СВЕТА АНА МАЈКА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Go down

СВЕТА АНА  МАЈКА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА Empty СВЕТА АНА МАЈКА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Пишување by osa on Вто Aвг 07, 2018 11:02 pm

Чудотворната моќ на Света Ана, мајката на Пресвета Богородица

Денес се празнува успение на Света Ана, мајката на Пресвета Богородица Марија.

По тој повод христијаните од цела Македонија го посетуваат манастирскиот комплекс посветен на Света Ана во село Маловишта, Битола, кое е единствено во рамките на Националниот Парк Пелистер.
Манастирскиот комплекс се наоѓа на 1400 метри надморска височина, на околу 2км оддалеченост од селото Маловишта, во густа букова шума.

Комплексот може да угости голем број посетители со своите конаци, да ги „почести“ со чист планински воздух и ладна и свежа планинска вода од многубројните извори.Постои верување поврзано со манастирот Света Ана кое вели дека манастирот има чудотворна моќ да дава пород. Брачните парови кои имаат проблеми со формирањето на семејство, на 6–ти наспроти 7–ми август треба да преспијат во просториите на црквата Света Ана.

А таа ќе ги слушне и исполни нивните молитви и ќе ги успокои и израдува нивните души. Мештаните раскажуваат за многу брачни парови кои немале деца, но по посетата на манастирот добиле пород и благодарни, секогаш доаѓале на славата на манастирот.Во близина на манастирот има и лековита вода што извира од коренот на една бука и тука е од памтивек. Посетете го манастирскиот комплекс Света Ана во Маловишта и почувствувајте го мирот што ќе завладее во вашите души…

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14419
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СВЕТА АНА  МАЈКА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА Empty Re: СВЕТА АНА МАЈКА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Пишување by TRAJCHE on Вто Aвг 07, 2018 11:56 pm

ubavini koj mora da gi vidite
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 278
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СВЕТА АНА  МАЈКА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА Empty Re: СВЕТА АНА МАЈКА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Пишување by Albatros on Сре Aвг 08, 2018 9:25 pm

A be ako im veruvas na crkvite sekoj den e nekakov praznik sto trebalo da se slavi, pa razni obicai, odenje vo crkva i to. Zatoa popovite ke vozat dzipovi i gliseri.

Albatros

Број на мислења : 331
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СВЕТА АНА  МАЈКА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА Empty Re: СВЕТА АНА МАЈКА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Пишување by delta on Нед Aвг 12, 2018 10:29 pm

ne huli be.>?dedo ti stefan nema da te vozi so gliserot.//?>
delta
delta

Број на мислења : 509
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СВЕТА АНА  МАЈКА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА Empty Re: СВЕТА АНА МАЈКА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Пишување by Albatros on Нед Aвг 12, 2018 11:03 pm

Nema maka, ne odam Kalista. Very Happy

Albatros

Број на мислења : 331
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СВЕТА АНА  МАЈКА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА Empty Re: СВЕТА АНА МАЈКА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот