GLOBALNO ZAGREVANJE

Go down

GLOBALNO ZAGREVANJE Empty GLOBALNO ZAGREVANJE

Пишување by Flora on Пон Aвг 13, 2018 1:07 pm

A u meguvreme temperaturite rasta, klimata se menuva a najodgovornite ne prezemaat nisto, kako onoj glupav Tramp sto se povlece od dogovorot za klimatskite promeni ko on da nema deca i vnuci sto treba da ziveat na ovaa planeta.

Температурата на Јадранско Море годишно расте за 0,6 степени

Просечната температура на водата во Јадранско Море секоја година бележи раст за 0,9 степени Целзиусови, соопшти Институтот за поморска биологија во Котор.

Порастот на темературата влијае на развој на инванзивните растителни и животински видови.

– Тоа пред се влијае врз рибите, раковите и другите морски организми, кои во најголем дел негативно влијаат врз морскиот екосистем, а еден од пресудните фактори е зголемување на температурата на морската вода, се наведува во соопштението од Институтот.

Исто така, се посочува дека отпорните животински видови ги потиснуваат домицилните.

– Тоа предизвикува одредена штета, пред се се намалува риболовот, бидејќи тие видови го заземаат просторот на домашните видови, истакнува Институтот за поморска биологија.

https://1tv.mk/zivot/%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%98%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B5-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8/

Flora

Број на мислења : 296
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

GLOBALNO ZAGREVANJE Empty Re: GLOBALNO ZAGREVANJE

Пишување by Flora on Пон Aвг 13, 2018 1:09 pm

Eve barem koj saka da pomogna i da zastedi energija oti ne e strujata zelena kako sto site tvrdat. termocentralite masovno go zagaduvaat vozduhot.

Решена вечната дилема: Дали бојлерот треба да биде постојано вклучен?

Вечната дилема на секое семејство е – дали да го исклучувате или да го оставите бојлерот постојано да работи, на кој начин ќе потроши помалку струја?

Иако повеќето сметаат дека подобро е бојлерот да се остава да работи постојано, бидејќи при секое вклучување троши струја за повторно загревање, одговорот е целосно поинаков.

Стручњаците препорачуваат зависно од тоа на што ја трошите топлата вода и колку често, бојлерот сепак да се гаси на скапа струја.

На пример, едно четиричлено семејство најдобро е бојлерот да го вклучува ноќе кога струјата е евтина и да го гаси наутро кога престанува тој режим.

Погрешно е уверувањето дека бојлерот треба да биде постојано вклучен.

http://top-vesti.com/?p=39392


Flora

Број на мислења : 296
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот