METEORI

Go down

METEORI Empty METEORI

Пишување by Nebula on Саб Aвг 11, 2018 12:40 pm

Posakajte si zelba vecer.

Во текот на август секоја на небото е видлив метеорскиот дожд Персеиди, како резултат на разминувањето на Земјата и кометата Свифт Татл.

Оваа година метеорскиот спектакл започна на 14 јули и ќе трае до 24 август, но неговиот максимум, кога и ќе биде најдобро видлив од Земјата, ќе се случи во ноќта меѓу 12 и 13 август, односно утре и задутре.

Според американската Национална аеронаутичка и вселенска адинистрација (НАСА), метеорите можат да се појават каде било на неботи и може да делуваат различно во зависност од кој дел на Земјата се набљудуваат.

Во времето на својот максимум метеорскиот дожд Персеиди може да содржи меѓу 50 и сто метеори на час.

https://plusinfo.mk/%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B4%D0%BE%D0%B6%D0%B4-%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%B8%D0%B4%D0%B8-%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5%D1%80/

Nebula

Број на мислења : 398
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

METEORI Empty Re: METEORI

Пишување by Flora on Саб Aвг 11, 2018 5:26 pm

Ke bide interesno da se nabljuduvaat.

Flora

Број на мислења : 256
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

METEORI Empty Re: METEORI

Пишување by OPOZICIONER on Саб Aвг 11, 2018 6:20 pm

Zjapanje u zvezdi. Very Happy
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 492
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

METEORI Empty Re: METEORI

Пишување by TRAJCHE on Нед Aвг 12, 2018 1:03 pm

Koj ima moznost neka slika, eve najdov edna od netot spektakularno izgleda.

METEORI Leonids_Tony-Hallas-550x300
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 275
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

METEORI Empty Re: METEORI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот