СРАМОТА !!!!!

Go down

СРАМОТА !!!!! Empty СРАМОТА !!!!!

Пишување by Nebula on Сре Aвг 08, 2018 11:07 am

Vo Makedonija ima i gladni ama i robovi a vlastite so zakon onevozmozuvaat doniranje hrana pa taa se frla.

Во Македонија во услови на современо ропство живеат околу 18 илјади лица или 8,7 од илјада македонски државјани се робови, покажува Глобалниот Индекс за ропство 2018, изработен од Обединетите нации и Фондацијата Вок фри (Walk Free).

Македонија се наоѓа на трето место на листата земји од Европа и централна Азија според овој показател. Во оваа група пред нас се само Туркменистан и Белорусија, а најдобро рангиран е Луксембур, каде само 1,5 од 1000 лица се робиви.

Што се однесува на одговорот на Владата во однос на овој проблем, македонската е оценета со БББ.

https://plusinfo.mk/%D0%B2%D0%BA%D1%83%D0%BF%D0%BD%D0%BE-18-%D0%B8%D0%BB%D1%98%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%BB%D1%83%D1%93%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D1%81%D0%BE%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B2/


Пресметките на граѓанските организации се дека во земјава во просек се фрлаат помеѓу 4.500 и 6.500 тони храна, во вредност меѓу 8 и 11,6 милиони евра. Таа има потенцијал да нахрани околу 13.000 граѓани со три оброка дневно. Во исто време, дури 445.000 граѓани имаат проблем да обезбедат храна и поради недостиг на финансии во просек имаат по еден оброк во денот.

– Поради комплицираноста и должината на траење процедурите за ослободување од даноци, во однос на донации на храна, постоечкиот Закон за донации и спонзорство е скоро неприменлив. Проблемот со неговата практичност се појавува кај процедурата за обезбедување даночно поттикнување. Со оглед дека вишокот храна е специфичен вид материјално добро, кое е стриктно поврзано со рокови, потребна е процедура која ќе биде поедноставна и далеку побрза – вели Блаже Јосифовски од Асоцијација за чиста животна средина „Ајде Македонија“, која заедно со стотина други граѓански организации е носител на иницијативата.

Поголем дел од донациите во вишок храна што сме ги добиле, додава тој, се оданочени.

– На нив фирмите плаќаат ДДВ и плус данок на добивка. Во зависност од видот на храната плаќаат давачки меѓу 15 отсто и 28 отсто. Дополнително, процедурите за фрлање на храната се полесни па произлегува дека се казнува хуманоста, а се поттикнува фрлањето на храната – појаснува Јосифовски.

https://plusinfo.mk/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B0-%D0%B8-%D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0/

Nebula

Број на мислења : 398
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СРАМОТА !!!!! Empty Re: СРАМОТА !!!!!

Пишување by Nebula on Сре Aвг 08, 2018 11:12 am

Vednas treba da se preseme nesto sramota e vo 21 vek ova da se slucuva.

Nebula

Број на мислења : 398
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СРАМОТА !!!!! Empty Re: СРАМОТА !!!!!

Пишување by OPOZICIONER on Сре Aвг 08, 2018 11:55 am

Za nikade sme ovie raboti kako da ne se vazni se se vrti okolu politicarite.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 492
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СРАМОТА !!!!! Empty Re: СРАМОТА !!!!!

Пишување by osa on Сре Aвг 08, 2018 12:49 pm

sit gladen ne prashuva dali bi jadel koga bi imal

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14363
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СРАМОТА !!!!! Empty Re: СРАМОТА !!!!!

Пишување by Flora on Сре Aвг 08, 2018 6:08 pm

Strasno kolku mnogu hrana e toa sto se frla.

Flora

Број на мислења : 256
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СРАМОТА !!!!! Empty Re: СРАМОТА !!!!!

Пишување by Bosonoga on Сре Aвг 08, 2018 8:11 pm

pa koa site trcaat po stabovi a samo malkumna se znaimavaat so humanitarna rabota taka ke bide.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 681
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СРАМОТА !!!!! Empty Re: СРАМОТА !!!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот