Mekici

Go down

Mekici

Пишување by IVA on Саб Aвг 11, 2018 10:08 am

Подгответе вкусни мекици за доручек – се прават за 10 минути

СОСТОЈКИ:
500 мл млеко
1 квасец
1 прашок за печиво
4 јајца
1 лажица сол
200 мл јогурт
1 кг брашно

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Ставете брашно, јајца, прашок за печиво, сол и млеко со квасец и замесете тесто како за кифли, да не е тврдо. Добро измесете и ставете во вангла намастена со масло.
Тестото прекријте го со најлонска фолија намастена со масло од едната страна, за тестото да не ви се лепи за фолијата. Ставете во фрижидер. Вака подготвеното тесто стои и до неколку дена во фрижидер.
Кога ќе сакате да пржите мекици, извадете го тестото и со раце правете мекици – развлечете ги потенко. Во сад за пржење ставете масло да се загрее и пржете ги мекиците.

https://gotvi.mk/2018/08/09/mekici-jogurt/
avatar
IVA

Број на мислења : 326
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mekici

Пишување by delta on Саб Aвг 11, 2018 11:14 am

ke ti dojde4me na mekoci,./?>/
avatar
delta

Број на мислења : 438
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mekici

Пишување by EVITA on Саб Aвг 11, 2018 11:17 am

Samo takvi pravam i super se.

EVITA

Број на мислења : 214
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Mekici

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот