CUDO

Go down

CUDO Empty CUDO

Пишување by Nebula on Нед Aвг 12, 2018 9:14 pm

I posle ajde kazi deka nemalo cuda na ovoj svet.

Дванаесетгодишно момче преживеа пад на авион во Индонезија

Дванаесетгодишно момче преживеа пад на авион во Индонезија. Момчето е единствениот преживеан во падот на мал авион во сопственост на компанијата Димоним ер во планинскиот регион во индонезиската провинција Папуа, додека шетмина други патници и двајца членови на екипажот загинаа.

https://tocka.com.mk/vesti/277913/dvanaesetgodisno-momce-prezivea-pad-na-avion-vo-indonezija

Nebula

Број на мислења : 478
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

CUDO Empty Re: CUDO

Пишување by Flora on Нед Aвг 12, 2018 9:56 pm

Imalo k'smet deteto, ama i francuzite ne se zaebavaat. Alal da im e za ova.

ПАРК ВО ФРАНЦИЈА ОБУЧИ ПТИЦИ ДА СОБИРААТ ЃУБРЕ

Тематски парк од Франција „ангажираше“ шест интелигентни птици да го собираат ѓубрето и да го чистат теренот.

Гавраните од паркот во Пи ду Фу во западниот дел на земјата биле научени да собираат отпушоци од цигари и други помали парчиња ѓубре. Тие го оставаат ѓубрето во мала кутија и потоа како награда за својата работа добиваат птичја храна.

Првите пердувести чистачи веќе почнаа со работа, а останатите ќе стартуваат од утре.

Никола де Вилие, директорот на паркот, вели дека ова нема за цел само да се одржува околината чиста.

„Генерално, посетителите не фрлаат ѓубре наоколу. Ние сакаме да покажеме дека самата природа може да нè научи да се грижиме за околината“, изјави Де Вилие.

Тој додава дека овие птици се многу интелигентни и дека сакаат да комуницираат со луѓе и да воспостават однос преку игра.

„Гавраните често неправедно се на лош глас, но овие птици ќе покажат дека се еколошки освестени и ќе го подобрат својот имиџ“, вели тој.

https://sdk.mk/index.php/magazin/park-vo-frantsija-obuchi-ptitsi-da-sobiraat-gubre/

Flora

Број на мислења : 295
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

CUDO Empty Re: CUDO

Пишување by Nebula on Нед Aвг 12, 2018 9:59 pm

Kaj nas cavki ima poveke i gulabi po krovovite, gavrani tesko da se najdat.

Nebula

Број на мислења : 478
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

CUDO Empty Re: CUDO

Пишување by Flora on Нед Aвг 12, 2018 10:02 pm

Ziveat gavrani vo Makedonija, tuku muabetot mi bese deka ako sakame cista okolina mora da se angaziraat site.

Flora

Број на мислења : 295
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

CUDO Empty Re: CUDO

Пишување by Albatros on Нед Aвг 12, 2018 11:04 pm

Pticite lesno ke gi naucime no so lugeto tesko ke odi.

Albatros

Број на мислења : 403
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

CUDO Empty Re: CUDO

Пишување by Nebula on Вто Aвг 14, 2018 11:34 am

E pa makedonceto se si znae i zatoa strada.

Nebula

Број на мислења : 478
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

CUDO Empty Re: CUDO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот