Вести од соседството

Страна 4 of 15 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 15  Next

Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by хан Ацо on Вто Мар 03, 2015 1:56 pm

Айде,айде!Ке навредиме Естир Twisted Evil
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Естир on Вто Мар 03, 2015 2:49 pm

хан Ацо напиша:Айде,айде!Ке навредиме Естир Twisted Evil

Хехе, айде сега, аз ако почна от такива работи да се навредувам Very Happy
avatar
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин on Пон Мар 09, 2015 6:33 pm

Улица Слободан Милошевиќ на КосовоСлободан Милошевиќ и Дража Михајловиќ би можеле наскоро да добијат улици на Косово, а поради таквата иницијатива ќе заседаваат и властите во Приштина, јави Б92.

http://plusinfo.mk/vest/17705/ulica-slobodan-miloshevikj-na-kosovo

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин on Пон Мар 09, 2015 7:41 pm

Ova mora da se pogledne...

ВИДЕО Лизгање на земјиштето го „проголта“ патот од Цетиње до Будва

Лизгање на замјиштето целосно уништи голем дел од магистралниот пат што ги поврзува Цетиње и Будва Патот од вчера е затворен за сообраќај

Обилните дождови го предизвикаа лизгањето на земјиштето, при што асфалтот на патот е пропаднат, а се отвориле и пукнатини длабоки и по неколку метри.http://plusinfo.mk/vest/17703/video-lizganje-na-zemjishteto-go-progolta-patot-od-cetinje-do-budva

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Мар 09, 2015 8:29 pm

Toa e delot koga odish od Podgorica na Nikshic, pa se odvojuvas kaj Cetinje levo za nakaj Budva, i se raduvash koga ke go vidish Jadran posle 10 sata voznja!
A ova e jeziva rabota....shteta Crying or Very sad
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин on Пет Мар 13, 2015 9:25 pm

Сериозна е работата во Бугарија. Снежното невреме досега однесе четири животи. Сочувство кон семејствата на настраданите.

Во Бугарија пронајдени уште две жртви од снежната бура

Бројот на жртвите од снежната бура во јужна Бугарија се зголеми на четири, откако беа пронајдоа уште две тела.Телото на педесетгодишниот човек било откриено денеска близу селото Бистроглед, а претходно жители на Асеновград пронајдоа тело на 47 годишен човек.
Тие починале како резултат на замрзнување, објавија локалните медиуми.
Во текот на минатата недела спасувачки тимови пронајдоа две тела.
Бугарската “патна инфраструктура”, ги предупреди граѓаните викендов во планинските области да не патуваат без зимска опрема.

http://lokalno.mk/vo-bugarija-pronajdeni-ushte-dve-zhrtvi-od-snezhnata-bura/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=vo-bugarija-pronajdeni-ushte-dve-zhrtvi-od-snezhnata-bura

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин on Пет Мар 13, 2015 11:42 pm

Средба меѓу МАНУ и БАН

Во Македонската академија на науките и уметностите денеска се одржа состанок на претставниците на Бугарската академија на науките и на Македонската академија на науките и уметностите, предводени од претседателот на БАН, академик Стефан Воденичаров, и од претседателот на МАНУ, академик Владо Камбовски.На состанокот е разгледан извештајот од досегашната работа на двете академии за 2014 година, при што е констатирано дека тимови на научни работници од двете академии работеа на 33 заеднички проекти со голем ентузијазам и дека проектните задачи се успешно реализирани. Исто така, констатирано е дека, за жал, проектите се остваруваат со минимални финансиски средства, само за покривање на неопходните материјални трошоци.

Раководствата на двете академии изразија целосна благодарност и пофалба за учесниците во проектната соработка и за нивниот ентузијазам и посветеност во работата, која е од интерес не само за академиите и за научните заедници, туку и за македонското и за бугарското општество.

На денешната средба е прифатен и планот за соработка на двете академии за 2015 година, според кој ќе продолжи реализацијата на проектите и заедничкото чествување и одбележување на важни настани што ги поврзуваат двата народа

http://sky.mk/makedonija/432603-sredba-megju-manu-i-ban

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by osa on Саб Мар 14, 2015 4:28 pm

strashno i uzasna nesreka vo srbija 

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12949
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by osa on Саб Мар 14, 2015 10:20 pm

utre e proglasen den na zalost vo srbija poradi helikopterskata nesreka ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12949
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин on Нед Мар 15, 2015 10:32 am

Da im pomogneme na nebanjatite koi kje ostanat bez rabota posle raspadot na internet armijata na dpkmne...Hrvatska bara sezonski rabotnici...

Shegata nastrana, ova e samo dokaz kolku Hrvatska napreduvashe posle sanaderizacijata...Se nadevam deka kaj nas kje go imame istiot efekt posle padot na Grujoshesku...

Хрватска бара сезонски работници

Повеќе од 1.973 сезонци се бараа во Хрватска во првите два месеци од годинава, што е околу 50 отсто повеќе од лани.

Се бараат собарки, готвачи, рецепционери, продавачи и други струки од туристичко-угостителската дејност.

Како што хотелиерите од година во година се трудат да ја унапредат својата услуга, сè повеќе и повеќе се бараат и други услужни занимања, како што се козметичари, педикири, фризери и масери. На овој начин, услугата на хрватското приморје полека се приближува до стандардите на големите светски синџири, од кои некои веќе се застапени на просторот на Хрватска.
http://grid.mk/read/news/509864683/9755986/hrvatska-bara-sezonski-rabotnici

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин on Пон Мар 16, 2015 6:47 pm

Romanija ne ni e sosed...No pokazhuva kako treba da se odnesuvaat odgovornite politichari...

Министерот за финансии на Романија поднесе оставка

Министерот за финансии на Романија, Дариус Валцов, синоќа поднесе оставка откако против него е покрената истрага дека примил мито од два милиони евра во периодот кога бил градоначалник на Слатина, јавува новинската агенција МЕТА.

Валцов поднел писмена оставка неколку часа откако претседателот на Романија, Клаус Јоханис, го повика премиерот да го смени поради големите критики во јавноста на сметка на владата.

Обвинителството во петокот го обвини Валцов за злоупотреба на положбата, наведувајќи дека како градоначалник на Слатина фаворизирал локален бизнисмен, а за возврат добил удел од 20 отсто од неговиот профит.

Според наводите на обвинителството, подмитувањето се одвивало во периодот од 2010 до 2013 година. Валцов ги отфрли сите обвиненија.

http://grid.mk/read/news/509872130/9761472/ministerot-za-finansii-na-romanija-podnese-ostavka

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Мар 16, 2015 7:27 pm

Nigde povekje nebanjative ne naogjat rabota! Zavrshi erata na adminstracija (po trojca sluzbenici vo 9 m2), parking cuvari, trotoar metlari, obezbeduvaci na zivi ogradi.. i sto e najvazno administrativci - klativrati, na rabota neidi-plataprimi, pomoshnici ministri za se i seshto, sovetnici za ojdimidojdimi, nadzorni organi za turimutakvoto.....
GOTOVO E!
A za Hrvatska ....za tamu treba sepak da si pomalku sposoben, da te biva - sto se vika...sobarka-sobarka! Ovie gi biva za K.R i za KRADENJE! Takvi nikoj ne seka osven vo DRPMNE!
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин on Сре Мар 18, 2015 6:23 pm

Srbija, zabrzano gi ispolnuva obvrskite kon EU, i nezapirlivo odi napred...

Србија уапсила осум лица поради масакрот во Сребреница

Српската полиција уапси седум лица обвинети за учество во масакрот на над 1.000 муслимани на периферијата на Сребреница, пишуваат српските медиуми.

Станува збор за првите апсења за геноцидот што се случи во 1995 година. Во соопштението на Обвинителството за воени злосторства се истакнува дека рано утринава биле уапсени седум лица на повеќе локации низ Србија, а подоцна било уапсено уште едно лице.

http://www.mkd.mk/svet/vesti/srbija-uapsila-osum-lica-poradi-masakrot-vo-srebrenica

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин on Чет Мар 19, 2015 10:53 am

Германија не отстапува од барањата за штедење во Грција...

Шојбле: На Грција и истекува времето!

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле, вчера предупреди дека на Грција и истекува времето за преговорите за новите услови на меѓународниот пакет помош, поради што ја повика засегнатата Атина да се фокусира на враќање на конкурентноста.
“Јас и сите кои се занимаваат со ова прашање го делиме истиот впечаток, а тоа е дека на Грција и истекува времето. Тие очигледно имаат некои проблеми”, рече Шојбле на прес-конференција во Берлин, пренесува Ројтерс.

http://www.1.mk/sojble-na-grcija-i-istekuva-vremeto/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by osa on Саб Мар 21, 2015 12:10 am

uspeshnost na srpskata policija ..https://youtu.be/6R-KkJRiqsQ
Полицијата во Нови Сад уапси едно лице под сомнение дека претходните осум дена пукал врз жителите на Петроварадин, објави српскиот весник „Блиц“.
Според весникот,  непознато лице од минатиот четврток пукал врз куќите и автомобилите во Петроварадин. Куршумите завршиле во пет куќи и два автомобили.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12949
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by osa on Саб Мар 21, 2015 12:16 am

za nashite prijateli od sosedstvoto :

Борисов: Нема критична маса за гласање недоверба на Владата
Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека во моментов во земјата нема критична маса за поднесување барање за гласање недоверба на Владата.
Борисов коментирот го даде за бугарските новинари во Брисел, како одговор на ставот на претседателот на БСП, Михаил Миков, јави БТА.
Според информациите во медиумите, Миков предвидува такво гласање „кога во општеството ќе се натрупа поголема критичност“.
-Тоа е право на опозицијата. Миков правилно кажа -доколку се натрупа критична маса. Јавно е дека сега нема критична маса, изјави Борисов.
Според него, бугарската опозиција нема што лошо да каже за Владата. Што да каже, дека за Божиќ дадовме 50 милиони лева за бугарските пензионери и за Великден ќе дадеме уште толку. Нема кој не е задоволен, дека сите европски фондови, подготвени во нивно време, сега работат. На почетокот на јануари на прозводителите на пченица им исплативме милиони. Затоа нема кој не ја регистрирал стабилноста во државата, коментира Борисов. 

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12949
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Hamad bim Khalifa on Саб Мар 21, 2015 4:26 am

Ovoj isti kur go pravel so nashiov!
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин on Саб Мар 21, 2015 6:42 pm

Само што овој, за разлика од Грујошеску, троши европски пари.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Hamad bim Khalifa on Саб Мар 21, 2015 7:01 pm

Da be mamu mu hohshtaplerska! Bashka ovoj barem izgleda kakop "praven" - a nashiov kako "istresen"!
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин on Вто Мар 24, 2015 9:39 am

Во Србија се одбележуваат 16 години од нападите на НАТОВо Србија денеска се одбележува 16 годишнината од почетокот на воздушните напади на НАТО врз тогашната Сојузна Република Југославија.

На централната манифестација која ќе се одржи во Белград ќе присуствува и српскиот премиер Александар Вучиќ. Нападите на НАТО траеја 11 недели и во нив, според разни проценки загинале над илјада луѓе, а биле оштетени голем број згради и инфраструктурни објекти.

http://24vesti.mk/vo-srbija-se-odbelezhuvaat-16-godini-od-napadite-na-nato

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин on Саб Мар 28, 2015 10:14 am

Mnogu korektno, bi rekol chovek vistinski evropski politichar...Koga ne bi znaele deka shto se odnesuvas do Makedonija, ponpred bi sakal da ja vidi vo sklop na Srbija, otkolku vo EU i NATO...

Се надевам дека до крајот на годинава Црна Гора ќе биде во НАТОhttp://grid.mk/read/news/509943729/9812733/se-nadevam-deka-do-krajot-na-godinava-crna-gora-ke-bide-vo-nato

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by osa on Саб Мар 28, 2015 11:52 am

Борисов сака да ја види Македонија повеке во србија отколку во ЕУ и нато

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12949
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин on Саб Мар 28, 2015 11:52 am

Ti toa me prashuvash mene???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by хан Ацо on Саб Мар 28, 2015 6:09 pm

Teo напиша:Mnogu korektno, bi rekol chovek vistinski evropski politichar...Koga ne bi znaele deka shto se odnesuvas do Makedonija, ponpred bi sakal da ja vidi vo sklop na Srbija, otkolku vo EU i NATO...

Се надевам дека до крајот на годинава Црна Гора ќе биде во НАТОhttp://grid.mk/read/news/509943729/9812733/se-nadevam-deka-do-krajot-na-godinava-crna-gora-ke-bide-vo-nato

Мислам дека Бойко Борисов би сакал да види Македония во склоп на Бугария.
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин on Саб Мар 28, 2015 6:15 pm

Toa go znam... No isto taka znam deka otstranuvanje na granicite megju Makedonija i Bugarija e mozhno samo so vlez na Makedonija vo EU...Makedonija kje ostane nezavisna zemja, i eden den kje stane del od EU, bez ogled koj narod e mnozinstvo...Zatoa mnogu podobro e, i za bugarite i za makedoncite, vlezot na Makedonija vo NATO i EU da se sluchi shto e mozhno pobrgu...Zatoa napushtanje na progrchkata linija, kako i davanje na bezuslovna poddrshka na Makedonija od strana na Bugarija e vo interes i na dvete zemji i dvata narodi...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Вести од соседството

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 15 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 15  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот