не сакаш да ти влезе. Или си за ЕУ и НАТО или си против, се разбира со предлог алтернативно решение.

Го знаеш онаа рџавом к**** и длаке сметају, така и вие ќе направите. Дури и најчисто да биде се, дури и цел свет да го тврди тоа вие пак ќе тврдите дека е фалсификувано.

На исто такво или барем слично прашање веќе си гласал. "Дали сте за независна суверена република Македонија со право да стапува во сојуз со други држави". Познато ти е ова?

PRVOBOREC

Број на мислења : 363
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил on Пон Aвг 13, 2018 6:22 pm

Повторно да ти кажам дека вие што верувате дека ваши предци се 103% од тие што дошле од Русија преку Карпатите и Дунав повеќе губите од договорот со Бугарија, а ние што сме поврзани со се македонско губиме повеќе и губиме по двата договора. Промена на идентитетот за мене е преголема цена за влез во некоја организација со неодредено време на траење. За тебе очигледно цената е мала и си спремен да ја платиш. Алтернатива во моментов е статус кво ситуација. Втора алтернатива е приближување кон Русија. Трета алтернатива е Турција. Четврта алтернатива е Кина. Ако мнозинството навистина смета дека до скоро сме биле Бугари, за вас алтернатива би било и федерација, конфедерација или унитарна држава со Бугарија, што автоматски значи членство во НАТО и ЕУ. Фала Богу светот не е диктаторски освен за тие што се робови во сопствениот ум, па алтернативи секогаш има повеќе.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 3209
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 13, 2018 6:31 pm

Да не сакаше Русија, досега вашата власт што траеше 11 години ќе заклучеше некаков договор со неа. Русија е полоша варијанта, виде ли како им помогнаа на србите? Турција е пред економски крах под притисокот на лидерот на НАТО, САД, што значи и тоа е полоша опција од НАТО. Кина не само што е послаба од НАТО туку и нема да си дозволи луксуз да се спротивстави на интересите на НАТО заради нас. Конфедерација или федерација со Бугарија исто не е опција, светските велесили ЕУ и НАТО, Македонија ја гледаат како независна држава и нивна членка така да немаме потреба за такво нешто. Стату кво е бесмислен и сам знаеш. Останува да излеземе на референдумот и да избереме иднина наместо минато.

PRVOBOREC

Број на мислења : 363
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил on Пон Aвг 13, 2018 6:39 pm

Колку што знам светските велесили Русија и Кина ја гледаат нашата земја како Македонија од почеток. Земјите од ЕУ и НАТО не гледаа како БЈРМ, а сега како Северна Македонија. Во секој случај за мене промената на името и идентитетот е превисока цена за членство во овие организации. Членството колку што гледам не им донесе некое голем добро на Романија или Бугарија. Ако како добро не се гледа иселувањето на повеќе милион жители.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 3209
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 13, 2018 6:44 pm

Да ја гледаат, ама не се ниту доволно моќни, ниту пак имаат посебно голема желба да ни помогнат. Во птаво си за иселувањето ама ионака веќе повеќе од половина милион граѓани се исели од Македонија. Што се однесува до твоето мислење не се согласувам со него, но го признавам твоето право да имаш различно мислење и да го промовираш истото.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 363
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил on Пон Aвг 13, 2018 9:24 pm

Во демократија секогаш има судир на различни мислења. СДСМ има напредок. Да бев јавно против патот во комунизам порано како што сега сум за бојкот на референдумот веројатно ќе бев во затвор. За самостојна Македонија имаше и убиства. Како тоа на петте струмички студенти што беа егзекутирани на денешен ден 1951 година. Мирко Пецев, Стево Топчев, Борис Белев, Ѓорги Костуранов и Ѓорги Јармов , Бог да ве прости и слава ви.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 3209
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 13, 2018 9:40 pm

Да, имаше и убиства, но како што гледам добро си забележал, сето тоа беше за да добиеме незаисна македонска држава. Имало и стрелања кога македонските партизани, инаку најверојатно мобилизирани, во Штип барале да одат на Солун а не на Срем. Сепак крајот е крунисан со формирање на република, федерална единица на СФРЈ со право на отцепување што го искористивме во 1991 и станавме независна држава.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 363
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by TRAJCHE on Сре Aвг 15, 2018 4:19 pm

Stvarno za nikede, osven Zaev i po nekoj minister drugite kako Filipce spijat i sonuvaat tenderi namesteni.

https://emagazin.mk/otkako-mu-pishaa-na-zaev-obezbedeni-sredstva-za-isplata-na-nadomestok-za-privatnite-speci-alizanti/


_________________
NE BOJKOTIRAM
avatar
TRAJCHE

Број на мислења : 196
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил on Сре Aвг 15, 2018 4:49 pm

PRVOBOREC напиша:Да, имаше и убиства, но како што гледам добро си забележал, сето тоа беше за да добиеме незаисна македонска држава. Имало и стрелања кога македонските партизани, инаку најверојатно мобилизирани, во Штип барале да одат на Солун а не на Срем. Сепак крајот е крунисан со формирање на република, федерална единица на СФРЈ со право на отцепување што го искористивме во 1991 и станавме независна држава.
Струмичаните се егзекутирани, не се осудени на смрт туку безмилосно убиени, во 1951 година. Повеќе од 6 години по формирањето на македонската држава во тогаш македонскиот манастир Прохор Пчински, кој го подаривте на Србија.
Заев не работи ништо, туку се појавува само како марионета, кукла која друг ја управува. Слушам нашиве се фалат дека имале поддршка од САД, а колку што знам Македонците во оваа земја се против налудничавата спогодба со Грција.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 3209
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC on Сре Aвг 15, 2018 7:16 pm

трендафил напиша:
PRVOBOREC напиша:Да, имаше и убиства, но како што гледам добро си забележал, сето тоа беше за да добиеме незаисна македонска држава. Имало и стрелања кога македонските партизани, инаку најверојатно мобилизирани, во Штип барале да одат на Солун а не на Срем. Сепак крајот е крунисан со формирање на република, федерална единица на СФРЈ со право на отцепување што го искористивме во 1991 и станавме независна држава.

Струмичаните се егзекутирани, не се осудени на смрт туку безмилосно убиени, во 1951 година. Повеќе од 6 години по формирањето на македонската држава во тогаш македонскиот манастир Прохор Пчински, кој го подаривте на Србија.
Заев не работи ништо, туку се појавува само како марионета, кукла која друг ја управува. Слушам нашиве се фалат дека имале поддршка од САД, а колку што знам Македонците во оваа земја се против налудничавата спогодба со Грција.

Посета кај офталмолог добро би ти дошла, освен ако намерно се правиш будала.

PRVOBOREC

Број на мислења : 363
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил on Пет Aвг 17, 2018 4:44 pm

Пред да даваш оценка за мојот вид симни ги партиските наочари. Ако ги гледаме анкетите, сите без исклучок покажуваат дека од етничките заедници само голем број од Албанците се промена на нашето име и идентитет. Што е безобразно некој друг да одлучува за нашиот идентитет. Наместо Бугарија да ни се извини за окупацијата во Втората светска војна и да побара зголемена грижа на македонската држава за македонското малцинство во Бугарија доколку нема дискриминација врз Македонците таму истото да го направи и Грција за својот однос кон нас, тие го бараат токму спротивното, а некој црпнат слепец од наша страна тоа им го дозволува.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 3209
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC on Пет Aвг 17, 2018 4:51 pm

трендафил напиша:Пред да даваш оценка за мојот вид симни ги партиските наочари. Ако ги гледаме анкетите, сите без исклучок покажуваат дека од етничките заедници само голем број од Албанците се промена на нашето име и идентитет. Што е безобразно некој друг да одлучува за нашиот идентитет.

Владимир Божиновски од ИПИС вели дека информацуиите не ти се точни, а како што знаеме тој е дпмне-офца. Јасно се гледа дека ммнозинството македонци се за промена на името.


PRVOBOREC

Број на мислења : 363
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил on Пет Aвг 17, 2018 5:16 pm

Тебе очигледно не ти е јасно дека тие што нема да гласаат не се за промена на името, а 26.2% што се против и 27,8% што уште сега велат дека ќе го бојкотираат референдумот се повеќе од 50%. Мислиш ли дека нема да се зголемува бројката на тие што ќе бојкотираат кога ќе сфатат дека со манипулација со гласовите на Албанците и Ромите и со помалиот дел од Македонците референдумот доколку излезат тие што се против, а не бојкотираат ќе биде од ден на ден се помал? Во секој случај не очекуваш се надевам дека ќе имам исто мислење со тебе. Јас го прифатив правото на бојкот како начин на гласање и кога вие тоа го направивте, за разлика од вас, фашистите, што сметате дека сте над другите и тоа што вие веќе го направивте немаат право да сторат другите.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 3209
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC on Пет Aвг 17, 2018 5:47 pm

трендафил напиша:Тебе очигледно не ти е јасно дека тие што нема да гласаат не се за промена на името,

Тие се незаинтересирани и своето право за одлучување по автоматизам го префрлаат на парламентот. А тие што се против се сепак помалку од тие што се за. заклучок, поголемиот дел од македонците е за влез во НАТО и ЕУ со прифаќање на договорот со Грција.

PRVOBOREC

Број на мислења : 363
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил on Нед Aвг 19, 2018 5:40 pm


_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 3209
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC on Нед Aвг 19, 2018 8:21 pm

Јас нема да се цитирам, ќе го повторам постот за да ти биде појасно. ИПИС на Владимир Божиновски кој е докажана дпмне-офца го тврди ова. Ако не можеш на памет дигитронот во раце и сметај.

Анкета на ИПИС: На референдумот 43,2 % ќе гласаат „за“, „против“ ќе бидат 22 отсто, а ќе бојкотираат 22,7 % од граѓаните

Истражувањето на јавното мислење на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) покажува дека на претстојниот референдум 43,2 отсто од граѓаните би гласале „за" промена на името, 22 отсто „против", а 22,7 отсто од испитаниците рекле дека ќе го бојкотираат референдумот. Одговорот не знам како ќе гласам го избрале 12 отсто од испитаниците.

https://www.mkd.mk/makedonija/politika/anketa-na-ipis-na-referendumot-432-kje-glasaat-za-protiv-kje-bidat-22-otsto-a

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 363
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил on Нед Aвг 19, 2018 10:19 pm

Цензус за излезност значи дека, во најдобар интерес на оние кои се против предлогот, е да апстинираат/бојкотираат, наместо да гласаат против. На пример, ако 48% од гласачкото тело е ЗА предлогот, 5% е ПРОТИВ него, а остатокот од 47% од електоратот планира воопшто да НЕ ГЛАСА – тогаш петте проценти на противниците на предлогот треба само, на денот на референдумот, да не се појават на гласачкото место за да го наметнат своето гледиште над оние кои се ‘за’ , пишува во Кодексот на Венецијанската комисија, во која вие се колневте.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 3209
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by PRVOBOREC on Нед Aвг 19, 2018 11:48 pm

Што би било кога би било, тоа е твоето. Јас со бројки од вашиот ИПИС ти докажав дека цензус ќе има.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 363
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by трендафил on Вто Сеп 11, 2018 9:21 am

Очигледно е дека меѓународната банда (заедница) и домашните предавници не сметаат така, па затоа секој ден имаме гости од странство и двојна кампања, на СДСМ со Албанците и на ЕУ за излегување на референдумот. Да беа анкетите точни и сигурни ќе немаше потреба од кршење на законите. Реално е и дека меѓународната заедница повеќе не смета на тоа дека само изборот ни е еден, НАТО и ЕУ, па се плаши од руско и/или кинеско влијание. Што би добиле со НАТО, на пример во случај на напад од ИСИЛ кој е присутен пред се секаде кај што има Албанци. Би загубиле ефикасна помош од Русија, единствена земја што успешно се избори со ИСИЛ, а би добиле помош од НАТО чија борба со ИСИЛ во арапските и азиските земји помина катастрофално. До степен што некои мислат дека се сојузници со ИСИЛ исто како што беа сојузници со терористите што од Косово ја нападна Македонија во 2001 година како една етапа во разнебитувањето на Македонија што треба да финишира со спроведувањето на Преспанскиот договор, кој ќе се проширува со духови. Нели имавме дух на Рамковниот, сега ќе имаме дух на Преспанскиот.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 3209
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by Teo on Вто Сеп 11, 2018 10:34 am

Shto sega stana stalinist??? Dedo ti, ako i toj ne bil takov i lezhel na Goli Otok vo grob se prevrtuva...

_________________
NE GO BOJKOTIRAM TRENDAFIL NITU REFERENDUMOT
avatar
Teo

Број на мислења : 3574
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: SDSM opraj se

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот