MIENJE LICE

Go down

MIENJE LICE Empty MIENJE LICE

Пишување by Flora on Чет Aвг 16, 2018 10:56 am

Duri i koga go mieme liceto i odrzuvame higiena moze da ja zagadime okolinata, posle zaluydna ni ubavinata.

Знаевте ли дека миењето на лицето може негативно да влијае врз океаните и морињата?

Во САД и во Канада се воведе забрана која стапи на сила на 1 Јули 2018, која го забранува производството, увозот и продажбата на производои кои содржат микропластика

Микропластика, се многу мали ситни честички кои се користат во различни козметички препарати за лице и тело. Бидејќи тие се премногу мали за да се филтрираат преку водните системи, тие завршуваат во океаните морињата и во телото на животните кои живеат во нив. Кога еднаш ќе навлезат во морињата, повеќе не се разградуваат и остануваат на дното на морињата се додека не бидат проголтани од морскиот свет. Овие пластични честички исто така делуваат и како сунгери, впивајќи токсини илјада пати повеќе од водата околу нив. Еднаш изедени овие честички може да поминат во ткивото на рибите и останатиот морски свет, завршувајќи во синџирот за исхрана.

За среќа лесно достапни се производите во кои се користат природни состојки, така што нема да имате потешкотии со пронаоѓање на еколошки производи кои ќе ја остават вашата кожа да изгледа свежа и чиста. Ќе најдете мелени бадеми, мелен азуки грав, мелен ориз, палента шеќер, морска сол во Lush прозиводите како Angels On Bare Skin, Let The Good Times Roll, Mask Of Magnaminty, Scrubee,Buffy и Ocean Salt. Од глава до пети можете да ги отстраните сите нечистотии за да добиете здрава и негувана кожа. Откога ќе се измиете со овие производи, нивните природни состојки ке се распаднат без да го нарушат нашиот екосистем

https://zenskimagazin.mk/znaevte-li-deka-mienjeto-na-liceto-moze-negativno-da-vlijae-vrz-okeanite-i-morinjata

Flora

Број на мислења : 254
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MIENJE LICE Empty Re: MIENJE LICE

Пишување by Flora on Вто Сеп 11, 2018 12:15 pm

Ova nema da ima negativno vlijanie.

Мијте го лицето со сода бикарбона, од резултатите ќе бидете воодушевени

Голем е бројот на луѓето кои имаат проблем со проширени пори на кожата, особоено во делот околу носот. Проблемот најчесто, не се самите пори, туку нечистотијата која се собира во нив и прави најразлични видови на проблеми.

Не е можно да се ослободиме од порите бидејќи тие се дел од нашата кожа, но дефинитивно постои начин да ги направиме помали. За таа цел нема потреба да даваме големи суми на пари на скапи креми или медицински третмани.https://skopje24.mk/mijte-go-liceto-so-soda-bikarbona-od-rezultatite-ke-bidete-vooduseveni/

Flora

Број на мислења : 254
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот