STOP ZA LIHVARITE

Go down

STOP ZA LIHVARITE

Пишување by OPOZICIONER on Сре Aвг 08, 2018 6:28 pm

Vladata ke gi zapre lihvarite da se bogatat na smetka na narodot.

Се ограничуваат трошоците за лихварските камати за малите и брзи кредити

Министерството за финансии подготви Предлог на закон за имени и дополнувања на Законот за заштита на потрошувачите при договори за потрошувачки кредити, со кои се утврдува годишна стапка на трошоци, па граѓаните кои за мали ббрзи кредити досега на име на трошоци плаќаат пет пати повеќе.

Брзи кредити до 200 евра даваат финансиските друштва, но почнале да ги нудат и некои банки.

За малите брзи кредити до 12.000 денари финансиските друштва и банките што ги даваат ќе смеат да пресметуваат трошоци најмногу до 55 проценти од нивната висина, во согласност со казнената камата што ја пресметува НБРМ. информира вчера заменик-министерката за финансии Ширет Елези.

Во вкупни трошоци влегуваат провизии, даноци, манипулативни и други трошоци што се наплаќаат за кредитот, а измените на Законот се прават за да се заштитат граѓаните и воедно да се намали ризикот од дополнително влошување на состојбата на лицата кои имаат проблеми со отплата на кредитите.

Опфатени се и кредитите под 200 евра, кои досега не беа законски опфатени. Кредитите се рекламираат како кредити без камата, а всушност пресметаните трошоци претставуваат скриена камата. За заем од 12 илјади денари на два до три месеци граѓаните враќаа и до 36 илјади денари. Со законското решение – за истата сума ќе треба да вратат максимум 18 илјади денари, вели Елези.

Од Агенцијата за заштита на потрошувачи, апелираа законот да биде донесен што побрзо. Вкупно 20 финансиски друштва и една банка – нудат вакви брзи кредити.

https://tocka.com.mk/vesti/277592/se-ogranicuvaat-trosocite-za-lihvarskite-kamati-za-malite-i-brzi-krediti
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 463
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: STOP ZA LIHVARITE

Пишување by Bosonoga on Сре Aвг 08, 2018 8:06 pm

vreme bese da spreci grabezot nad graganite, samo koga ke gi sredat u tie izvrsitelite uste podobro ke bide.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 636
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: STOP ZA LIHVARITE

Пишување by Albatros on Сре Aвг 08, 2018 9:22 pm

Izvrsitelite i notarite nikogas nema da gi sredat. Pola politicari se izvrsiteli a drugata polovina notari, toa im e pokritie za parite sto gi ispokrale kako politicari pa posle propaganjeto vo politikata mora nekako da gi prikazat.

Albatros

Број на мислења : 312
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: STOP ZA LIHVARITE

Пишување by EVITA on Чет Aвг 09, 2018 10:59 am

Oni se nauceni da go derat narodot zatoa.

EVITA

Број на мислења : 225
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: STOP ZA LIHVARITE

Пишување by delta on Чет Aвг 09, 2018 12:08 pm

a narodot pa so cvecka e??<?/?>
delta
delta

Број на мислења : 454
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: STOP ZA LIHVARITE

Пишување by Nebula on Чет Aвг 09, 2018 12:13 pm

A ti kako ne si od istiot narod. Rolling Eyes

Nebula

Број на мислења : 382
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: STOP ZA LIHVARITE

Пишување by Bosonoga on Чет Aвг 09, 2018 5:43 pm

lol!
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 636
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: STOP ZA LIHVARITE

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот