KE GO JADE LI TRAMP

Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Пет Aвг 24, 2018 10:50 am

Zaglibi dlaboko0 a sega ke vidime kako ke se vadi

ГАРДИЈАН
За што го обвинуваат Доналд Трамп и што ќе се случува сега?
Американскиот претседател сега се соочува со можна правна опасност, по пресудата за неговиот поранешен претседател на кампањата и признавањето вина од поранешниот адвокат, вели Гардијан.

https://www.mkd.mk/svet/analizi/za-shto-go-obvinuvaat-donald-tramp-i-shto-kje-se-sluchuva-ponatamu

a eve i od originalot.

Q&A: what is Donald Trump accused of and what happens now?
The president now faces potential legal jeopardy following his former campaign chairman’s conviction and ex-lawyer’s plea

https://www.theguardian.com/us-news/2018/aug/22/will-trump-be-impeached-cohen-manafort-explained

Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Пет Aвг 24, 2018 6:20 pm

Kako sto minuva vremeto po se izgleda ke go jade.

Се заострува судирот меѓу Трамп и Сешнс
Се погласни се предупредувањата дека е започнато одбројувањето за импичмент на претседателот Трамп. Прогнозите од таборот на републиканците се дека тоа може да се случи пред Нова Година. Во меѓувреме Трамп отвори нов фронт на релација со државниот обвинител Џеф Сешн. И се се врти околу истрагата за наводната вмешаност на Русија во изборната кампања. Откако Сешн се огради и истрагата му ја препушти на неговиот заменик Род Розенштајн, под изговор да избегне судир на интереси, Трамп во интервју за Фокс Њуз со силна критика кон правосусдството.

https://telma.com.mk/se-zaostruva-sudirot-megu-tramp-i-seshns/

Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Саб Aвг 25, 2018 10:10 am

Ostavka ili impicment prasanje e sega.

Трамп предупреден дека одбројувањето за импичмент веќе почнало

Американскиот претседател првпат јавно ја спомна можноста да се повлече од функцијата.

https://tera.mk/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BF-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%B0-%D0%BE%D0%B4%D0%B1%D1%80%D0%BE%D1%98%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%D1%82/

Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Пет Сеп 07, 2018 12:22 pm

Majkl Mur navistina go cenam, sega izleze so nvo delo protiv Tramp.

СВЕТВо најновиот документарец Мајкл Мур го спореди Трамп со Хитлер

Режисерот Мајкл Мур го спореди американскиот претседател, Доналд Трамп, со Адолф Хитлер во својот нов провокативен документарец „Фаренхајт 11/9“, кој светската премиера ја имаше во четвртокот на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто.

Називот „Фаренхајт 11/9“ филмот го добил по раните утрински часови на 9 ноември 2016 година, кога републиканскиот кандидат Доналд Трамп официјално прогласи победа над кандидатот на Демократската партија, Хилари Клинтон.

https://makfax.com.mk/svet/%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B5%D1%86-%D0%BC%D0%B0%D1%98%D0%BA%D0%BB-%D0%BC%D1%83%D1%80-%D0%B3/

Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Bosonoga on Пет Сеп 07, 2018 1:14 pm

A taman pocna da mu deli vaspitni na onoj crepot Horhe.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 687
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Сре Сеп 26, 2018 12:48 pm

Sto docekaa SAD, na nivni pretsedatel da mu se smeat dodeka drzi govor vo ON.

На Трамп му се смееше цела сала, а Ердоган излезе надвор - хаос на седницата на ОНhttps://sitel.com.mk/na-tramp-mu-se-smeeshe-cela-sala-erdogan-izleze-nadvor-haos-na-sednicata-na

Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Сре Окт 17, 2018 10:30 am

Site mu se smeat ama on si prodolzuva so kiksovi kako nisto da ne bilo.


Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Bosonoga on Сре Ное 07, 2018 11:07 am

Veke pocna po malkucka.

Радоста на Демократите

На конгресните избори во САД, Демократската партија обезбеди мнозинство во Претставничкиот дом, успех што симпатизерите одушевено го слават -

https://www.dw.com/mk/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5/a-46186574?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 687
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Чет Ное 08, 2018 11:06 am

Baegi se iznerviral.

ТРАМП СЕ ИСКАРА СО НОВИНАРИ НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА, ГИ НАРЕЧЕ „ГРОЗНИ ЛИЧНОСТИ“

https://lokalno.mk/tramp-se-iskara-so-novinari-na-pres-konferentsija-gi-nareche-grozni-lichnosti/

Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Саб Ное 10, 2018 12:08 pm

A ima i zosto da se nervira covekot. Very Happy

ТРАМП СОБОРИ СОПСТВЕН РЕКОРД КАКО ТЕМА ЗА ВИЦЕВИ ВО 2017 ГОДИНА

Американскиот претседател Доналд Трамп во 2017 година бил предмет на вицеви многу повеќе од која било друга јавна личност во една година, покажуваат резулатти на најнова студија на американскиот истражувачки институт.

Тие утврдиле дека името на американскиот претседател се споменува во дури 3.128 вицеви.

Со тоа, е соборен претходниот рекорд од 1.816 вицеви што го држеше Доналд Трамп како претседателски кандидат во 2016 година.

https://makpress.mk/Home/PostDetails?PostId=258119

Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Нед Ное 11, 2018 10:15 am

Se usrekija amerikancite so nego.

Трамп ги помешал Балтик и Балкан

https://www.24.mk/tramp-gi-pomeshal-baltik-i-balkan

Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Нед Ное 11, 2018 10:16 am

Cel grad ke bide unisten vo pozarot, strasni se prirodnite stihii.

Најмалку 25 загинати во пожарот во Калифорнија

Пожарот избувна во четвртокот, а моќта на огнот укажува на фактот дека пожарникарите се немоќни да го спречат уништувањето на градот Парадајс.
Американскиот претседател, Доналд Трамп за катастрофалниот пожар како виновник го посочи шумскиот сектор поради лошата организација.

https://24info.mk/%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D1%83-25-%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D1%80%D0%BE%D1%82-%D0%B2%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%84/

Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Dino on Нед Ное 11, 2018 10:40 am

Albatros напиша:Se usrekija amerikancite so nego.

Трамп ги помешал Балтик и Балкан

https://www.24.mk/tramp-gi-pomeshal-baltik-i-balkan

Cel svet im se smee za junakot Tramp.

ТРАМП ПОРАДИ СИТЕН ДОЖД НЕ ИМ ОДДАДЕ ПОЧИТ НА АМЕРИКАНСКИТЕ ВОЈНИЦИ ЗАГИНАТИ ВО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА

https://sdk.mk/index.php/svet/tramp-poradi-dozhd-ne-im-oddade-pochit-na-amerikanskite-vojnitsi-zaginati-vo-prvata-svetska-vojna/

Dino

Број на мислења : 374
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Саб Мај 11, 2019 8:03 pm

Ovie ili ne sledat megunarodna politika i pisuvaat od rakav ili urednikot e zaljuben vo Tramp. Neli Meksiko ke go plakase zidot, za kakva pobeda se zboruva.

ЅИД СЕПАК ЌЕ ИМА: Голема пoбeдa на Трамп, Пентагон ќе префрли 1.5 милијарди долари за неговата изградба

https://infomax.mk/wp/%D1%95%D0%B8%D0%B4-%D1%81%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D0%BA-%D1%9C%D0%B5-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%BFo%D0%B1e%D0%B4a-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BF-%D0%BF%D0%B5/

Трамп: Мексико ќе го плати ѕидот; Нието: Никогаш!


https://www.alsat-m.tv/mk/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BF-%D0%BC%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BA%D0%BE-%D1%9C%D0%B5-%D0%B3%D0%BE-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D1%95%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE/

Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by трендафил on Пон Мај 13, 2019 10:41 am

Никој не ги исполнува сите ветувања па веројатно тоа нема да го направи ниту Трамп. Едното ветување го исполнува, ѕидот ќе се гради, а ништо чудно да најде начин со покачување на царини за увоз од Мексико, на пример, делумно тоа да го плати јужниот сосед. Во секој случај Трамп за гласови не вети дека шпанскиот ќе биде официјален јазик во сите држави на САД, ниту има намера да го прави тоа како што направи Заев со албанскиот кај нас.
Поважна средба во врска со Трамп е неговата средба со Виктор Орбан. Најголемите борци против неолибералната длабока држава (Џорџ Сорос).

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4990
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Пон Мај 13, 2019 11:25 am

Tramp, Salvini, Orban i slicnite se zalagaat za izolacionalisticka politika i zastita na domasnoto proizvodstvo. So ogled na toa deka Makedonija skoro i da nema domasno industrisko proizvodstvo plus zaostanuvanjeto na ostanatite stopanski granki zad razvienite zemji ne znam na sto se raduvas. Osven toa formiranje na nekakva desnicarska koalicija za borba so neoliberalizmot vo EU e nevozmozna so ogled na toa deka nivnite stavovi sekogas ke bidat sprotivstaveni eden na drug posebno sto spomnatite ne se izvorni desnicari tuku populisti. Bilo kakvi radikalni potezi moze da dovedat do soodvetna reakcija na ostanatite zemji sto bi mozelo da dovede do raspad na edinstveniot pazar i sistemot na soidarnost. Sledstveno desnicarskite populisticki merki bi gi pogodile samo zemjite koi ne se clenki na unijata vklucitelno i Makedonija.

Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Вто Мај 21, 2019 6:30 pm

Odnosite SAD vs. Iran se vo fokus na megunarodnata politika. Mihael Knige so dlaboka analiza na odnesuvanjeto na Tramp i negovata uloga vo konfliktot.

Трамп создава проблеми со Иран, за потоа да ги решава

https://m.dw.com/mk/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BF-%D1%81%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B8-%D1%81%D0%BE-%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%B8-%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B0%D0%B2%D0%B0/a-48814704?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss

Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros on Саб Мај 25, 2019 7:25 pm

SAD se sepak drzava so ogromen demokratski kapacitet i silna podelba na vlasta.

Федерален судија му нареди на Трамп да престане да го гради ѕидот со пари од одбраната

https://m.mkd.mk/svet/vesti/federalen-sudija-mu-naredi-na-tramp-da-prestane-da-go-gradi-dzidot-so-pari-od-odbranata

Albatros

Број на мислења : 334
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот