ЛАЖГОВЦИ БЕА И ОСТАНАА

Go down

ЛАЖГОВЦИ БЕА И ОСТАНАА Empty ЛАЖГОВЦИ БЕА И ОСТАНАА

Пишување by osa on Пет Aвг 10, 2018 12:22 pm

Кои вработени земале К-15 во износ од 21.927 денари?

Регрес за годишен одмор (К-15) плус празнични бонуси (дневници) вкупно во просек од 21.927 денари за само една година или колку една просечна нето плата, добиле вработените во секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација.

Државниот завод за статистика објави публикација за годишните трошоци на работодавците кон работниците, а овој издаток отскокнува убедливо во овој сектор споредено со останатите гранки од економијата.

Овој сектор се издвојува во однос на другите и кога се споредува износот на 13-та плата кој е исплатен во 2017 година. Именоо, вработените во секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација добиле во просек 27.159 денари на основ 13-та плата што ги става на 2-ро место веднаш по вработените во здравството.

По висината на К-15, следни се вработените во банките и осигурителните компании со 16.903 денари вкупно за регрес и празнични дневници.

Во секторот: информации и комуникации исплатени биле 11.982 денари на овој основ, а оние што се занимаваат со недвижнини добиле 11.510 денари. Вработените во секторот за водоснабдување добиле 11.368 денари, а на тие во образованието им биле исплатени 11.200 денари.

Работниците во индустријата вкупно од двете категории заедно земале само 8.670 денари, рударите добиле 10.816, градежниците 9.542, продавачите, дистрибутерите и останатите во трговијата – 10.317.

Докторите, медицинските сестри, болничарите и другите здравствени работници, заедно со социјалните во просек им било префрлено на сметка 9.478 денари по основ регрес и бонуси Здравствените работници земаат убедливо најголема 13-та плата со вкупна висина од 38.321 денари кај здравствените установи што ја исплаќаат.

Келнерите и хотелиерите добиле само 8.009 денари, администраторите примиле 6.205, а уметниците 7.431.

https://republika.mk/947729


im zvonev da gi prasham zoshto lazat ,no ne mi odgovorija .....kako moze da opstojuvaat takvi informacii koi se LAZNI......nikoj ne zemal K-15 vo administracija ili drzavna firma ,samo PONEKOJ vo privatnite firmi .....lazea i prodolzuvaat da lazat ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14982
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛАЖГОВЦИ БЕА И ОСТАНАА Empty Re: ЛАЖГОВЦИ БЕА И ОСТАНАА

Пишување by Nebula on Пет Aвг 10, 2018 12:28 pm

Navika im ostana a navikite tesko se menuvaat.

Nebula

Број на мислења : 478
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЛАЖГОВЦИ БЕА И ОСТАНАА Empty Re: ЛАЖГОВЦИ БЕА И ОСТАНАА

Пишување by osa on Пет Aвг 10, 2018 12:32 pm

izgleda si u pravo

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14982
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛАЖГОВЦИ БЕА И ОСТАНАА Empty Re: ЛАЖГОВЦИ БЕА И ОСТАНАА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот